Imbir – właściwości lecznicze i upiększające

wlasciwosci imbiru-profil

13 lipca 2015 • Medycyna, Zdrowie i uroda • wejść: 3568

Jedna z najsłynniejszych przypraw kulinarnych, dzięki zawartych w sobie olejkom eterycznym oraz substancji żywiczych znajduje zastosowanie nie tylko w kuchni ale również w lecznictwie i kosmetyce. Lista jego zalet długa i szeroka. Ta z pozoru zwykła przyprawa korzenna, może zdziałać cuda co przedstawiamy w niniejszym artykule.

Leczenie imbirem nudności

Imbir efektywnie eliminuje wszelkie nudności, dlatego często stosuje się go do produkcji leków przeciwko chorobie lokomocyjnej. Jest o wiele skuteczniejszy, niż nie jeden lek zakupiony w aptece. Jeśli cierpisz na tą przypadłość, wystarczy że na ok 20 minut przed podrożą, zjesz jeden plaster imbiru a ryzyko wystąpienia mdłości zmniejsza się prawie o połowę. Ponadto imbir przeciwdziała również wymiotom często towarzyszącym osobom poddawanym chemioterapii oraz zwiększa apetyt u chorych.

Imbir na układ pokarmowy

Imbir świetnie pomaga na problemy jelitowe czy żołądkowe, wspomaga pracę woreczka żółciowego, eliminuje wzdęcia , ma działanie rozkurczowe i ograniczyć nadmierną ilość gazów. Jeżeli jedno z powyższych dolegliwości dotyczy Ciebie, spożywaj zawsze po jedzeniu napar z imbiru. Przyrządzisz go zalewając 3-4 plastrów świeżego imbiru wrzątkiem i pozostawiając po przykryciem na 10 minut.

imbir-choroba

Imbir na choroby układu oddechowego, przeziębienie i stany zapalne

Imbir działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Stosowany jest jako składnik leków przeciwzakrzepowych oraz jest nieodzownym elementem przy terapii leczącej nadmiar cholesterolu. Działa kojąco na chore i nadwyrężone stawy, a także pomaga na wszelkiego rodzaju bóle mięśniowe. Wspomaga pracę układu oddechowego przy różnorodnych infekcjach, zwalcza kaszel oraz inne objawy przeziębienia lub grypy. Eliminuje także towarzyszące przy tym męczące duszności.

Jak zrobić syrop z imbiru?

Jeśli czujesz, że łapie Cię grypa lub przeziębienie, zamiast przepłacać na leki farmaceutyczne, kup świeży imbir i zrób sobie z niego syrop. Nie tylko zniweluje kaszel, ale przede wszystkim podziała rozgrzewająco. Jego przygotowanie jest dziecinnie proste. Do rondelka wlewasz ok jednej szklanki wody, wsypujesz do niego 2 łyżeczki startego wcześniej imbiru i gotujesz przez ok 30 minut. Po upływie tego czasu dodaj pół szklanki cukru (lub mniej, w zależności czy wolisz bardziej gorzki lub słodki) i gotuj do momentu uzyskania płynnej konsystencji podobnej do syropu. Nie należy przekraczać 3 łyżeczek dziennie.

Inne zastosowanie imbiru

Imbir zwiększa koncentrację. Dzięki jego działaniom mózg ludzki znacznie lepiej i efektowniej pracuje. Wystarczy niewielką ilość sproszkowanego imbiru wsypać do kawy lub herbaty. Ponadto imbir w tym zastosowaniu, hamuje negatywne działanie kofeiny. Dzięki stosowaniu imbiru, poprawi nam się krążenie krwi oraz zwiększy libido.

imbir-cera,wlosy

Zastosowanie imbiru w kosmetyce

Imbir to fantastyczny składnik kosmetyków. Wzmacnia kondycję włosów zniszczonych i słabych. Odżywkę imbirowa możesz zrobić w domu i zaoszczędzić na kosmetykach w drogerii. Wystarczy zmieszać starty imbir z dwiema łyżkami oliwy z oliwek oraz sokiem z cytryny. Przed umyciem, wetrzyj odżywkę we włosy i zawiń je w ciepły, wcześniej ogrzany wilgotny ręcznik. Trzymaj przez 20 minut po cym umyj szamponem. Dzięki takiej kuracji włosy będą lśniące i jedwabiste jak z reklamy, a ich kondycja znacznie się poprawi.

Imbir na trądzik?

Imbir świetnie przeciwdziała problemom trądzikowym, zwalcza wszelkie problemy skórne oraz cellulit. Kurację imbirowe działają wygładzająco i ujędrniająco. Weź pół szklanki oliwy z oliwek, wymieszaj z dwiema łyżeczkami fusów z kawy, łyżeczką startego imbiru oraz cynamonem. Otrzymaną masę wetrzyj w uda i pośladki oraz owiń zwykła folią spożywczą, a następnie okryj się szczelnie kocem. Wytrzymaj 10 minut, po czym weź kąpiel. Skóra będzie jędrna i gładka.

Kiedy nie wolno stosować imbiru?

Stosowanie imbiru jest nie wskazane dla kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz dla osób ciepiących na przewlekłe choroby układu pokarmowego. Imbir w nadmiarze może powodować podrażnienia jamy ustnej, powstawanie uciążliwej zgagi a także rozstroju żołądka.

jeden komentarz do Imbir – właściwości lecznicze i upiększające

  1. Kamila_Mila pisze:

    Nie sądziłam, że imbir ma aż tyle zastosowań! Wiedziałam, że jest zdrowy, ale na tym kończyła się moja wiedza. Sama niestety nie przepadam za nim i staram się go unikać, z powodu bólów żołądka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *