Jak napisać dobre CV ?

Dokument cv

9 maja 2014 • Biznes i Ekonomia, Ludzie i Społeczeństwo • wejść: 2595

Curriculum vitae to nierzadko jedyny i najważniejszy dokument podczas rozmowy rekrutacyjnej. Jest to wizytówka, dzięki której zostaniesz zatrudniony lub nie. Ten dokument powie czy jesteś człowiekiem godnym uwagi.

Koniecznie umieść dane kontaktowe

Jeśli chcesz dobrze skonstruować taki dokument to pamiętaj o ważnych i kluczowych zasadach, których musisz przestrzegać podczas tworzenia życiorysu.

Błędnie podane mogą utrudnić kontakt z Tobą, przyłóż więc należytą uwagę do tego, aby informacje zawarte w tej części były aktualne. CV powinno zawierać,

  • oprócz imienia i nazwiska, datę urodzenia oraz miejsce zamieszkania. Ważne jest, aby podać obowiązujący numer telefonu oraz adres e-mail.

Napisz o Twoim wykształceniu

Opisz przebieg nauki uwzględniając:

  • nazwy, daty rozpoczęcia i zakończenia nauki w szkoły lub na uczelni,
  • wydział i specjalizacje,
  • nabyte umiejętności, które będą pomocne w potencjalnej przyszłej pracy zawodowej,.
  • jeśli ukończyłeś prestiżową szkołę średnią – wspomnij o niej.

Przedstaw doświadczenie zawodowe

Jest to kluczowy punkt w Twoim CV. Jeśli posiadasz duże doświadczenie – dokonaj selekcji – opisz tylko te zajęcia, które będą zgodne z profilem firmy, do której aplikujesz. Jeśli nie masz dużego doświadczenia zawodowego to opisz wszystko, co może być podstawą do budowania Twojego dorobku zawodowego, czyli każdą aktywność, która pomoże Ci lepiej wykonywać obowiązki w potencjalnej pracy. Co najważniejsze – pisz prawdę, bowiem zmyślone informacje w bardzo prosty sposób mogą zostać zweryfikowane.

Pisanie cv

Wymień dodatkowe umiejętności

W tej rubryce możesz pochwalić się wszystkimi umiejętnościami niezwiązanymi z doświadczeniem zawodowym, czyli:

  • prawem jazdy,
  • znajomością języków obcych,
  • uczestnictwem w różnych zajęciach edukacyjnych i zdobytymi certyfikatami.

Wspomnij o Twoich zainteresowaniach

Ta rubryka często wzbudza uśmiech osób rekrutujących. Jeśli masz jakieś oryginalne hobby to oczywiście pochwal się nim, opisz swoje osiągnięcia w tej dziedzinie. Nie rób jednak niczego na siłę, bo jeśli nie posiadasz żadnych zainteresowań możesz pominąć tę rubrykę. Nie wymyślaj niczego na potrzebę chwili. Nikt chyba nie chciałby zakończyć rozmowy kompromitacją.

Zadbaj o odpowiednią konstrukcję graficzną

Twój dokument musi być profesjonalny w każdym calu. Uporządkuj go – informacje w nim zawarte muszą być przedstawione w sposób przejrzysty i czytelny. Zastosuj odpowiedni nagłówek, czcionkę i akapity.

Dodaj zdjęcie

Nie musi to być fotografia paszportowa, ale zadbaj o to, aby zdjęcie przedstawiało Ciebie w nienagannym stroju, fryzurze i na neutralnym tle. Niedopuszczalne jest zamieszczanie fotografii z wakacji czy imprez. Twoje zdjęcie musi przedstawiać Ciebie jako osobę godną zaufania i profesjonalną w każdym detalu, bowiem, jak mówi stare przysłowie – „Jak cię widzą, tak cię piszą”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *