Jeśli jesteś miłośnikiem pieczarek, lub planujesz założyć swoją plantację (a także, kiedy masz już swoje poletko, do którego wciąż poszukujesz lepszych rozwiązań), będziesz potrzebować specjalnego podłoża pod uprawę tych niezwykłych grzybów. Jak wybrać najlepsze? Podpowiadamy.
- Jak zabrać się do założenia swojej uprawy pieczarek?
- Dobre podłoże do uprawy pieczarek – cechy
- Kto może pomóc Ci w początkach uprawy?
Jak zabrać się do założenia swojej uprawy pieczarek?
Jeśli chcesz założyć hodowlę pieczarek, w pierwszej kolejności musisz odpowiednio przygotować miejsce, w którym planujesz hodować grzyby. Możesz wybrać pomieszczenie zamknięte, jak piwnica, a także miejsce na zewnątrz, w takim jednak przypadku pieczarki najczęściej hoduje się na tak zwanym oborniku.
Sama uprawa pieczarek składa się zasadniczo z 3 faz, w których najważniejsze są faza druga i trzecia. Każda faza wymaga osobnego podłoża, które odpowiedzialne jest za inny etap wzrostu pieczarek . Podłoże do uprawy pieczarek fazy 2 lub 3 (kania.net.pl) odpowiada na te etapy i pozwala, aby proces był harmonijny i zaowocował dużą ilością grzybów.
Podłoże do pieczarek fazy drugiej składa się najczęściej ze słomy a także innych surowców, takich jak pomiot drobiowy, czy też gips. Faza druga polega na kontrolowanej pasteryzacji podłoża, która pozwala na pozbycie się z niego wszelkich szkodliwych i niepożądanych organizmów. Tak przygotowane podłoże jest już gotowe do przejścia w fazę trzecią.
Podłoże fazy trzeciej wykorzystuje się już bezpośrednio do wzrostu pieczarek i najczęściej kupuje się je luzem lub też w ofoliowanych kostkach. Jest to podłoże z przygotowaną już i wsianą grzybnią, która owocuje po około 6 tygodniach. Podłoże takie może być wzbogacone na przykład o dodatki sojowe czy białkowe, które pozytywnie wpłyną na wzrost pieczarek.
Dobre podłoże do uprawy pieczarek – cechy
Podłoże do pieczarek powinno być przede wszystkim elastyczne oraz ekologiczne. Warto zawsze sprawdzać więc skład danego podłoża, tak, aby mieć pewność, że grzyby będą dobrze się na nim rozwijać. Jak już zostało wspomniane, pożądane jest również dodanie do podłoża elementów, które pomogą grzybom wzrastać, jak różnego rodzaju suplementy. Najlepiej jest jednak wybrać podłoże, które jest jak najbardziej naturalne.
Równie ważna jest grzybnia wsiana do podłoża, które zakupimy. Są różne rodzaje pieczarek i również pod tym względem należy wybrać grzybnię – mogą to być pieczarki białe lub brunatne. Warto sprawdzić to przed zakupem podłoża, żeby później nie być zaskoczonym.
Kto może pomóc Ci w początkach uprawy?
Jeśli jednak uprawa pieczarek nadal nie wydaje Ci się łatwym przedsięwzięciem, być może warto skorzystać z fachowej porady. Specjaliści, którzy mają duże doświadczenie w uprawie pieczarek, zarówno w większych zakładach, jak i mniejszych hodowlach, pracują najczęściej w firmach, które same zajmują się uprawą lub produkcją podłoży do pieczarek. Takie firmy zapewniają wsparcie na każdym etapie produkcji, a także telefoniczne konsultacje.
Jeśli dopiero zaczynasz swoją uprawę, warto również co jakiś czas badać podłoże, aby sprawdzić jego składniki mikrobiologiczne – jest to ważne dla wzrostu i wartości odżywczych uprawianych przez Ciebie pieczarek.
Uwielbiam Muzeum Narodowe w Warszawie, zawsze jak jestem w stolicy to idę tam z moim chłopakiem na randke :)