Nawozy dolistne i biostymulatory w rolnictwie – czym są, jakie różnice?

Pole roślin

26 listopada 2018 • Biznes i Ekonomia, Dom i Ogród • wejść: 1835

Doświadczeni rolnicy wiedzą, że zmienne warunki pogodowe powodują, że uprawy nie są w stanie walczyć z mrozem czy porywistym wiatrem. Nie wszystkie rośliny pobierają też odpowiednią ilość składników prosto z gleby. Nawożenie dolistne pomaga uprawom pobrać pierwiastki z ziemi, a biostymulatory pomagają im przetrwać warunki stresowe. Przeczytaj czym są nawozy dolistne i biostymulatory w rolnictwie.

Po co nawozi się rośliny?

Podstawą dodatkowego nawożenia drzew i krzewów jest stosowanie nawozów. Mogą to być zarówno nawozy mineralne jak i organiczne, które dostarczamy ziemi. Polega to na tym, że pierwiastki przenikają w głąb gleby i odżywiają system korzeniowy rośliny czy drzewa. Natomiast korzenie transportują je dalej, do dalszych partii rośliny. Sam nawóz natomiast wnika do jej wnętrza poprzez liście i części komórek, a tam od razu jest wykorzystywany.

Czym są nawozy dolistne?

Nawozy dolistne są świetnym uzupełnieniem preparatów dostarczanych do gleby. Warto pamiętać, by używać ich wtedy kiedy wilgotność powietrza jest duża czyli w godzinach wieczornych, przy temperaturze 15-16 stopni Celsjusza. Używanie ich podczas pory suchej jest nieefektywne. Nawozy dolistne stosowane w uprawach rolniczych, warzywnych i sadownictwie charakteryzuje firma EKOPLON, która przedstawia dobre rozwiązania dla rolnictwa. Nawozy dolistne nazywane są nawozami wieloskładnikowymi, co oznacza, że w składzie mają wiele mikro i makroelementów.

Kiedy warto użyć nawozu dolistnego? Na pewno wtedy kiedy nie wiemy jakiego konkretnie składnika brakuje uprawie. Bardzo dużym plusem nawozów dolistnych jest fakt, że można wykorzystać je do uprawy wszystkich roślin niezależnie od ich fazy rozwojowej.

Rzepak

Jakie jest działanie biostymulatorów?

Biostymulatory nie są środkami, które dostarczają roślinie składników pokarmowych. Ich działanie opiera się na usuwaniu z rośliny skomplikowanych związków biochemicznych powodujących silną reakcję na warunki stresowe.

W grupie biostymulatorów znajdują się produkty zawierające pierwiastki funkcyjne – tytan i krzem, ale także wiele produktów na bazie wyciągu z alg oraz te zawierające aminokwasy. Do tworzenia wielu biostymulatorów wykorzystuje się nanotechnologie i nanocząsteczki zawartych związków.

Jak wspomniano, dodatkiem do wielu biostymulatorów są algi, które zawierają w składzie niespecyficzne związki i molekuły mające wpływ na fizjologię i biochemię rośliny. Biostymulatory mają za zadanie odstresowanie rośliny, a także dodatkowo korzystnie wpływają na proces fotosyntezy.

Różnice między biostymulatorami a nawozami dolistnymi

Zadaniem nawozu dolistnego jest dostarczenie roślinie produktów odżywczych, których sama nie jest w stanie pobrać z gleby. Biostymulatory są środkami, które w małych stężeniach usprawniają podstawowe biochemiczne procesy w roślinie i glebie. Pobudzają one zatem uprawę na poziomie tkanki i komórki poprzez zmiany w metabolizmie zarówno na poziomie molekularnym jak i genetycznym. Nawozy dolistne z kolei są lepsze jeśli chodzi o uzupełnianie niedoborów mikro i makroelementów w roślinie. Warto wiedzieć, że w przypadku głównych składników pokarmowych takich jak azot, fosfor, potas, magnez i siarka nawożenie dolistne stosuje się tylko doraźnie.

Kwieciste rośliny

Jakie jeszcze różnice występują między biostymulatorami a nawozami dolistnymi?

Nawozy dolistne można stosować kiedy nie wiadomo, którego składnika czy pierwiastka potrzeba roślinie. Natomiast biostymulatory wykorzystują nanocząsteczki, które bardzo precyzyjnie potrafią dostarczyć roślinie ważne składniki pokarmowe. Wielu rolników decyduje się na stosowanie biostymulatorów jesienią i w czasie majowych przymrozków, zwłaszcza w uprawie rzepaku czy niektórych roślin sadowniczych.

Temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *