Dogoterapia, felinoterapia – dla kogo i jak działa?

Pies jedzący swoją przekąskę

21 lutego 2017 • Ludzie i Społeczeństwo, Medycyna • wejść: 2036

Przyjęło się, że to ludzie otaczają swoje zwierzaki opieką, troską oraz miłością. Jednak czasem role się odwracają i to właśnie pies, kot czy inne zwierzę są jedynym lekarstwem dla ludzkiego ciała oraz duszy. Mowa w tym miejscu o terapii ze zwierzętami, która pomaga wielu ludziom stanąć na nogi po ciężkim wypadku, chorobie czy odnaleźć się w realnym świecie. W poniższym artykule zajmiemy się alternatywnymi metodami leczenia z udziałem psów i kotów.

1. Co to jest dogoterapia i felinoterapia?

Dogoterapia jest jedną z najbardziej rozwiniętych form rehabilitacji, skierowaną głównie do osób niepełnosprawnych i nieprzystosowanych społecznie. Chory czy niepełnosprawny człowiek, dzięki częstym kontaktom z psem, szybciej uczy się przystosowania do codziennego życia i radzenia sobie z najprostszymi czynnościami. Cała terapia polega przede wszystkim na przełamywaniu różnorodnych trudności, radzenia sobie z najprostszymi czynnościami, pomaga zwalczyć agresję, napięcie emocjonalne i działa uspokajająco.

Wszelkie zabawy z psem wyzwalają w chorym poczucie empatii, radości, odpowiedzialności oraz buduje poczucie pewności w otaczającym świecie. Pacjent podczas terapii poznaje budowę ciała psa, uczy się nim zajmować tzn. czesze, myje, karmi zwierzę, dba o to aby niczego mu nie brakowało. Ponadto przeprowadzane są różne ćwiczenia, dzięki którym chory uczy się wyrażać emocje, jakie wywołuje w nim kontakt ze zwierzęciem czy próbuje naśladować zachowania psa, poprzez obserwację. Oczywiście z biegiem czasu miedzy psem a chorym nawiązuje się swoista więź, którą spokojnie można porównać do przyjaźni.

Chłopiec trzymający psa na rękach

Zajęcia z psami pomagają chorym i niepełnosprawnym stymulować najważniejsze zmysły, ćwiczyć koncentrację, doskonalić sprawność ruchową, okazywać uczucia, uczyć się samodzielności, porozumiewać się z otoczeniem czy wzbogacać zasób słów.

Do rehabilitacji przy pomocy dogoterapii najlepiej nadają się rasy zaliczane do kategorii łagodnych. Mowa tu o takich rasach jak Labrador Retriever, Golden Retriever, Nowofundland, Cavalier King Charles Spaniel czy Berneński Pies Pasterski.

Felinoterapia, to z kolei terapia z udziałem kotów. Cieszy się znacznie mniejszą popularnością od dogoterapii. Ba, wielu ludzi nawet nie wie że koty też są wykorzystywane do leczenia ludzi. Kot to zwierzę, które budzi mieszane uczucia. Przez jednych jest uwielbiany, jednak inni czują do niego niechęć i uważają je za zwierzę fałszywe, chodzące własnymi ścieżkami. Jednak lecznicze właściwości tej terapii oraz pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie, zarówno psychiczne jak i fizyczne, są niepodważalne.

Kot na ramieniu u swojej pani

Przede wszystkim koty skutecznie łagodzą objawy stresu oraz zwalczają napięcie. Przez swoje spokojne i jednomierne mruczenie, całkowicie eliminują napięcie i pomagają się odprężyć. Kocie mruczenie powoduje u człowieka spadek ciśnienia, a nawet obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Poza tym koty posiadają niezwykłą zdolność wyczuwania bolącego czy chorobowo zmienionego miejsca i potrafią je rozgrzać ciepłem swojego ciała, przynosząc natychmiastową ulgę.

Taka metoda leczenia z udziałem kotów, jest często wykorzystywana w przypadku dzieci chorych na autyzm czy z ADHD ponieważ koty są znacznie spokojniejsze i mniej hałaśliwe od psów, a spokój w przypadku takich schorzeń jest najważniejszy. Poza tym koty nie wymagają tresury, a ich wrodzone zachowania i cechy są najlepszymi metodami leczenia.

Koty są również dobrymi towarzyszami dla starszych i schorowanych osób, gdyż nie wymagają tak intensywnej opieki jak psy, (nie trzeba ich wyprowadzać). Nie wymagają też zbytniej pielęgnacji jak mycie czy czesanie ponieważ koty same potrafią się zatroszczyć o swoją higienę osobistą.

2. W jakich schorzeniach pomaga dogoterapia i felinoterapia?

Dogoterapia jest przeznaczona dla osób z porażeniem mózgowym, z zespołem Downa, upośledzonych umysłowo, chorych na schizofrenię, artretyzm, zanik mięśni, uszkodzenie wzroku lub słuchu, cierpiących na chorobę Alzheimera. Z tej alternatywnej metody leczenia, korzystają także epileptycy ponieważ psy szkolone są do wyczuwania nadchodzącego ataku, dzięki czemu chory może odpowiednio wcześniej zażyć leki Dogoterapia przeznaczona jest również dla osób chorujących na cukrzycę gdyż w ich przypadku, psy ostrzegają chorego o zbyt niskim poziomie cukru we krwi, co pozwala na podjęcie szybkich i zdecydowanych kroków.

Felinoterapia pomaga osobom o określonym stopniu niedołężności fizycznej, chorych na reumatyzm oraz osobom starszym. Terapia w takich przypadkach, polega głownie na aktywności ruchowej polegającej na zabawie ze zwierzęciem w rzucaniu mu kuleczek, czesaniu itp. W zasadzie pacjenci nawet nie traktują tego jak typowy zabieg czy ćwiczenia, ponieważ jest to umiejętne połączenie przyjemnego z pożytecznym. Chory podświadomie jest zmuszany do wykonywania określonych czynności ruchowych, a zwierzę czerpie z tego przyjemność.

Felinoterapia znajduje również zastosowanie w przypadkach osób cierpiących na depresję, chorych psychicznie czy przejawiających różne lęki. Dzięki kontaktom z kotem, pacjent pokonuje własny strach i otwiera się na świat raz ludzi. Prowadzi to przede wszystkim do wyraźnej poprawy samopoczucia pacjentów.

Temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *