Bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe, co to jest?

pożar

28 kwietnia 2017 • Dom i Ogród • wejść: 3270


W każdym budynku – zarówno prywatnym, jak i publicznym istotne jest zastosowanie zabezpieczeń przeciwpożarowych. To dzięki nim, jak pojawi się ogień, zostaniemy o tym poinformowani (czynne zabezpieczenia), a sam płomień się nie rozprzestrzeni (ochrona bierna). Zminimalizowanie stopnia zagrożenia pożarowego powinno być priorytetem. W tekście wyjaśniamy, czym jest bierne zabezpieczenie przeciwpożarowe, a także co umożliwia jego zastosowanie.

 

Czym są bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe?

Bierne zabezpieczenia ogniochronne, czyli zabezpieczenia przeciwpożarowe, to te, które w przypadku powstania pożaru nie są sterowane. Są to bowiem – w przeciwieństwie do np. alarmu – po prostu zabezpieczenia elementów budowlanych, które gwarantują odpowiednią klasę odporności pożarowej, a w wydzielonych strefach pożarowych uzyskują odpowiednią szczelność i izolacyjność ogniową. Tak więc bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe stosuje się po to, żeby powstałe zagrożenie nie rozprzestrzeniało się poza strefę pożarową, czyli tam, gdzie powstał pożar.

Owych zabezpieczeń nie można wykonać, używając zwykłych środków budowlanych, gdyż nie spełniają odpowiednich wymagań. Warto wiedzieć, że profesjonalne systemy biernej ochrony przeciwpożarowej oferują takie marki jak Rawlplug (warto przejrzeć rozwiązania na: https://rawlplug.pl/produkty/zamocowania/system-biernej-ochrony-przeciwpozarowej). Ich instalację warto zlecić fachowcom, a na pewno warto postawić na dobre materiały. Do zabezpieczenia budynku przed rozprzestrzenieniem się ognia przydadzą się m.in. uszczelniacze ogniochronne, zaprawy, przegrody i opaski pęczniejące.

Do czego służą uszczelniacze ogniochronne?

Z pewnością warto pomyśleć o zastosowaniu podczas budowy uszczelniaczy ogniochronnych. To dzięki nim zabezpieczymy się na wypadek pożaru. Wśród produktów, które się do nich zaliczają należy ogniochronna masa akrylowa w zabezpieczeniach dylatacji. Jest prosta w użyciu, dobrze przyczepia się do różnego podłoża i ma szeroki zakres zastosowań. To dzięki niej uszczelnimy liniowe połączenia pomiędzy zwieńczeniem ściany elastycznej, a także sztywnej i sufitem stropu betonowego, pionową krawędzią ściany elastycznej oraz ścianą betonową, czy pomiędzy ścianami sztywnymi.

Kolejną masą jest ogniochronna, akrylowa, stosowana w zabezpieczeniach instalacji rurowych. To ona zabezpiecza jednostronne i dwustronne przepusty dla rur metalowych – niepalnych, plastikowych – palnych, a także kompozytowych.

Aby zabezpieczyć instalacje kablowe, należy kupić ogniochronną masę akrylową. To dzięki niej w razie pojawienia się ognia nic im się nie stanie. Specjalna masa zabezpieczy jednostronne i dwustronne przepusty dla pojedynczych kabli i dla wiązek kablowych.

zabezpieczenia ogniochronne

Zaprawy ogniochronne – dlaczego warto je zastosować?

Przede wszystkim zaprawy są najbardziej uniwersalne. Można je zastosować do różnych typów instalacji. Nakłada się je szpachelką lub kielnią, ponadto nadają się do malowania. Warto oprócz nich użyć płytę z wełny mineralnej jako szalunek. Warto wiedzieć, że nadają się do zabezpieczeń w ścianach gipsowo-kartonowych.

Czym są przegrody ogniochronne?

Omówione zostały już masy i zaprawy, jednak aby w pełni zabezpieczy konstrukcje i instalacje w budynku, warto pomyśleć także o przegrodach ognioodpornych. Pozwolą zabezpieczyć średnie i duże przepusty kablowe, a także kombinowane, w których są i kable, i rury.

zabezpieczenia ogniochronne

Opaska ogniochronna – dlaczego jest tak ważna?

W każdym z omówionych systemów – zarówno w masach, zaprawach, jak i przegrodach ogniochronnych przyda się opaska pęczniejąca. To dzięki niej możliwe jest dokładnie pozbycie się jakichkolwiek przepustów. Warto użyć jej decydując się na każde z rozwiązań. Jest prosta w montażu i nie potrzeba do niej żadnych narzędzi.

Temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *