Jak regenerować posadzkę?

Posadzka żywiczna epoksydowa

21 lipca 2014 • Dom i Ogród • wejść: 2738

Z czasem w zasadzie każda część naszego mieszkania się zużywa, nudzi lub po prostu chcemy ją odświeżyć czy też wymienić na inną i nadać pomieszczeniom nowy, świeży wygląd. To samo tyczy się posadzek żywicznych lub betonowych, które niszczeją zazwyczaj po kilku lub nawet kilkunastu latach użytkowania i proszą się o wymianę albo regenerację. Wiadomo, że ta druga należy to opcji tańszych i łatwiejszych w wykonaniu, dlatego też warto zastanowić się, jaki mamy w tej kwestii wybór.

Barwniki do posadzek przemysłowych i betonu

Nudne i nie prezentujące się już tak dobrze, jak dawniej posadzki betonowe oraz posadzki żywiczne zregenerować można poprzez koloryzację. W tym celu używa się na ogół reaktywnych barwników na bazie kwasu oraz barwników polimerowych. Możemy w ten sposób nadać swojej podłodze zupełnie nowy, znacznie nowocześniejszy wygląd i dopasować ją do wymarzonego wystroju wnętrza.

W przypadku betonu, barwniki reaktywne reagują z wapniami w nim zawartymi, co skutkuje zupełnym odbarwieniem wierzchniej warstwy podłoża. Tak przygotowana podłoga zyskuje trwały i naturalny kolor, którego końcowy efekt ciężko z góry przewidzieć. Do wyboru mamy kilka podstawowych barw, których używać możemy właściwie w każdy możliwy sposób, tworząc niecodzienne barwy i nową odsłonę starej podłogi.

Efekt vintage

Staremu, podniszczonemu betonowi nadać można nowy wygląd w stylu vintage, wykorzystując powstałe spękania. Jeżeli rysy nie są znaczne, warto podkolorować taką podłogę barwnikiem kwasowym, uzyskując tym samym niecodzienny efekt. Ciężko przewidzieć finalny wygląd tak przygotowanego betonu, ale z pewnością wpisze się on w modny ostatnimi czasy nurt aranżacji wnętrz w stylu vintage.

Na co się zdecydować?

Wybierając regenerację posadzki przy użyciu odpowiedniego barwnika, warto wziąć pod uwagę fakt, że efekt końcowy może różnić się nieco od zamierzonego. Wszystko to należałoby jednak przedyskutować z wynajmowanym architektem wnętrz, a także firmą, której tę regenerację zlecamy. Porozumienie pomiędzy oboma stronami i dogadanie się w kwestii szczegółów, a także określenie charakterystyki poprawianego betonu, skutkować będzie efektem, na jaki stawiamy i który pasować będzie do całej aranżacji naszego wnętrza.

Wybierz kształt, fakturę i wzór

Barwnik reaktywny w połączeniu z barwnikiem na bazie polimeru pozwala przy odrobinie wyobraźni tworzyć przeróżne kształty, faktury i wzory. Można w ten sposób urzeczywistnić niemal każdą wizję betonowej posadzki, sprawiając, że będzie ona idealnym uzupełnieniem całości wnętrza, nadając mu odpowiedni charakter.

To, czy decydować się na tak ciekawą regenerację podłogi, czy też wymienić ją na całkiem nową, zależy w dużej mierze od naszego zamysłu połączonego z wizją architekta wnętrz. Warto jednak wziąć tę opcję pod uwagę, stanowi ona bowiem niezwykle oryginalny pomysł na zupełnie nietuzinkową i jedyną w swoim rodzaju podłogę, którą z chęcią pochwalimy się przed klientami firmy lub gośćmi, zapraszanymi do naszego mieszkania czy domu.

jeden komentarz do Jak regenerować posadzkę?

  1. INWESTOR pisze:

    Wykonajmy solidną posadzkę to nie będziemy musieli jej naprawiać. Generalnie wybierajmy profesjonalistów. Zgadzacie się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *