Jak rozliczyć przychody z Google AdSense?

Google

8 lipca 2015 • Finanse i Ekonomia • wejść: 4313

Google AdSense to jedna z najbardziej popularnych sieci reklamowych stworzona przez firmę Google. Partnerzy (właściciele stron internetowych, blogów) przystępują do tego programu i oferują udostępnienie powierzchni reklamowej na swojej witrynie. Od nich zależy jaki będzie format oraz układ reklamy, natomiast zadaniem AdSense jest pozyskanie reklamodawców, co znacznie uproszcza cały proces z punktu widzenia właścicieli stron.

Jak działa AdSense?

AdSense pozyskuje reklamodawców poprzez AdWords, czyli system reklamowy, który umożliwia wyświetlanie linków sponsorowanych na powierzchniach reklamowych udostępnianych w ramach AdSense. Jako, że przedsiębiorcy płacą tylko za wyniki, czyli kliknięcia w linka przekierowującego na ich stronę, bardzo chętnie przystępują do AdWords, a co za tym idzie – łatwo jest pozyskać chętnych na powierzchnię reklamową właścicieli stron zarabiających na AdSense.

Rejestracja podatnika VAT-UE

Co istotne, właściciel strony internetowej nie zarabia na samym udostępnianiu miejsca na reklamę, tylko na kliknięciach w reklamę. Warto więc wiedzieć jak poprawnie rozliczyć przychód z Google AdSense. Należałoby zacząć od tego, że zawierając umowę w ramach tego projektu, nawiązujemy transakcję wewnątrzwspólnotową z irlandzkim oddziałem firmy Google, co w prawie podatkowym nazywa się eksportem usług.

Jako, że nie mamy tu do czynienia z polskim kontrahentem, koniecznym jest wykonanie kilku dodatkowych czynności. Przede wszystkim należy być zarejestrowanym jako VAT-UE i posiadać numer NIP-UE. Powinno się to zrobić jeszcze przed przystąpieniem do programu AdSense, ponieważ tam, na koncie klienta, trzeba zmienić ustawienia i preferencje płatności (między innymi podać NIP-UE). Aby uzyskać status podatnik VAT-UE należy zgłosić do właściwego urzędu skarbowego prawidłowo wypełniony formularz VAT-R i poczekać na przydzielenie numeru NIP.

Tablet z przeglądarką google

Faktura za AdSense

W przypadku AdSense podstawą do rozliczenia się z podatku będzie dobrze wypełniona faktura, więc warto byłoby zwrócić na to szczególną uwagę. Fakturę wystawia właściciel strony internetowej firmie Google po otrzymania środków za reklamy i musi to nastąpić w okresie do 15-go dnia miesiąca następującego po miesiącu otrzymania przelewu.

Podstawowe informacje, które muszą znaleźć się na fakturze to: dane firmy Google w Irlandii (Google Ireland LTD,

Gordon House
Barrow Street 4, Dublin, Ireland,NIP: IE6388047V); nazwa usługi (np. usługa reklamowa Google AdSense); stawka VAT (NP) oraz informacja o odwrotnym obciążeniu. Dobrze jest pamiętać o tym, że wysyłanie faktury do firmy Google nie jest obowiązkowe (a nawet można uznać to za zbyteczne), należy ją jednak przechowywać w dokumentacji firmy.

Rozliczenie AdSense

Co powinno się potem zrobić z wystawionymi fakturami? W okresie miesięcznym lub kwartalnym podatnik musi wypełnić oraz przekazać odpowiedniemu urzędowi skarbowemu informację podsumowującą VAT-UE, w której się znajdować się będzie kwota sprzedaży usług na rzecz podatnika z innego kraju. Właściciel strony internetowej ma na to czas do 15-go dnia miesiąca następującego po rozliczonym okresie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *