O włosy należy dbać zawsze, jednak w okresie zimowym są one szczególnie narażone. Zimno źle wpływa na włosy, jak również na ich cebulki, wysuszając je i osłabiając, a przez to stają się o wiele bardziej łamliwe i zaczynają wypadać w znacznie większych ilościach. Jak pielęgnować włosy, by przetrwać ten zimowy czas i móc cieszyć się zdrowymi i lśniącymi włosami?
• Dlaczego warto nosić czapkę?
• Jak nawilżyć włosy?
• Jak suszyć włosy?
• Jaka dieta dla pięknych włosów?
• Dlaczego zimą warto nosić spięte włosy?
Dlaczego warto nosić czapkę?
Wbrew wszystkim opiniom czapka zimą jest niezbędna. Nie tylko ze względów zdrowotnych, by się nie przeziębić, ale także dla dobra naszych włosów. Zimno ma niszczący wpływ na włosy, więc powinno się je przed nim chronić, nawet jeżeli nam to nie pasuje, ponieważ czapki często powodują elektryzację i puszczenie się włosów, a także odpowiada za niszczenie fryzur. Mimo wszystko nie powinno się z niej rezygnować. Trzeba jednak pamiętać, by była dość luźna i przewiewna, najlepiej z dzianiny, może też być także kaszmir albo jedwab.
Jak nawilżyć włosy?
W zimie włosy częściej mogą się przetłuszczać oraz pojawiać się łupież, z tego też powodu powinno się zadbać o odpowiednie nawilżenie. Włosy należy myć na tyle często, na ile potrzeba, można je myć nawet codziennie. Ważne jest, by stosować do tego odpowiednie odżywki i szampony do włosów przetłuszczających się i do łupieżu. Warto także zacząć stosować olejowe maski na włosy, które bardzo dokładnie i w pełni je nawilżą od cebulek po same końce. Dobrze jest także używać odżywek zawierających silikon, który doskonale nawilża i zabezpiecza włosy przed skutkami działań środowiska zewnętrznego, w tym także przed zimnem.
Jak suszyć włosy?
Po pierwsze – nie powinno się wychodzić z domu mają mokre, czy choćby nawet lekko wilgotne włosy. Jak było wspomniane, zimno wysusza włosy i sprawia, że stają się osłabione i łamliwe, wychodząc więc na dwór z wilgotnymi włosami te zaczynają zamarzać, a przez to o wiele bardziej są podatne na zniszczenia. Przy suszeniu włosów zaraz po myciu, powinno się pamiętać o tym, by unikać gorącego powietrza i stosować do tego chłodny nawiew, albo suszarek z jonizacją. Dzięki temu nie tylko nie uszkodzimy włosów, ale także zabezpieczymy je przed puszeniem i naelektryzowaniem. Powinno się też zrezygnować z prostownicy czy lokówki, które w dużej mierze odpowiadają za niszczenie włosów.
Jaka dieta dla pięknych włosów?
To, co jemy ma także duży wpływ na nasze włosy. Uzupełnianie organizmu o właściwe środki odżywcze to podstawa. Skóra naszej głowy jest bardzo delikatna, więc zadbanie o odpowiednią suplementacje może uchronić ją przed nadmiernym złuszczaniem w postaci łupieżu oraz chronić przed przetłuszczaniem. Warto postarać się o to, by w naszej diecie było więcej produktów z witaminą A i E. Jeżeli niespecjalnie jesteśmy w stanie pilnować tego, co jemy, warto pomyśleć o suplementach w kapsułkach.
Dlaczego zimą warto nosić spięte włosy?
Zima to także okres, w którym nosimy znacznie większą ilość ubrań, są to więc swetry, szaliki, czapki czy kominy, które mogą odpowiadać na mechaniczne uszkodzenia włosów. Jak temu zaradzić? Wystarczy je spiąć i schować pod czapkę, tym samym nie narażając ich na uszkodzenia. Będąc na miejscu, można je rozpuścić, jednak w trakcie drogi, znacznie lepiej będzie dla włosów jeżeli zostaną schowane.
Olejowanie nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ obciąża włosy, które zimą i tak są oklapnięte. Ale na pewno trzeba zadbać o odpowiednią dietę oraz nawilżanie. Ja często stosuję wcierki, np. z soku z czarnej rzepy. A płukanki z pokrzywy sprawiają, że są lepiej odżywione. A czy Wy stosujecie takie domowe metody pielęgnacji włosów zimą?