Depresja czy obniżenie nastroju? Czym różni się depresja od smutku?

Objawy depresji - jak odróżnić smutek od depresji?

28 kwietnia 2020 • Ludzie i Społeczeństwo, Zdrowie i uroda • wejść: 2075

Przyczyny depresji zazwyczaj wynikają z nieprawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Depresja jest więc chorobą, którą należy leczyć. A jak odróżnić to zaburzenie od chwilowego obniżenia nastroju lub smutku?

Czym jest depresja? Objawy depresji

Wielu z nas utożsamia depresję z chwilowym obniżeniem nastroju czy smutkiem, co sprawia, że często bagatelizuje się jej objawy. Jednak depresja to zaburzenie psychiczne, z którym nie każdy jest w stanie sobie sam poradzić. Jak leczyć depresję, dowiesz się na podamto.pl/jak-leczyc-depresje, zazwyczaj stosuje się terapię poznawczą, behawioralną lub interpersonalną. Depresja to choroba, która owszem łączy się z uczuciem smutku, jednak jest to tylko jeden z jej objawów. Zatem jak rozpoznać to zaburzenie? Jakie są najczęściej podawane objawy depresji?

  • Depresja zakłóca codzienny rytm życia. Osoby chore, nie są w stanie normalnie funkcjonować – pracować, bawić się, spać oraz uczyć (co ważne, to zjawisko dotyczy nie tylko dorosłych, ale również dzieci).
  • Towarzyszy jej uczucie bezsilności, beznadziejności i bezradności, a także ciągłe zmęczenie i brak chęci do życia.
  • Osoby chore przestaje interesować nawet dotychczasowe hobby, nic im się nie chce (przy czym warto pamiętać, że objawy te muszą występować codziennie przez co najmniej kilka miesięcy).
  • Depresji często towarzyszą również objawy cielesne, takie jak: zaburzenia miesiączkowania (ta choroba częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn), znaczący spadek bądź wzrost wagi, częste migreny i zmęczenie, a także bezsenność.

Czym różni się depresja od smutku?

Jak widać, objawy depresji mogą być bardzo podobne do symptomów obniżonego nastroju, jednak warto pamiętać, że najważniejszą różnicą jest tutaj czas trwania. Jeżeli wspomniane wyżej symptomy towarzyszą ci tylko przez kilka dni lub tygodni, to nie jest to jeszcze depresja. Niektórzy eksperci z dziedziny psychologii twierdzą, że aby zdiagnozować tę chorobę, jej objawy muszą występować co najmniej przez pół roku.

Warto również pamiętać, że smutek jest jednym z objawów depresji i również towarzyszą mu takie symptomy jak brak apetytu, zmiana wagi, bezsenność lub nadmierna senność. Jednak najczęściej one nie współwystępują lub są krótkotrwałe – odwrotnie wygląda to w przypadku depresji. Ponadto jeśli jesteś smutny, zawsze można cię pocieszyć lub chwilowo rozbawić na różne sposoby. Natomiast chorego nie da się pocieszyć, a co więcej wszelkie próby mogą tylko doprowadzić do pogorszenia sytuacji.

Osobom chorym na depresję bardzo często towarzyszą myśli samobójcze, co jest szczególnie niebezpieczne w przypadku dzieci. Nastolatek, który ma takie zaburzenia, najczęściej czuje się samotny i niezrozumiany, co tylko pogłębia jego stan i może doprowadzić do nieszczęścia.

Bardzo ważną różnicą między chwilowym obniżeniem nastroju a depresją jest również to, że smutek jest zazwyczaj adekwatny do wydarzeń, które go wywołały. Z kolei osoby chore na depresję, wcale nie muszą przeżyć wcześniej jakichś dramatycznych sytuacji.

jeden komentarz do Depresja czy obniżenie nastroju? Czym różni się depresja od smutku?

  1. Anka pisze:

    Niestety depresja to choroba traktowana po macoszemu w naszym kraju. Wszystko przez gadanie o niej jak mamy gorszy dzień. Jak bolą nas plecy to nie mówimy, że złamaliśmy kręgosłup, więc dlaczego na spadek nastroju mówimy depresja….? hmmm….?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *