Każdy z nas chciałby jeździć po bezpiecznych, prostych drogach lub korzystać z nowoczesnych budynków użyteczności publicznej. Niestety, zawsze jest to poprzedzone pracami drogowymi lub budowlanymi, które zwykle są dużym utrudnieniem. Nie można jednak zapominać o tym, jak ważne jest w tym czasie bezpieczeństwo. Zmiana organizacji ruchu powinna być odpowiednio zasygnalizowana, by kierowcy mogli dopasować prędkość do zastanych warunków. Jak wszystko przeprowadzić w profesjonalny sposób? Wszystkiego dowiecie się z poniższego artykułu.
2. Tablice informacyjne – objazdy
3. Pachołki drogowe
4. Lustra drogowe
5. Lampy ostrzegawcze
1. Znaki drogowe – od tego trzeba zacząć
Kiedy rozpoczynasz remont drogi lub budynku w pobliżu szlaków komunikacyjnych musisz być świadomy tego, że to na Tobie spoczywa obowiązek właściwego poinformowania kierowców o utrudnieniach. Bardzo ważne są oczywiście znaki drogowe, a urządzenia dla bezpieczeństwa ruchu na drodze to podstawa w pracy inżynierów, np. www.unistop.pl. Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu terenu remontu i dobremu systemowi informacji dla użytkowników drogi można przez cały proces przejść obronną ręką.
2. Tablice informacyjne – objazdy
Jedną z najważniejszy kwestii jest oczywiście tablica informacyjna, która powinna pojawić się w odpowiedniej odległości od miejsca przeprowadzania remontu. To bardzo istotne, ponieważ dzięki niej korki na drodze będą mniejsze, a sami kierowcy będą mieć sposobność, by odpowiednio wcześnie zmodyfikować trasę swojego przejazdu. Pachołki drogowe są również na stałym wyposażeniu stacji benzynowych.
3. Pachołki drogowe
Pachołki drogowe to niedoceniany element infrastruktury drogowej, który przydaje się jednak w wielu przypadkach, znacząco zwiększając bezpieczeństwo na jezdni. Przede wszystkim wykorzystuje się przy zwężeniach jezdni, jak i wyznaczaniu nowej trasy dla kierowców. Pachołki sprawdzają się najlepiej w przypadku robót, które szybko postępują. Za ich pomocą oznacza się również miejsca, które są chwilowo niebezpieczne.
4. Lustra drogowe
Dla wielu kierowców lustra drogowe to ich trzecie oko. Sprawdzają się doskonale nie tylko przy ruchliwym drogach, gdzie widoczność jest ograniczona, lecz także przy wyjazdach z prywatnych posesji. Warto wybierać modele wykonane z plexiglasu ze względu na zwiększoną odporność. W wielu przypadkach znacznie poprawia to bezpieczeństwo na jezdni.
5. Lampy ostrzegawcze
Lampy ostrzegawcze to absolutna podstawa podczas prac remontowych wykonywanych na jezdni w trakcie nocy. Korzystają z nich drogowcy, którzy jedynie malują pasy, jak i Ci, którzy zajmują się przebudową jezdni. Ich zaletą jest widoczność z dużej odległości. Sprawdzają się bardzo dobrze również w przypadku mgły.
Bezpieczeństwo na drodze jest bardzo ważne, ale żadne znaki i oznakowania nie pomogą, jeżeli ludzie będą je ignorować.