Problemy psychiczne w walce z chorobami skóry – czy warto iść do psychodermatologa?

twarz schowana w dłoniach

30 listopada 2015 • Zdrowie i uroda • wejść: 2248

Choroby skóry, tak jak i inne schorzenia, z którymi ciężko walczyć powodować mogą nierzadko problemy psychiczne. Jak sobie zatem z nimi radzić? Czy jesteśmy w stanie wyjść z tego na własną rękę, czy potrzebować będziemy pomocy specjalistów? Na ratunek takim osobom przychodzi tzw. psychodermatolog, czyli psycholog, specjalizujący się w leczeniu osób, dotkniętych problemami psychicznymi spowodowanymi chorobami skórnymi.

Czym jest psychodermatologia?

Psychodermatologia jest dziedziną psychologii, która powstała, aby walczyć z problemami psychicznymi spowodowanymi chorobami skóry, a także z zaburzeniami, które są główną przyczyną takich schorzeń. Odbiorcami tego typu leczenia są osoby, które potrzebują nie tylko pomocy dermatologa, ale i wsparcia w walce z psychicznymi zaburzeniami i złym nastrojem spowodowanym zaistniałą sytuacją.

Z pomocy tego typu specjalistów korzystają głównie chorzy dotknięci łuszczycą, atopowym zapaleniem skóry lub różnymi odmianami trądziku. Jeżeli zatem czujemy, że i nas dotyczy ten problem, warto zapisać się na konsultacje do psychodermatologa w centrum Febumed.pl lub w innej dobrej klinice dermatologicznej.

Psychodermatologia – po co i dla kogo?

Stresujące sytuacje, zły nastrój i negatywne nastawienie psychiczne mają wbrew pozorom naprawdę duży wpływ na kondycję naszej skóry. Nie tylko wywołać mogą jedną z chorób dermatologicznych, ale i podtrzymać tę, na którą już wcześniej cierpieliśmy, zaostrzając między innymi schorzenia takie jak: opryszczka, pokrzywka, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry czy też łysienie plackowate.

Powodem są nierzadko powiązania zachodzące pomiędzy skórą a układem immunologicznym. Zarówno więc stres wywołać może konkretną chorobę skóry, jak i być jej wynikiem, co stanowi niestety błędne koło, w które wielu pacjentów z łatwością wpada. To właśnie oni potrzebować będą pomocy psychodermatologa i powinni ją poważnie rozważyć.

Na czym polega psychodermatologia?

Podczas konsultacji psychodermatologicznych pacjent opowiada o swoich problemach i o tym, jak żyje mu się z daną chorobą. Nie wysłucha go w tej kwestii zwykły dermatolog, który ma za zadanie utrzymać kondycję skóry pacjenta w jak najlepszym stanie. Wsparcie okazać może jednak specjalnie wykwalifikowany psycholog, którego wiedza i umiejętności pomogą cierpiącej osobie w radzeniu sobie z zaistniałą sytuacją i troskami z niej wynikającymi.

Osoby cierpiące na przewlekłe choroby dermatologiczne takie jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry korzystają też dość często z uczestnictwa w odpowiednich grupach wsparcia, które, obok indywidualnej terapii, także potrafią przynieść psychiczną ulgę. Celem różnych rodzajów leczenia jest możliwość podzielenia się swoimi doświadczeniami, a także przełamanie bariery, która nie pozwala nam wychodzić z domu i pojawiać się w miejscach publicznych w obawie o to, co pomyślą o nas inni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *