Konflikt między Chinami a Tybetem wydaje się nie mieć końca. Napięta sytuacja między nimi trwa od wieków i nikt nie chce ustąpić. Przyczyna konfliktu jest właściwie jedna. Tybet chce autonomii, a Chiny nie chcą mu jej dać, co krwawo co jakiś czas Tybetańczykom przypominają. O co chodzi w całym tym sporze?
• Jaka jest historia Tybetu?
• Czy Tybet był niepodległy?
• Jak krwawo stłumiono bunt Tybetańczyków?
• Jak funkcjonuje rząd Tybetu na uchodźstwie?
• Co dalej z Tybetem?
Jaka jest historia Tybetu?
Tybet to atrakcyjny geograficznie i kulturowo region, nic więc dziwnego, że Chińska Republika Ludowa nie chce przyznać mu autonomii. Ciężko jest wyjaśnić zagmatwaną historię Chin i Tybetu komuś, kto nie ma pojęcia o tym, co przez lata działo się na azjatyckim kontynencie. Skupmy się więc na XX i XXI wieku.
Czy Tybet był niepodległy?
Dalajlama ogłosił niepodległość Tybetu 03.07.1914r. Nastąpiło ono w wyniku porozumienia z Simli, które gwarantowało autonomię Tybetu Środkowego i Zachodniego, ale pod chińskim zwierzchnictwem. Na nic to się jednak zdało, bo porozumienie podpisała tylko Wielka Brytania i Tybet. Mimo wszystko, Dalajlama modernizował swój kraj, co nie przeszkodziło Chinom w działaniach zbrojnych na terytorium Wschodniego Tybetu.
Następcy Dalajlamy zupełnie nie podołali tej sytuacji. W 1947 roku Tybet był już głęboko podzielony, co skutkowało wybuchami walk. Kiedy komuniści wygrali w 1949 roku chińską wojnę domową, nie czekając na nic, zajęli Tybet, który w wyniku zawartego porozumienia, musiał wyrazić wolę reintegracji z Chinami. Tak zakończyła się niepodległość Tybetu.
Jak krwawo stłumiono bunt Tybetańczyków?
Pierwsze lata reintegracji przebiegały w miarę spokojnie i nic nie zapowiadało tego, co się wydarzy. Czarę goryczy przelała przymusowa kolektywizacja ziemi i odgórne osiedlanie nomadów w 1955 roku, co doprowadziło do buntu.
Wkrótce pojawiły się pogłoski, że ChRL chce porwać Dalajlamę, przez co wybuchło ogólnonarodowe powstanie. Ten uciekł do Indii, a wraz z nimi tysiące innych Tybetańczyków. Tak rozpoczęła się krwawa rzeź w Tybecie i wielka reforma.
Jak funkcjonuje rząd Tybetu na uchodźstwie?
Dalajlama utworzył Centralny Rząd Tybetański, który działa do dzisiaj. Wszelkie pokojowe propozycje ze strony Tybetu, nawet takie, w którym zrzekali się swojej niepodległości na rzecz pokojowego rozwiązania, były przez Chiny odrzucane.
Co dalej z Tybetem?
Chińska Republika Ludowa stara się narzucić całemu światu korzystną dla siebie wersję wydarzeń. Strategia działania w dużym stopniu przypomina ostatnią politykę Putina. Ostatnie krwawe zamieszki w Tybecie były w 2008 roku. Tybetańczycy wzięli udział w demonstracjach z okazji 49. rocznicy stłumienia antychińskiego powstania. Zaatakowali budynki rządowe w Lhasie, niszczyli chińskie restauracje, sklepy, banki.
Podobnie było w innych prowincjach Chin. Oczywiście komunikaty chińskiej agencji prasowej odnośnie ofiar tych zamieszek znacząco się różniły od tych, podawanych przez Centralny Rząd Tybetański. Cała ta sytuacja odbiła się szerokim echem na świecie, ponieważ w tym czasie trwała sztafeta olimpijska, która poprzedzała Letnie Igrzyska Olimpijskie w Chinach. Większość światowych przywódców apelowało o pokojowe rozwiązanie sytuacji i dialog między Tybetem a Chinami, tylko Rosja zwróciła się do ChRL o to, by podjęła wszelkie stanowcze kroki w celu opanowania bezprawnych ataków. Patrząc na obecną sytuację na Ukrainie, takie słowa nie powinny nikogo dziwić…
Temat: konflikt chiny tybet, konflikt tybet, konflikt w tybecie, tybet konflikt
Nie maiłam na ten temat pojęcia. Bardzo ciekawy artykuł. Marzy mi się podróż do Tybetu.