Jak się pozbyć hemoroidów w ciąży i po porodzie?

Kobieta leży na łóżku

6 sierpnia 2014 • Zdrowie i uroda • wejść: 3352

Hemoroidy to częsta przypadłość przyszłych mam. Stan ciąży sprzyja rozwijaniu się tego wstydliwego schorzenia, nie jest to jednak coś, z czym nie można sobie poradzić. Jeżeli więc kobieta, która spodziewa się dziecka czuje ból w okolicy odbytu, a na papierze toaletowym widzi wydobywającą się stamtąd krew, możliwe, że dotknęła ją właśnie ta choroba.

Hemoroidy – co to takiego?

Hemoroidy to nie tylko nazwa popularnego wśród osób prowadzących siedzący tryb życia schorzenia, ale i część naszego ciała, która może sprawiać nam czasami problem. Są to guzki wypełnione krwią, znajdujące się powyżej odbytu. Wraz z mięśniami odbytu kontrolują one wydalanie stolca i blokują wydzielanie gazów. Przy wypróżnieniu krew odpływa z guzków, aby ułatwić wydalanie masy kałowej, a następnie ponownie do nich wraca. Taka jest zatem ich główna rola, w niektórych przypadkach mogą nam one jednak odmówić posłuszeństwa.

Dlaczego ciąża sprzyja problemom z hemoroidami?

W momencie gdy kobieta jest w ciąży jej rosnąca macica uciska naczynia krwionośne jamy brzusznej, co w większości przypadków utrudnia odpływ krwi z dolnych części ciała. Stan ten sprzyja również spowolnieniu procesu trawienia, spowodowanemu hormonami, które pojawiają się wówczas w organizmie przyszłej mamy, co powoduje zaparcia. Wkładając więcej niż zazwyczaj wysiłku w oddawanie stolca, powodujemy wzrastanie ciśnienia krwi w okolicy odbytu, w efekcie czego hemoroidy napinają się i znacznie się powiększają. Ściany naczyń krwionośnych tracą wówczas na szczelności, co prowadzi do choroby hemoroidalnej.

Objawy choroby hemoroidalnej

Problemy z hemoroidami pojawiają się najczęściej w trzecim trymestrze ciąży i choć nie stanowią żadnego niebezpieczeństwa dla maleństwa, mogą być bardzo uciążliwe dla przyszłej mamy. Pierwszym objawem może być swędzenie w okolicy odbytu. Jeżeli wtedy zaczynamy się tam intensywnie drapać, następnie pojawia się pieczenie, a uszkodzeniu ulega skóra i śluzówka. Im bliżej samego porodu, tym bardziej męczące mogą być objawy. W późniejszym swym stadium schorzenie to odczuwać możemy jako bolesne, szczególnie w momencie wypróżniania. Wtedy pojawia się także krwawienie, które zauważyć możemy na papierze toaletowym lub bieliźnie.

Co na hemoroidy?

Jeżeli cierpimy na chorobę hemoroidalną, powinnyśmy zadbać o to, aby nie dopuszczać do zaparć. Oznacza to w skrócie, że należy zadbać o odpowiednią, bogatą w błonnik dietę, zwiększając ilość spożywanych pokarmów, które go zawierają. Zaliczyć można do nich wszelakie kasze, makarony razowe, brązowy ryż i każdego rodzaju warzywa. Postawić można również na suszone owoce i owsiankę, nie zapominając tym samym o piciu dwóch litrów wody dziennie.

Ulgę w bólu wywołanym tym schorzeniem przynieść mogą różnego rodzaju napary i okłady. Okolice odbytu przemywać można na przykład naparem z kory dębu, a także chłodną wodą z mydłem przeznaczonym dla kobiet w ciąży. Pomocne są w tym przypadku również okłady z herbaty, a także nakładki, które przykłada się do bolącego miejsca po odpowiednim schłodzeniu.

Jeżeli domowe metody okażą się nieskuteczne, warto skonsultować się z ginekologiem, który przepisze nam odpowiednie maści czy czopki. Większość z nich zawiera substancje pochodzenia naturalnego, kwestię doboru leku lepiej jednak mimo wszystko skonsultować z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *