Jakie są przyczyny częstych wzdęć, czyli o wstydliwym problemie Polaków

mierzenie obwodu brzucha

31 grudnia 2014 • Medycyna • wejść: 2372

Każdy na nie cierpi, ale nie wszyscy o tym mówią. Wzdęcia, bo o nich mowa, to wstydliwy problem wielu Polaków. Nie zawsze spowodowane są tym, co jemy, czasem mogą to być objawy różnych chorób. Jakie są więc przyczyny częstych wzdęć?

Czym są wzdęcia?

Wzdęcia właściwie trudno zdefiniować. Najczęściej jest to po prostu powiększenie obwodu brzucha, które jest spowodowane większą ilością gazów w przewodzie pokarmowym, co powoduje duży dyskomfort.

Skąd się biorą wzdęcia?

Z naszego trybu życia. Może się to wydawać zaskakujące, ale tak właśnie jest. Jedzenie w pośpiechu nie sprzyja prawidłowej pracy układu pokarmowego. Kiedy jemy szybko z każdym kęsem trafia do naszego organizmu powietrze. Jeszcze więcej dostaje się go, kiedy podczas jedzenia rozmawiamy z kimś, jesteśmy w ruchu, idziemy gdzieś itp. Wtedy też zwiększa się obwód brzucha. Często słyszymy, że ktoś po obiedzie nie może dopiąć spodni. Powód? To wcale nie jest problem, że jedzenia było za dużo, ale właśnie to, że za szybkie było tempo jedzenia.

Napoje gazowane a powstawanie wzdęć

Jeśli ktoś ma problemy z układem trawiennym lepiej niech ich unika. Gazowane napoje sprzyjają częstym wzdęciom. Zawarty z nich dwutlenek węgla rozpycha ściany jelit. Ponadto, ilość cukru, jaka jest w tych napojach sprzyja fermentacji i wzdęcia gotowe.

Coca cola

Czy żucie gumy powoduje wzdęcia?

Mało kto o tym wie, ale żucie gumy również powoduje wzdęcia. Podczas tego procesu wtłaczamy do naszego ciała powietrze, ale też substancje, zawarte w gumach powodują wzdęcia.

Czy przez nietolerancję laktozy można mieć wzdęcia?

Osoby z nietolerancją laktozy powinny unikać produktów mlecznych, powodujących wzdęcia. Zamiast tego lepiej wybierać produkty o niskiej zawartości laktozy lub zastąpić je sojowymi zamiennikami.

Dieta białkowa jest przyczyną wzdęć?

Ona również sprzyja wzdęciom, a także pojawia się uczucie przelewania w brzuchu. Jeśli mamy z tym problemy lepiej unikać takich produktów jak fasola, groch, brukselka itp..

Zielony groch

Jak zapobiegać wzdęciom?

Aby zmniejszyć wzdęcia musimy pamiętać i kilku rzeczach. Wystarczy, że nie będziemy pić przez słomkę, ale też będziemy unikać picia przed lub w trakcie jedzenia. Sposób jedzenia również jest tutaj bardzo ważny. Nie możemy go tylko połykać, ale cały ten proces lepiej celebrować, jeść powoli, a unikniemy wzdęć. I jak zwykle, sport jest najlepszym lekarstwem na wszystko. Ruch na świeżym powietrzu, jazda rowerem, bieganie itp. również pomogą zminimalizować wzdęcia.

Kiedy wzdęcia są niebezpieczne?

Bywa, że wzdęcia to symptomy jakiejś choroby. Kiedy mamy z nimi problem dobrze jest wykluczyć wodobrzusze, które pojawia się w marskości wątroby lub w niektórych nowotworach, chorobę Leśniowskiego i Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego i wiele innych. W niektórych przypadkach wystarczy zwykłe USG jamy brzusznej, warto jednak wybrać się do lekarza, żeby podjąć diagnostykę. Nawet jeżeli chodzi o zwykłe wzdęcia to przecież można ich uniknąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *