Domowe środki czyszczące – jak zrobić ekologiczne środki czystości?

Domowe środki czystości

30 sierpnia 2016 • Dom i Ogród • wejść: 1836

W sklepach spotkacie się z bardzo dużym wyborem środków do czyszczenia. Są mniej lub bardziej skuteczne płyny do naczyń, płytek, detergenty do usuwania zabrudzeń z piekarnika, a nawet z płyty indukcyjnej. I choć w większości przypadków są wydajne i efektywne, to czy nie warto zacząć stosować bardziej ekologiczne i dużo tańsze produkty, które każdy ma w swoim domu? Sprawdźcie, jak w prosty sposób zrobić domowe środki czyszczące.

Naturalne środki czystości

Warto sięgać po naturalne środki czystości z kilku powodów. Przede wszystkim są całkowicie bezpieczne i nie powodują podrażnień skóry oraz alergii. Na działanie silnie drażniących środków zawartych w sklepowych płynach do czyszczenia szczególnie narażone są Wasze dłonie, które stają się przesuszone. Często nawet nie zdajecie sobie z tego sprawy, ponieważ jesteście przyzwyczajeni do ich stosowania. Warto też wziąć pod uwagę kwestię ekonomiczną. Popularny płyn do toalet kosztuje 10-15 zł, a jego naturalny odpowiednik, wykazujący taką samą skuteczność, będzie kosztować parę złotych. Większość naturalnych środków czystości opartych jest na sodzie oczyszczonej i occie – zobaczcie jak je wykorzystać w Waszym domu.

Zastosowanie sody oczyszczonej w sprzątaniu

Pewnie każdy z Was posiada sodę oczyszczoną w domu i używa jej do pieczenia przepysznych ciast. A co Wy na to, żeby zacząć ją stosować podczas sprzątania? Soda jest głównym składnikiem większości domowych środków czyszczących. Do tego jest całkowicie biodegradowalna i rozpuszcza się w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza. Jest też całkowicie bezpieczna dla Waszego zdrowia. Stosowana może być w formie suchego proszku, pasty oraz roztworu i w każdej z tych postaci jest równie skuteczna. A oto lista najczęstszych zastosowań sody oczyszczonej:

  • czyszczenie piekarnika – wystarczy przygotować pastę z jednej szklanki sody, dwóch łyżeczek soli oraz gorącej wody. Tę miksturę należy pozostawić na 5 min i można zabrać się za mycie nią piekarnika;
  • pochłaniacz zapachów – dwie, trzy łyżeczki sody pozostawione w otwartej miseczce lub w pudełeczku skutecznie pochłaniają zapach. Najlepiej sprawdzi się to w lodówce;
  • czyszczenie dywanów – w tym przypadku wystarczy rozsypać sodę w formie zwykłego proszku i wetrzeć w dywan za pomocą suchej szmatki. Najlepiej zostawić wtedy dywan na noc i odkurzyć go rano – jest to o wiele lepsze i tańsze rozwiązanie, niż kupowanie specjalnych środków do czyszczenia, które są tak naprawdę trudne i czasochłonne w użytkowaniu;
  • usuwanie plam z ubrań – roztwór z sody i soli skutecznie usunie plamy z ziemi. Natomiast aby pozbyć się plamy z tłuszczy wystarczy zalać ją wrzącą wodą, a następnie zasypać sodą oszczyszczoną.

Zastosowanie octu w gospodarstwie domowym

Kolejnym produktem, który doskonale znacie z gotowania, jest zwykły ocet. To składnik wielu przepisów oraz kosmetyków (rewelacyjny jest tonik do twarzy z octu jabłkowego). Używać go można również do sprzątania i ma równie wszechstronne zastosowanie, co soda oczyszczona. Zobaczcie jak możecie go jeszcze wykorzystać:

  • czyszczenie lustra – macie tak, że po popularnych płynach do mycia luster i szyb pozostają smugi? Jeśli tak, to wymieszajcie pół litra ciepłej wody i jedną łyżeczkę octu, a następnie przelejcie roztwór do buteleczki ze spryskiwaczem. Podobny płyn świetnie posłuży do mycia płytek;
  • usuwanie pleśni – mieszając pół szklanki wody z czterema łyżkami octu jesteście w stanie uzyskać najlepszy środek do usuwania pleśni;
  • nalot na słuchawce prysznicowej oraz baterii łazienkowej – pewnie większość z Was ma problem z czyszczeniem tych elementów, a wystarczy przygotować litr wrzącej wody i pół szklanki octu, po czym słuchawkę z prysznica włożyć na 15 min do roztworu. Można też przy pomocy szmatki czyścić w ten sposób baterię łazienkową i kuchenną.

Podobnych zastosowań sody oczyszczonej i octu jest wiele. Tak naprawdę przy pomocy tych dwóch produktów bazowych jesteście w stanie wyczyścić cały dom. Chcecie trochę zaoszczędzić i być eko? Zamieńcie drażniące detergenty na domowe środki czystości.

2 komentarze do Domowe środki czyszczące – jak zrobić ekologiczne środki czystości?

  1. Xylophone pisze:

    Lubię korzystać z octu, rzeczywiście ma wiele zastosowań. Ostatnio czyściłam nim przypaloną stopę żelazka i nawet pomogło. Tylko trzeba robić to ostrożnie.

  2. Graga78 pisze:

    Z ocetm jestem juz zaprzyjaźniona :). A macie doświdczenia z domowym proszkiem do prania? Też ma w składzie sodę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *