Coraz więcej właścicieli domów stawia na kocioł kondensacyjny, który pozwala na wygenerowanie sporych oszczędności w okresie grzewczym. Wcześniej trzeba jednak wybrać, czy kupujesz kocioł jedno- czy dwufunkcyjny. Przedstawimy różnice pomiędzy nimi, a także doradzimy, kiedy sprawdzi się konkretne rozwiązanie.
Jak działa kocioł kondensacyjny?
Kocioł kondensacyjny to nowoczesny i oszczędny sposób ogrzewania budynku, domu. Czemu oszczędny? Ponieważ w przeciwieństwie do innych metod ogrzewania, maksymalnie wykorzystuje paliwo. Jest to możliwe dzięki temu, że kocioł odzyskuje ciepło ze spalin, a proces ten nazywa się kondensacją.
Ponadto kotły kondensacyjne mogą być wyposażone w takie rozwiązania jak wymienniki spaliny o wysokiej sprawności, układ kontrolujący spalania podczas pracy kotła, czy palniki bezpłomieniowe, które zwiększają ich oszczędność.
A jak działają te urządzenia? Postaramy się pokrótce to wyjaśnić. Kocioł kondensacyjny od tradycyjnego różni się przede wszystkim tym, że wymiennik posiada część kondensacyjną. Urządzenie wyposażone jest w wentylator, który dostarcza powietrze, spalane następnie na powierzchni palnika. Spaliny, które powstają w wyniku tego, gromadzą się wokół wymiennika, który „odbiera” ich ciepło ogrzewając wodę znajdującą się wewnątrz rurek wymiennika. Ogrzana w ten sposób woda zasila instalację grzewczą. Przy czym, po oddaniu ciepła do pomieszczenia, wraca do rurek wymiennika i cały proces zostaje powtórzony.
Dzięki temu możliwe jest uzyskanie oszczędności nawet do 20%. Tylko, co istotne, trzeba dobrze dobrać rodzaj ogrzewania do warunków budynku, a także swoich potrzeb. Kocioł kondensacyjny wybierz z pomocą oferty www.eco-team.pl, gdzie są rozpisane parametry poszczególnych urządzeń.
Kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny
Kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny oprócz tego, że zasila instalację grzewczą, dodatkowo ogrzewa wodę użytkową. Aby było to możliwe, obok kotła należy zamontować podgrzewacz. Jak to działa?
Zbiornik na wodę, czyli podgrzewacz, wyposażony jest w wężownicę grzewczą (wymiennik ciepła), która połączona jest z kotłem kondensacyjnym. Ogrzana poprzez odzyskanie ciepła ze spalin woda przepływa przez wężownice i ogrzewa wodę w zbiorniku. Ponadto w ogrzewaczu znajduje się czujnik temperatury, dzięki czemu można regulować jej wysokość.
Z kwestii praktycznych, należy pamiętać o tym, że podgrzewacz musi znajdować się w niewielkiej odległości od kotła. Dobrze jest też wiedzieć, że na kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny najczęściej decydują się właściciele domów, w których znajdują się co najmniej dwie łazienki.
Kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny
Kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny spełnia dokładnie te sama zadania, z tą różnicą, że cały proces przeprowadzany jest w jednym urządzeniu. Z tego względu jego sposób działania jest inny, woda użytkowa ogrzewana jest w sposób przepływowy. W praktyce, gdy odkręcisz kran, woda wodociągowa przepływa przez wymiennik ciepła w kotle, gdzie ogrzewana jest do określonej temperatury, po czym płynie dalej, do kranu. Tutaj wydajność uzależniona jest od mocy samego kotła i to właśnie ten parametr należy dopasować do swoich potrzeb, pamiętając jednocześnie o tym, że kocioł ma jeszcze zasilać instalację grzewczą.
To rozwiązanie sprawdzi się w mieszkaniach i niedużych domach jednorodzinnych, w których znajduje się tylko jedna łazienka, zlokalizowana w pobliżu pomieszczenia z kotłem.
Uwielbiam Muzeum Narodowe w Warszawie, zawsze jak jestem w stolicy to idę tam z moim chłopakiem na randke :)