Co zobaczyć w Mirsku i okolicach? Atrakcje Mirska i Gór Izerskich

Góry Izerskie

6 lutego 2020 • Ludzie i Społeczeństwo, Turystyka i Sport • wejść: 2730

Mirsk to niewielkie miasto znajdujące się w południowo-zachodniej części Polski w województwie dolnośląskim. Położone jest u stóp podgórza Izerskiego, dzięki czemu jest doskonałym miejscem wypadowym do wypraw górskich. Jakie jeszcze atrakcje może zaproponować nam Mirsk i jego okolica?

Mirsk – krótka charakterystyka, położenie, historia

Mirsk jest niewielką miejscowością, należącą do gminy miejskowiejskiej. Położony jest w województwie dolnośląskim, a dokładnie w południowo-zachodniej części pomiędzy miastami Gryfów Śląski i Świeradów, nieopodal granicy czeskiej. Miasteczko zostało założone w XII wieku, w miejscu folwarku właścicieli zamku Czocha. Położenie jest o tyle ciekawe, że znajduje się u podnóża Gór Izerskich, dzięki czemu zyskuje na walorach turystycznych, co wiąże się zarówno z samymi górami, jak i licznymi w mieście zabytkami. Więcej o Mirsku przeczytasz na mirsk.eu, serwisie w całości poświęconemu życiu miasta i jego historii. Chcąc jednak udać się w okolice Gór Izerskich, warto wiedzieć co zwiedzić.

Góry Izerskie i szlaki turystyczne

Jeżeli jesteś miłośnikiem pieszych wycieczek, zarówno Mirsk, jak i jego okolica jest na to przygotowana. Gmina posiada bardzo dobrze rozwinięte szlaki turystyczne, które w głównej mierze powiązane są właśnie z Górami Izerskimi. W podziwianiu krajobrazu może też pomóc zabytkowa wieża widokowa, która pierwotnie była wieżą ciśnień. Wysoka jest na 37 metrów i posiada specjalny taras, z którego można zobaczyć całą okolicę.

Zabytki w Mirsku

Godne uwagi w Mirsku są zabytkowe zabudowania, szczególnie stary rynek ze średniowiecznym ratuszem. Znajdują się tam także stare fontanny, które ozdobione są niezwykłymi figurami – pierwszą jest lew z tarczą, drugą niedźwiedź. Do zabytków zalicza się także wspomniana wyżej wieża widokowa, dawniej będąca wieżą ciśnień, a obecnie oddana do użytku dla każdego zwiedzającego. Wiele budynków w Mirsku jest zabytkowych.

Geopark – podziemna trasa turystyczna

Ciekawą alternatywą dla zwykłych tras turystycznych, jest ta usytuowana pod ziemią. Nieopodal Mirska, bo w Krobicy, stworzono Geopark, który powstał w odrestaurowanej kopalni św. Jana, gdzie wydobywano rudy cynku i kobaltu. Znaleźć tam można ścieżki dydaktyczne, dzięki którym można zapoznać się bliżej z historią górnictwa. Do zalet tej atrakcji należy również fakt, iż została ona udostępniona nieodpłatnie dla każdego zwiedzającego, jedynym ograniczeniem jest czas – Geopark można odwiedzać jedynie od wiosny do jesieni.

Zabytkowe zamki

W okolicy Mirska znajduje się kilka zabytkowych budowli warownych, które przetrwały do czasów współczesnych i udostępnione są dla zwiedzających. Ma się tutaj na myśli przede wszystkim zamek Gryf, Czocha i w Świeciu. Są to okazałe ruiny, do których łatwo dostać się z okolic Mirska i posiadają bogatą i ciekawą historię.

Single Track – naturalne ścieżki rowerowe

Dla wszystkich miłośników rowerów zostały specjalnie przygotowane specjalne ścieżki. Prowadzą one przez Świeradów-Zdrój i ciągną się na pograniczu granicy Polsko-Czeskiej. Można się przy tym naprawdę wyszaleć, ponieważ cała trasa liczy sobie aż 80 km, dodatkowo pojawia się też wybór spośród różnych poziomów trudności. Po drodze rozmieszczone są różne punkty turystyczne – gastronomia, miejsca wypoczynkowe, a nawet centra handlowe.

Temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *