Jak zdać egzamin na prawo jazdy

Znajomość znaków drogowych

29 sierpnia 2016 • Edukacja i Nauka • wejść: 1552

O egzaminie na prawo jazdy krążą już legendy. A niestety każda kolejna próba uzyskania uprawnień do prowadzenia pojazdów, wiąże się z dodatkowymi kosztami. Dlatego sprawdź jak zdać egzamin na prawo jazdy za pierwszym razem.

Jak wybrać szkołę nauki jazdy?

Zanim zaczniesz w ogóle myśleć o zdawaniu egzaminu, zastanów się porządnie nad wyborem szkoły nauki jazdy. Jeśli nigdy wcześniej nie prowadziłeś samochodu oraz nie masz ukrytego talentu do tego, to właśnie od instruktorów zależeć będzie, jak dobrze Ci pójdzie. Najlepiej jest popytać wśród znajomych kogo polecają, a kogo zdecydowanie odradzają. Nie zaszkodzi też przeczytać opinie w Internecie, choć zarówno do skrajnie pozytywnych jak i negatywnych wypowiedzi trzeba mieć dystans. Dobry instruktor powinien być spokojny, cierpliwy i rzeczowy. Nie bój się też zadawać pytania – im więcej będziesz wiedzieć, tym lepszym będziesz kierowcą.

Jak zdać egzamin teoretyczny na prawo jazdy?

Na egzamin teoretyczny jest jedna, mało popularna rada – trzeba się uczyć. Pomocne z pewnością będzie słuchanie instruktora podczas teoretycznej części kursu, jednak on nie jest w stanie przekazać Ci całej potrzebnej wiedzy w ciągu tych kilku godzin. Reszty będziesz musiał dowiedzieć się sam – z podręczników do nauki jazdy, które otrzymasz po zapisaniu się na kurs oraz z kodeksu drogowego. Często mówi się, że teraz egzamin teoretyczny na prawo jazdy jest bardzo trudny – jeśli dobrze poznasz przepisy, nie będzie dla Ciebie żadnym problemem zaliczenie go. Bo egzamin sprawdza przede wszystkim znajomość ustawy o ruchu drogowym. Warto też na bieżąco sprawdzać swoją wiedzę przechodząc przez różne testy.

Jak zdać egzamin praktyczny na prawo jazdy?

Istnieje pewna doza prawdopodobieństwa, że trafisz na egzaminatora, który będzie mieć wyjątkowo zły dzień i nieprzychylnym okiem spojrzy na każdy Twój najmniejszy błąd. Jednak tak naprawdę wszystko zależy od Ciebie – od Twojego przygotowania, zaangażowania, znajomości przepisów. Na egzaminie praktycznym liczy się wiele rzeczy – prawidłowe przygotowanie do jazdy, dynamika i płynność poruszania się na drodze, prawidłowe ustawianie się do linii oraz szybka reakcja na zmieniające się warunki (sygnalizacja świetlna, piesi etc.). Tutaj sprawdzane jest także, czy potrafisz przełożyć wiedzę teoretyczną na praktykę, więc jeśli teorię zdałeś przypadkowo, to lepiej doucz się przed praktyką.

Najczęstsze błędy na egzaminie praktycznym na prawo jazdy

Czasami warto skorzystać z doświadczenia innych ludzi i tak jest w tym przypadku. Zobacz jakich błędów musisz się wystrzegać:

  • warunkowy skręt – wiadomo, że gdy sygnalizator pokazuje czerwone światło, należy się zatrzymać i czekać na możliwość przejazdu. Jeśli jednak pojawi się zielona strzałka umożliwiająca warunkowy skręt, powinieneś niezwłocznie to zrobić po spełnieniu kilku warunków – jeśli jesteś pierwszy, możesz po zatrzymaniu ponownie ruszyć upewniając się, że nie ma innych samochodów lub pieszych na pasie, na który chcesz wjechać. W przypadku gdy przed Tobą były jeszcze inne auta, musisz podjechać do sygnalizacji, zatrzymać się i dopiero wtedy ruszyć. Często osoby egzaminowane nie decydują się na skręt mimo zielonej strzałki lub nie zatrzymują się przed nią;
  • pieszy na pasach – gdy zbliżasz się do przejścia dla pieszych, zawsze lepiej ściągnąć nogę z gazu i być przygotowanym na hamowanie. Jeśli nie ustąpisz pierwszeństwa pieszemu na pasach oblejesz egzamin. Nawet w przypadku gdy on w ostatniej chwili się tam pojawi;
  • cofanie – podczas manewru cofania należy bezwzględnie obserwować tylną szybę! Egzaminator będzie na to zwracać uwagę, także na placu manewrowym;
  • skręcanie z wciśniętym sprzęgłem – ten błąd popełniany jest nawet przez doświadczonych kierowców, dlatego musisz na to uważać. Pamiętaj o prawidłowym przygotowaniu się do skrętu – włączenie kierunkowskazu, redukcja prędkości, zmiana biegu (aby zmienić bieg trzeba w końcowej fazie ściągnąć nogę ze sprzęgła, dlatego jest to tak istotne).


Egzamin na prawo jazdy sprawdza też Twoją odporność na stres, więc nie daj się mu pokonać. A jeśli nie czujesz się pewnie, to po zakończeniu kursu dokup kilka dodatkowych jazd – dzięki temu będziesz mieć świadomość, że jesteś dobrze przygotowany.

Temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *