Mieszkania w blokach, mimo że nie mają zazwyczaj zbyt dużej powierzchni, można zaaranżować na wiele sposobów. Czasami wystarczy dobry pomysł, by kompletnie je odmienić. Dzisiaj większości z nas marzy się nowoczesne, oryginalne wnętrze. Jak je osiągnąć? Na jakie rozwiązania postawić? Podpowiadamy, jak nowocześnie urządzić mieszkanie w bloku.
• Kolorystyczny minimalizm
• Beton, szkło i stal
• Prostota formy
• Przestrzeń i funkcjonalność
• Minimum z minimum
Kolorystyczny minimalizm
Aby mieszkanie prezentowało się nowocześnie przede wszystkim powinna w nim być stonowana kolorystyka. Dominować musi biel, szarość i czerń. Tak na ścianach, jak i meblach, tekstyliach, czy dekoracjach. Jeśli lubimy intensywne kolory, mogą się pojawić, ale raczej jako dodatek, a nie dominanta.
Beton, szkło i stal
Modne, nowoczesne wnętrza charakteryzują się surowością. Króluje w nich beton, szkło i stal. Warto pokryć ściany betonem architektonicznym, albo jego imitacją. Meble powinny mieć szklane drzwiczki lub lakierowane na wysoki połysk, tak by odbijały światło. To optycznie powiększy wnętrze. W stylu nowoczesnym oprócz surowych materiałów, dozwolone są także inne rozwiązania, które pozwalają ocieplić wnętrze. Możliwe jest to na przykład poprzez wprowadzenia drewna – na podłodze, ścianie, a także w postaci mebli. Warto postawić także na miękkie tekstylia – sprawią, że będzie bardziej przytulnie, a wciąż minimalistycznie.
Prostota formy
Meble w nowoczesnych wnętrzach powinny być proste, kubistyczne. Odpadają bogate zdobienia, czy secesyjne linie. Najlepiej sprawdzą się prostokątne i kwadratowe meble modułowe – z ukrytymi uchwytami, albo i bez nich. Najlepiej, gdy zabudowa całkowicie stapia się ze ścianą. Meble tapicerowane też nie powinny mieć fantazyjnych kształtów, pikowań itp. Inne – takie, jak na przykład krzesła – mogą być, a nawet dobrze gdy są, wykonane z tworzyw sztucznych.
Przestrzeń i funkcjonalność
Dawniej, urządzając wnętrza, staraliśmy się maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Dzisiaj odchodzi się od stawiania wielu mebli, dekoracji. Liczy się przestrzenność. Dlatego w mieszkaniu warto wyburzyć te ściany, które można – łączące pokój dzienny z przedpokojem i/lub kuchnią. Tak otwarte pomieszczenia są tym, co doceniamy. Nie grodzimy się, dzieląc mieszkanie na klitki, a otwieramy, tworząc jak największą, funkcjonalną wspólną przestrzeń, w której jest mnóstwo miejsca, światła i powierza.
Minimum z minimum
Nowoczesne mieszkanie to także minimum mebli i dekoracji, czy mówiąc ogólnie – rzeczy. Odchodzi się od eksponowania ich na półkach, szafkach, parapetach i stolikach. Rezygnuje się z wielu dekoracyjnych figurek, obrazów, kwiatów i pamiątek. W oknach rzadko wiesza się nawet firany i zasłony – częściej wybiera się same rolety. Obrusy na stołach zastępują gładkie bieżniki i podkładki, a wzorzyste dywany – jednobarwne. Pozostałe tekstylia – poduszki ozdobne, pledy, narzuty mają być przede wszystkim puszyste, miękkie, przytulne, ale bez dekoracji. Na ścianach lepiej sprawdzą się zdjęcia rodzinne lub plakaty w prostych ramach, niż ręcznie malowane obrazy na płótnach.
Styl minimalistyczny to mi się najbardziej podoba. Czasem się cieszę, że mam małe mieszkanie, bo muszę często segregować i wyrzucać zbędne przedmioty, a mam skłonności do zbieractwa, więc mała przestrzeń mnie mobilizuje.
Bez względu na to gdzie znajduje się twoje mieszkanie – czy w bloku czy w kamienicy, możesz urządzić je z klasą pod jednym warunkiem. Jakim? Musisz mieć na nie pomysł. Wybierz styl z którym się utożsamiasz i konsekwentnie się go trzymaj. nie mieszaj różnych stylów w mieszkaniu. Poszczególne pomieszczenia powinny się na wzajem przenikać. Poza tym, dokladnie przeanalizuj swoją przestrzen i nie zoastawiaj niezagospodarowanej przestrzeni. Zobaczysz, ze z biegiem czasu przybywa akcesoriów domowych i w koncu nie ma gdzie tego wszystkiego trzymac. Warto tez zaciągać porady u architekta wnętrz.