Jak przekonać dzieci i młodzież do czytania książek? Najlepiej podsuwając im takie powieści, które nie sprawią, że po kilku przeczytanych stronach zostaną porzucone w kąt. Tak zazwyczaj dzieje się z obowiązkowymi lekturami, które nie są chętnie czytane. Co zrobić, żeby dzieci czytały? Zaproponować im książki fantasy, które rozwijają wyobraźnię i nie nudzą. Jakie pozycje książkowe warto podsunąć młodzieży?
1. Harry Potter i kamień filozoficzny J. K. Rowling
Seria powieści o Harrym Potterze jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych pozycji z gatunku fantasy. J. K. Rowling, która wymyśliła postać małego czarodzieja, do momentu wydania serii nie odnosiła żadnych sukcesów w dziedzinie literatury. Przeszła nawet załamanie nerwowe po rozwodzie z mężem. Pomysł na napisanie powieści zrodził się w jej głowie oczywiście przez przypadek, podczas oczekiwania na opóźniony pociąg. Pierwsza część, Harry Potter i kamień filozoficzny, okazała się strzałem w dziesiątkę. Powieść była na tyle popularna, że powstało aż 7 jej części. Skąd ten fenomen? Zapewne z zamiłowania młodych ludzi do wszystkiego co tajemnicze, magiczne, do spraw, których nie da się racjonalnie wyjaśnić. Kto zresztą nie chciałby się zamienić w małego czarodzieja i nie zmienić swojego dotychczasowego życia?
2. Lilith T. I. Dziedzictwo Jo.E.Rach.
To nowa propozycja dla młodzieży na polskim rynku wydawniczym. Lilith. Dziedzictwo Jo.E.Rach. to pierwsza część trylogii fantasy. Co wiadomo o autorce? W zasadzie niewiele, co dodaje jej powieściom jeszcze więcej tajemniczości. Brak obecności w mediach, pisanie pod pseudonimem to świadome decyzje tej najbardziej intrygującej pisarki. Czym wyróżnia się ta powieść? Na pewno nietypową narracją. Powieść ma aż trzech narratorów, którymi są główni bohaterowie. Dzięki temu możemy dokładnie poznać ich przemyślenia. A fabuła? Młoda dziewczyna przeprowadza się z Islandii do Cannes i zaczyna nowe życie. Niezmienne pozostają jedynie koszmary, które wciąż pozostają niewytłumaczone.
3. Opowieści z Narnii C. S. Lewis
To obowiązkowa pozycja dla każdego dziecka. Opowieści z Narnii to cykl siedmiu powieści, które zostały napisane przez Lewisa w latach 1949-1954. Mimo tak odległej daty powstania, książki te cieszą się niesłabnącą popularnością wśród najmłodszych. Czemu warto podsunąć Opowieści z Narnii dzieciom? Głównie dlatego, że w tych powieściach zobaczą jak wygląda walka dobra ze złem, staną się obserwatorami przygód ich rówieśników, którzy odkrywają historię świata itd. Dodatkową atrakcją będą rysunki, które stworzyła Pauline Baynes i do dzisiaj są one widoczne w każdym wydaniu.
4. Hobbit, czyli tam i z powrotem J. R. R. Tolkien
Tej książki chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Hobbit, czyli tam i z powrotem to pierwsza część przygód sympatycznego Billbo Bagginsa. Zaraz po niej Tolkien napisał Władcę Pierścieni, która jako pierwsza doczekała się spektakularnej ekranizacji. J. R. R. Tolkien w swoich powieściach czerpał inspiracje ze staroangielskich legend. Stworzył Śródziemie, nowy kontynent, który był zamieszkiwany przez elfów, krasnoludów, trolli, orków i ludzi. Hobbit, czyli tam i z powrotem to przedstawienie odwiecznej walki dobra ze złem, a wszystko to zostało opowiedziane przez Tolkiena w barwny i intrygujący sposób.
5. Alicja w Krainie Czarów L. Carroll
To obowiązkowa pozycja nie tylko dla najmłodszych. Alicja w Krainie Czarów powstała jeszcze w XIX wieku, a wciąż jest chętnie czytana na całym świecie. Przygody małej dziewczynki, która biegnie za Białym Królikiem i wpada do króliczej nory zostały kilka razy zekranizowane. Największy sukces odniosła adaptacja Tima Burtona, który wyreżyserował film w charakterystyczny dla siebie sposób, co umożliwiło przeniesienie się do tajemniczej krainy Wonderland i uczestniczenie w irracjonalnych przygodach Alicji.
Temat: fantasy dla młodzieży, książka fantasy dla młodzieży, książki dla młodzieży fantasy
Alicja w krainie czarów, chyba jedna z najlepszych powieści jakie napisano. Bardzo często do niej wracam, mimo, że już od dawna nie jestem dzieckiem
A ja tak miałam z Harrym Potterem, bardzo często wracałam do tych książek i potrafiłam czytać całą serię od nowa. Choć już tak nie robię, bo trochę z tego wyrosłam, to z chęcią przeczytam nową część, która ma się za niedługo ukazać. Jestem ciekawa co Rowling tam wymyśliła.
Szkoda, że tak mało tytułów polskich wybija się na światowe rynki. Coraz bardziej ubogo jest w dobre bestsellery z naszych stajni. Nawet sam ostatnio przeszukując fantasy nie mogłem znaleźć jakiegoś ciekawego polskiego tytułu. Ostatnimi czasy jedynie czytalem Sen Henny który jest dobrą powieścią lecz dobrą w swoim segmencie popularności, raczej nie będzie bestsellerem, ale fan fantasy raczej narzekać nie będzie.
Absolutnie zachwycone byłem Zwiadowcami, lecz to nie polski tytuł, ale dla młodzieży powinien być odpowiedni.
Obydwie książki polecam dla fanów tego gatunku.