Nie jest sztuką wydać pieniądze. Sztuką jest wydać jak najmniej i być w pełni zadowolonym. By zarobić pieniądze, trzeba się napracować, dlatego powinniśmy starannie przemyśleć każdy zakup. Poniższa lista pomoże Ci zaoszczędzić Twoje pieniądze.
Mówi się, że na jedzeniu się nie oszczędza. To prawda. Nie powinniśmy kupować śmieciowego jedzenia, bo jest ono nie zdrowe. Można jednak na jedzeniu oszczędzić w taki sposób, by sobie nie zaszkodzić:
1. Kupuj jedzenie dobrej jakości, ale w mniejszych ilościach
2. Rób posiłki samodzielnie, unikaj jedzenia na wynos
3. Planuj posiłki z tygodnia na tydzień
4. Wróć do tradycyjnej polskiej kuchni
5. Jak zaoszczędzić więcej? Załóż konto za zero złotych!
6. Nie przepłacaj za markowe ubrania!
7. Kupuj tańsze leki – zamienniki
8. Przemyśl każdy wydatek
1. Kupuj jedzenie dobrej jakości, ale w mniejszych ilościach
ile razy musiałeś wyrzucać resztki? Zdarza Ci się to często? To marnowanie pieniędzy i jedzenia. Kupuj zdecydowanie mniej, a szybko dostrzeżesz różnicę w portfelu…
2. Rób posiłki samodzielnie, unikaj jedzenia na wynos
nie oznacza to, że masz w ogóle nie korzystać z restauracji. Korzystaj, ale znacznie rzadziej. Wtedy będzie Cię to zdecydowanie bardziej cieszyło.
3. Planuj posiłki z tygodnia na tydzień
takie planowanie jest bardzo istotne. Mając plan, wiesz dokładnie jakich składników spożywczych potrzebujesz. Gdy jednego dnia otworzysz śmietankę i nie wykorzystasz całej do sosu, drugiego wykorzystasz ją np. do zupy pomidorowej. Nie oznacza to też tego, by jakoś szczególnie przywiązywać się do tego, że w czwartek ma być i będzie makaron z serem! Jeśli widzisz, że pomidory, które kupiłaś wcześniej do kanapek zaczynają się psuć, wykorzystaj je np. do spaghetti lub lasagni.
Powiesz – gotowanie w domu jest fajne, ale nie mam na nie czasu. Wolę szybko coś zamówić. Fajnie jest od czasu do czasu coś zamówić, ale zróbmy to np. raz w miesiącu, a nie kilka razy w tygodniu. Gotowanie też nie musi być czasochłonne! Gotując zupy w dużym garnku, masz je na dwa dni. Wystarczy pomyśleć o drugim daniu. Usmażenie kotletów to przecież 10 minut. Przygotuj sobie wszystko dzień wcześniej lub wstań 20 min wcześniej przed pracą. Dla chcącego, nic trudnego! Jeśli naprawdę chcesz zaoszczędzić, te 20 min różnicy nie powinno mieć dla Ciebie znaczenia! Robiąc pierogi z dzieckiem, zrób jednorazowo na np. trzy obiady. Podziel do pojemników i zamroź. Drugie danie będziesz miał w zaledwie 8 min! Później to już będzie rutyna – przyzwyczaisz się do tego i nie będziesz umiał się od tego odzwyczaić!
4. Wróć do tradycyjnej polskiej kuchni
w dzisiejszych czasach jesteśmy przyzwyczajeni do ostrych, niekonwencjonalnych smaków. Lubimy np. owoce morza, gdzie jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie było tak spotykane w naszych domach. Takie dania są drogie. Nie rezygnuj z nich, ale jedz je trochę rzadziej. Nasze kuchnia polska jest przecież również wyrazista w naturalnych smakach! A do tego – nie droga! Pamiętaj, że do smaków również można się przyzwyczaić! Zrób jednego dnia w tygodniu np. zupę cebulową. Dobrze przyrządzona, jest naprawdę smaczna! Idealna jesienią i zimą. Zdrowa i bardzo tania. Gotując ją na wywarze z kości ze schabu, za garnek zapłacisz około cztery złote!
5.
Jak zaoszczędzić więcej? Załóż konto za zero złotych!
robisz to nadal na poczcie? Zrezygnuj i otwórz konto. Ale uważaj! Otwórz konto w takim banku, by nie płacić nie potrzebnie dodatkowych opłat za np. przelewy! Za konto w jednym z banków możesz płacić nawet 15 zł miesięcznie! (po opłaceniu rachunków i za posiadanie samego konta) W dzisiejszych czasach nie musisz płacić za konto. Zorientuj się i załóż konto za 0 zł!
6. Nie przepłacaj za markowe ubrania!
czasem lepiej spojrzeć jest na metkę z ubrania nieznanej firmy, by dojrzeć, że sukienka znanej firmy jest taka sama pod względem jakości, co ta z mniej znanej/ tzw. niższej półki. Możesz ubierać się modnie i nie drogo!
7. Kupuj tańsze leki – zamienniki
ile razy zdarzy Ci się zostawić poniżej 100 zł w aptece po wyjściu od lekarza z dzieckiem? Rzadko? Leki są bardzo drogie. Warto zapytać o zamienniki. Zdarzyć się może nawet, że ten sam syrop, zamiast kosztować trzydzieści parę złotych, możesz zakupić za osiem złotych!
8. Przemyśl każdy wydatek
Nie dokonuj zakupu pod wpływem impulsu, żeby nie zdarzyło się tak, że po zakupie nowej torebki będziesz żałowała następnego dnia, bo np. nie będziesz miała na naprawę samochodu, który nagle przestał działać…
BĄDŹ SOBĄ! WARTO OSZCZĘDZAĆ, ALE RÓB TO TAK, BY SIĘ NIE PRZEMĘCZAĆ! Nic na siłę! Wystarczy być może, że już w pewnych dziedzinach będziesz oszczędzała. Z pewnością zauważysz różnicę w budżecie domowym. Pełnej skarbonki!
Porady częściowo dobre, ale nie zgodziłabym się ze wszystkim, a w niektórych przypadkach po prostu się nie da. Z pewnością trzeba pilnować swoich wydatków, a nie szastać pieniędzmi na lewo i prawo, a potem zastanawiać sie, dlaczego mamy puste konto. Sama tak mam że dwa razy się zastanowię zanim coś kupię, albo szukam okazji na zakupy tańsze, ale wiadomo, że różnie z tym bywa.