Zastosowanie, praktyczność kratek na drodze i trawniku

Zielona kratka trawnikowa od Erg-System

28 grudnia 2015 • Dom i Ogród • wejść: 2556

Kratki trawnikowe oraz drogowo-trawnikowe to jeden z najczęściej stosowanych elementów służących wzmocnienia i utwardzenia trawiastych lub żwirowych gruntów. W dzisiejszych czasach dąży się do coraz bardziej ekologicznych rozwiązań, także i w tym zakresie, dlatego dobrze byłoby zwrócić uwagę na to, po co i jak wybrać kratkę trawnikową.

Jak wygląda kratka trawnikowa?

Kratki trawnikowe/drogowo-trawnikowe posiadają zazwyczaj kwadratowy lub prostokątny kształt, boki o szerokości ok. 50 cm oraz wysokości 3-5 cm. Wewnątrz takiej kraty mogą być umieszczone tzw. „żebra”, które mają za zadanie dodatkowo wzmocnić produkt. Kratki trawnikowe produkuje się najczęściej w kolorze zielonym lub grafitowym.

Można spotkać je również w kolorze białym, aczkolwiek to jednak rzadkość, ponieważ przy wyborze tego produktu bardzo ważne jest dostosowanie go do koloru nawierzchni. Warto spojrzeć na przykład dobrze wykonanej kratki trawnikowej na erg-system.pl w kolorze zielonym, która jest nowoczesnym i co najważniejsze – ekologicznym – rozwiązaniem. Ponadto jest odporna na działanie środowiska naturalnego.

Kratki trawnikowe, choć wyglądają niepozornie, cechują się wytrzymałością nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych oraz zachowują sprężystość i elastyczność. Oczywiście, tylko w przypadku, gdy zdecydujemy się na te wykonywane z atestowanych surowców.

Kratki trawnikowe – zastosowanie

Jak już było to wspomniane wcześniej, kratki drogowo-trawnikowe służą do wzmocnienia gruntu, najczęściej takiego na którym odbywa się ruch pieszych lub rowerów. Jednak gdy postawimy na ich wysoką jakość, to mogą być także montowane w miejscach o niedużym natężeniu ruchu samochodowego. Takie kratki mają zastosowanie na:

  • parkingach,
  • trawnikach,
  • osiedlowych drogach dojazdowych,
  • podjazdach,
  • magazynach otwartych,
  • polach golfowych,
  • wybiegach dla zwierząt.

Wykorzystywane są również przez klientów indywidualnych, którzy chcą wzmocnić teren wokół domu.

Jak zamontować kratki drogowo-trawnikowe?

Montażu kratki drogowo-trawnikowej możemy dokonać samodzielnie bądź wynająć do tego odpowiednią ekipę budowlaną. Najważniejszą czynnością w tym przypadku będzie wykonanie podbudowy. Przede wszystkim należy wiedzieć, że jak mamy do czynienia z gruntem glinowym (lub jakimkolwiek innym, gdzie przepuszczalność jest mniejsza), należy wykonać głębszą podbudowę – mniej więcej o 20 cm. A jak się do tego zabrać?

Najpierw trzeba ustalić wymiary terenu na którym umieścimy kratki oraz wykopać ziemię na ustaloną głębokość. Tak przygotowane podłoże musi być wyrównane oraz zagęszczone. Na to powinno się równomiernie rozprowadzić piasek i następnie można zacząć układać kratki. Na końcu trzeba znowu wszystko wyrównać i wypełnić kratki.

W jakich przypadkach stosuje się kratki drogowo-trawnikowe? Zazwyczaj wtedy, kiedy nie chcemy wykonywać podłoża betonowego, a zależy nam na utwardzeniu terenu. Takie rozwiązanie jest bardziej ekologiczne, a jeśli kratki posiadają odpowiednie atesty i są prawidłowo zamontowane, to może być równie wytrzymałe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *