Siemianowice Śląskie – zabytki, kultura i rozrywka – warto zobaczyć!

Śląski szyb kopalniany

17 lipca 2016 • Kultura i Sztuka, Turystyka i Sport • wejść: 16000

Siemianowice Śląskie – miasto położone na Górnym Śląsku, w sąsiedztwie Katowic. Może wydawać się ono niepozorne w porównaniu z sercem aglomeracji, ale również ma się czym pochwalić i można tam ciekawie spędzić czas.

Siemianowice Śląskie posiadają bogatą i długą historię, sięgającą średniowiecza, mimo że prawa miejskie uzyskały dopiero w 1932 roku. Wcześniej uznawane były za największą wieś na terenie Europy. Na początku były osadą rolniczo-rybacką i dlatego w herbie miasta teraz widnieją rybak i ryba, jako znaki historycznego dziedzictwa. Później, jak to na Górnym Śląsku, prężnie rozwijał się tu przemysł górniczy, ale nie tylko. W latach 1760 – 1778 powstaje tu pałac rodziny Donnersmarcków, który możemy oglądać do dzisiaj. Teraz jest to przedsiębiorcze miasto, którego tereny poprzemysłowe przemieniają się w ośrodki sportowo-rekreacyjne i przestrzenie pełne zieleni, zachęcające do wypoczynku.

Co więc warto zobaczyć w Siemianowicach Śląskich? Poniżej przedstawiamy listę kilku miejsc, które zainteresują każdego turystę.

1. Siemianowickie Centrum Kultury – Park Tradycji

Park ten został otwarty w 2012 roku, na terenie dawnej kopalni „Michał”. W 2013 roku obiekt został włączony na listę miejsc Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Wśród eksponatów możemy zobaczyć tu wiele pozostałości po kopalnianej działalności m.in. parową maszynę wyciągową pochodzącą z 1905 roku, lampy górnicze z różnych okresów historii i miejsc w Europie oraz oczywiście wieżę szybu „Krystyn”. Dodatkowo, w budynku dawnej maszynowni, znajduje się nowoczesna sala widowiskowa, w której bardzo często odbywają się różnorodne wydarzenia kulturalne. Warto, będąc w mieście, sprawdzić co akurat w tym czasie oferuje repertuar.

2. Siemianowickie Centrum Kultury – Bytków

Znajduje się ono w dawnym budynku karczmy w dzielnicy Bytków. Co roku odbywa się tu mnóstwo wydarzeń kulturalnych takich jak: przegląd twórczości młodych zespołów muzycznych „Otwarta Scena Muzyczna”, „Dyskoteki 40-latków” czy „Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej”. Stale odbywają się tu także warsztaty z wielu dziedzin sztuki i nauki. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

3. Willa Fitznera

Ta kilka lat temu odnowiona willa, należała kiedyś do jednej z najbardziej zasłużonych rodzin w mieście, którzy sami doszli ciężką pracą do swojego majątku. Warto ją zobaczyć, gdyż jest okazałym obiektem architektonicznym, a jej wnętrze jest pięknie zdobione. Dodatkowo, również odbywają się tu różne interesujące wydarzenia kulturalne.

4. Siemianowickie Centrum Kultury – Zameczek

Wchodzi on w skład XIX-wiecznego zespołu pałacowego i folwarcznego znajdującego się w dzielnicy Siemianowic Śląskich – Michałkowicach, a dokładnie w Parku Górnik, który jest sam w sobie zabytkowym terenem, z urokliwym Stawem Michałkowickim, kiedyś zasilanym przez Kopalnię „Michał”. Obecnie obiekt jest ładnie odrestaurowany i także jest jedną z siedzib Siemianowickiego Centrum Kultury. Głównie odbywają się tutaj zajęcia z wielu dziedzin artystycznych, naukowych oraz sportowych dla osób z różnych kategorii wiekowych.

5. Park Pszczelnik

Jeden z urokliwych zielonych terenów Siemianowic Śląskich. Znajduje się tu bogate zaplecze sportowe m.in. basen z atrakcjami, boiska, korty tenisowe, a także stadion piłki nożnej, gdzie można zobaczyć grę piłkarzy drużyny MKS Siemianowice Śląskie.

6. Park Miejski

Główne, zielone płuca miasta. W parku można zaobserwować bogatą roślinność oraz wiele wiekowych okazów drzew, a wśród nich aż pięć pomników przyrody. Znajduje się tu także amfiteatr, plac zabaw, restauracja oraz Muzeum Miejskie. Mieści się ono w starym spichlerzu z XVII wieku, który wchodzi w skład Zespołu Pałacowo-Parkowego. W muzeum można zobaczyć ciekawe wystawy stałe, które ukazują historię i kulturę regionu oraz czasowe ekspozycje.

7. Strzelnica Myśliwska

Zmodernizowany ośrodek strzelecki, którego początki sięgają 1967 roku. Szkolą się tutaj członkowie Polskiego Związku Łowieckiego województwa śląskiego. Wszystkie elementy tego obiektu są na profesjonalnym poziomie europejskim. Każdy ma tu możliwość wstępu i każdy może popróbować swoich sił.

8. Bażantarnia i Staw Rzęsa

Piękne, zielone miejsce w Siemianowicach Śląskich, które zachęca do spacerów i kontaktu z naturą. Nad Bażantarnią pieczę sprawują Lasy Państwowe, które dbają także o tutejszą faunę, dzięki czemu przybywa tu bażantów, lisów i saren. Są tu ścieżki rowerowe, szlaki botaniczne oraz zimowe biegowe trasy narciarskie. Oprócz tego znajduje się tu staw Rzęsa z uroczymi wysepkami i fontanną.

Temat:

jeden komentarz do Siemianowice Śląskie – zabytki, kultura i rozrywka – warto zobaczyć!

  1. gryfno.frelka pisze:

    Wow, sama jestem z Górnego Śląska i bym nie pomyślała, żeby wybrać się na turystyczny wypad do Siemianowic, a tu proszę: same ciekawe rzeczy. Znam za to sporo ludzi z Siemianowic i uważam, że są świetni. Za niedługo mam zamiar odwiedzić znajomych, to przy okazji przejdę się do Parku Tradycji, na 100%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *