Kurs rehabilitacji – sposób na uzupełnienie wiedzy fizjoterapeuty

Masaż

8 maja 2014 • Edukacja i Nauka, Medycyna • wejść: 3168

Rehabilitacja i fizjoterapia to pokrewne dziedziny, które nawzajem się uzupełniają i przenikają. Granica między nimi jest dość płynna i w dzisiejszych czasach – przynajmniej w mowie potocznej – oba pojęcia często używane są zamiennie. Odrębność zagadnień fizjoterapeutycznych i rehabilitacyjnych zauważyć można jednak na przykład w kierunkach na uczelniach wyższych.

Kurs rehabilitacji jako forma dokształcenia

Zagadnienia związane z rehabilitacją są omawiane na kierunku fizjoterapia, jednak w toku nauczania jest zdecydowanie zbyt mało czasu, by poświęcić odpowiednią ilość czasu na omówienie każdego zagadnienia. Dlatego też po zakończeniu nauki warto uzupełnić wiedzę, uczestnicząc w specjalistycznych szkoleniach.

Masaż leczniczy jako popularna forma rehabilitacji

Nie każdy kurs rehabilitacji może przydać się przyszłemu fizjoterapeucie, natomiast obszar rehabilitacji medycznej to niewątpliwie duże pole do popisu dla terapeutów pragnących świadczyć kompleksowe usługi.

Masaż leczniczy

Najpopularniejszym obszarem rehabilitacji, którego praktyki tak często wykorzystywane są w pracy fizjoterapeuty, jest masaż leczniczy.

Każdy fizjoterapeuta powinien zgłębić wiedzę przynajmniej na temat jednego rodzaju masażu. Wśród masaży leczniczych prym wiodą masaże neuroodruchowe, do wyboru mamy masaż segmentarny, okostnowy lub łącznotkankowy, można skończyć również kurs rehabilitacji z innych technik masażu, w pracy z dziećmi bardzo przydaje się np. znajomość masażu shantala, wykorzystywanego w przypadku mózgowego porażenia dziecięcego.

Zostaje jeszcze drenaż limfatyczny – w środowisku fizjoterapeutów panuje powszechne przekonanie, że ten kurs rehabilitacyjny jest niemal obowiązkiem każdego praktyka.

Masaż klasyczny i relaksacyjny

Często poza masażem rehabilitacyjnym, fizjoterapeuci decydują się na ukończenie kursów z innych technik masażu, np. masażu klasycznego, czy relaksacyjnego, masażu gorącymi kamieniami, stemplami, albo z wykorzystaniem aromaterapii, czy innymi dostępnymi na www.tb-polska.pl.

Udział w tego typu kursach to możliwość rozszerzenia świadczonych usług i przyciągnięcia do swojego gabinetu także ludzi, nie dotkniętych niepełnosprawnością, ale przemęczonych, poszukujących relaksu i wytchnienia dla obolałego ciała.

Kursy dodatkowe wynikające ze specjalizacji

Jeśli chodzi o inne obszary kursów dla fizjoterapeutów, to dobór szkoleń zależny jest od tego, czym dany fizjoterapeuta się zajmuje. Jeśli wybrał pediatrię, to do pracy z dziećmi z pewnością przyda się kurs rehabilitacji w zaburzeniach rozwojowych niemowląt, jeśli z kolei w swojej pracy fizjoterapeuta często ma do czynienia z pacjentami, których problemem jest przewlekła choroba układu oddechowego, można rozważyć udział w szkoleniu z zakresu metod rehabilitacji pulmonologicznej.

To, jakie kursy rehabilitacji wybierzemy, zależy od tego, czym w danym momencie się zajmujemy, albo – czym planujemy się zajmować. Wiedza z każdego szkolenia może przydać się także w innych obszarach pracy fizjoterapeutycznej, warto wybierać kursy zgodnie z własnymi zainteresowaniami i potrzebami, ale przy jednoczesnym uwzględnieniu wymogów rynku pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *