Kuchenka mikrofalowa to nie tylko urządzenie służące do podgrzewania wczorajszego obiadu, posiada znacznie więcej funkcji i bardzo przydaje się w kuchni. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu mikrofalówki.
Rodzaje mikrofalówek
Pierwszą kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest rodzaj kuchenki mikrofalowej. Jak zobaczymy na stronie: www.zadowolenie.pl/agd/kuchenki-mikrofalowe, wyróżnić możemy sprzęt wolnostojący i do zabudowy.
Pierwszy sprawdzi się w istniejącej, wykończonej kuchni. Jego zaletą jest mobilność – możemy dowolnie przestawiać, a także postawić taką kuchenkę mikrofalową na kuchennym blacie, szafce lub zawiesić na specjalnym uchwycie. Warto wiedzieć, że mikrofalówka wolnostojąca jest znacznie tańsza od tej do zabudowy.
Z kolei mikrofalówki do zabudowy są droższe, ale dzięki specjalnej obudowie można je umieścić w zabudowie kuchennej, przez co są widoczne tylko od frontu. To doskonałe rozwiązanie do kuchni nowoczesnych, a także niewielkich pomieszczeń, w których nie chce się zastawiać blatu roboczego.
Parametry kuchenek mikrofalowych
Jeśli już zdecydujemy, czy potrzebujemy kuchenki do zabudowy, czy wolnostojącej, musimy zająć się innymi parametrami. Warto porównywać sprzęty między sobą, aby mieć pewność, że wybierzemy mikrofalówkę dopasowaną do naszych potrzeb. Najważniejsze parametry to:
- pojemność mikrofalówki – to właśnie od niej zależy, jak duży talerz, a także jaką potrawę możemy umieścić w jej wnętrzu. Dostępne są urządzenia, które mają od 15 do nawet 40 litrów pojemności. Jeśli nie ma się zbyt wiele miejsca na blacie lub kuchenkę chce się używać jedynie do podgrzewania dania dla jeden osoby – lepiej wziąć mniejszą. Jeśli jednak mamy dużą rodzinę, a w mikrofalówce chcemy też gotować, czy piec – wówczas lepiej kupić minimum 30-litrową.
- moc mikrofali – to bardzo ważna cecha, bowiem jak wiadomo – im wyższa, tym przygotowanie potrawy jest znacznie szybsze. Poza tym, to ważne, jeśli chce się korzystać z bardziej zaawansowanych funkcji. Na rynku dostaniemy modele o mocy w zakresie 700 do 2100 W. Oczywiście w zależności od potrzeb można ją regulować. Warto wiedzieć, że wybór urządzenia z wysoką mocą ma znaczenie również aby zmniejszyć zużycie prądu.
- rodzaj sterowania – inną kwestią jest rodzaj sterowania urządzeniem. Może być mechaniczny, elektroniczny lub inteligentny. W pierwszym samodzielnie ustawiamy moc i czas, w drugim wybieramy rodzaj potrawy, często także wagę i typ obróbki, zaś w trzecim – to kuchenka sama dobiera ustawienia, my informujemy ją tylko o tym, jaką funkcję wybieramy.
Funkcje mikrofali
Oczywiście kuchenkę mikrofalową kupujemy, gdyż zależy nam na funkcjonalności, jaką oferuje. Może być to standardowo podgrzewanie potraw przygotowanych tradycyjnymi metodami lub kupionych w sklepie. Dzięki falom elektromagnetycznym przebiega to znacznie szybciej niż w piekarniku, czy na kuchence gazowej. Ponadto odbywa się to bez dodatku tłuszczu.
Kolejną funkcją, która może zaważyć nad podjęciem decyzji o zakupie konkretnego modelu, jest rozmrażanie. Przebiega znacznie szybciej niż w temperaturze pokojowej, dzięki czemu możemy skrócić czas potrzebny do przygotowania posiłku.
Warto wiedzieć, że kuchenka mikrofalowa umożliwia również gotowanie zup, mięsa i warzyw – tradycyjnie, a także na parze.
W ofercie wielu marek znajdziemy również kuchenki mikrofalowe z funkcją grilla, a więc przypiekające potrawy od góry. Warto pomyśleć także o funkcji podpiekania od dołu, która sprawdzi się przy podgrzewaniu pizzy, czy frytek.
W niektórych modelach mikrofal znajdziemy także możliwość pieczenia z termoobiegiem. Tak! Dla wielu może być to zaskoczeniem, ale w kuchenkach mikrofalowych można również piec, np. ciasta.
Temat: jak wybrać mikrofalówkę
Ciekawy temat, ja sama już dawno z kuchenek mikrofalowych nie korzystam, ale same w sobie wiele ułatwiają, jak kiedyś pomyślę o tym, by znów taką mieć, to takie rady będą przydatne.
Też rzadko korzystam, ale muszę przyznać, że ta funkcja rozmrażania jest fajna. Zwykle zapomnę wyciągnąć coś wcześniej z zamrażarki i przynajmniej nie ma takiego problemu, gdy na szybko po pracy robię obiad.