Alkomaty to niewielkich rozmiarów urządzenia, które bywają pomocne w ocenie stanu trzeźwości. Korzystają z nich zarówno służby mundurowe, szpitale, jak i osoby prywatne, które chcą sprawdzić, czy mogą prowadzić samochód. Różne są rodzaje alkomatów, jedne są bardziej zaawansowane, inne mniej. Czy faktycznie trzeba od razu decydować się na wysokiej klasy alkomaty elektrochemiczne?
Alkomaty elektrochemiczne, czyli jakie?
Często wybierane są alkomaty z sensorem elektrochemicznym. Wykorzystują je zarówno policjanci, jak i inne firmy, w których takie urządzenia są niezbędne. Alkomat AL-8000 (kupisz go np. na: https://lucann.pl/alkomat-al-8000-ust.html) to przykład alkomatu elektrochemicznego, który wyróżnia się wysoką dokładnością we wskazywanych wynikach. Na podstawie wydychanego powietrza potrafi ocenić poziom alkoholu we krwi z czułością do 0,05 promila. Takie elektrochemiczne alkomaty są wiarygodne dzięki temu, że inne substancje wydychane do urządzenia nie są w stanie wpłynąć na wyniki pomiaru. W tanich alkomatach istnieje niestety takie prawdopodobieństwo, szczególnie w tych półprzewodnikowych, gdzie nie bez znaczenia jest nawet to, czy ktoś pali papierosy, czy nie.
Inne rodzaje alkomatów
Oprócz alkomatów elektrochemicznych, dostępne są jeszcze wspomniane wyżej półprzewodnikowe oraz spektofotometryczne. Te pierwsze są bardzo tanie i szeroko dostępne, można je kupić w wielu sklepach. Ich największą wadą jest jednak to, że mogą być zawodne. Nawet jedzenie zafałszować wynik pomiaru. Alkomaty spektofotometryczne natomiast to urządzenia z górnej półki, nie są używane przez osoby prywatne. Są to stacjonarne urządzenia, które działają w oparciu na podczerwień. Wyniki z takich alkomatów mogą stanowić dowód w sądach, dlatego najczęściej można spotkać je w siedzibach służb mundurowych. Są jeszcze alkomaty jednorazowe. Można je kupić niemal na każdej stacji benzynowej za niewielką cenę. Minusem jest jednak fakt, że nie wskazują one dokładnego wyniku, a jedynie informują, czy osoba badana może wsiąść za kierownicę, czy nie.
Jak wybrać dobry alkomat?
Wybierając alkomat należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Jedną z nich jest wielkość czujnika. Im większy, tym bardziej wiarygodny wynik. Warto też sprawdzać jaki jest margines błędu dla wykonywanych pomiarów. Alkomaty mogą również pracować w dwóch trybach: aktywnym lub pasywny. Bardziej wiarygodne jest korzystanie z aktywnej opcji, kiedy trzeba mocno dmuchnąć w alkomat. Tryb pasywny wymaga jedynie zbliżenia ust do ustnika.
Szukając odpowiedniego alkomatu warto dowiedzieć się, ile maksymalnie można dokonać nim pomiarów. Każde urządzenie ma określoną liczbę badań, potem zwyczajnie się zużywa. Dalsze korzystanie z takiego alkomatu może zafałszować wyniki pomiarów. Wtedy należy odpowiednio skalibrować urządzenie lub dokonać wymiany czujnika, by móc dalej sprawdzać, ile promili alkoholu znajduje się z naszym wydychanym powietrzu.
Uwielbiam Muzeum Narodowe w Warszawie, zawsze jak jestem w stolicy to idę tam z moim chłopakiem na randke :)