Sufity podwieszane cieszą się nadal dużą popularnością, dlaczego? co o nich wiesz?

sufit podwieszany w mieszkaniu

30 listopada 2017 • Dom i Ogród • wejść: 3307

Sufity podwieszane montuje się nie tylko w starym budownictwie, ale i nowym. Co wpływa na to, że są tak popularne? Dlaczego warto postawić na sufit powieszany? Jak go zamontować i co będzie potrzebne do jego wykonania – tego i wiele więcej dowiesz się z lektury poniższego tekstu.

Czym jest sufit podwieszany?

Sufit powieszany to konstrukcja wykonana z płyt gipsowo-kartonowych przykręcanych do stelaża utworzonego z odpowiednio rozmieszczonych profili stalowych. Dzięki niemu można obniżyć sufit, aby zmniejszyć koszty ogrzewania i utratę ciepła, także ukryć instalację elektryczną, wentylacyjną czy kanalizacyjną. Jakie zalety ma jeszcze konstrukcja sufitu podwieszanego o tym przeczytasz poniżej.

Zalety sufitu podwieszanego

Oprócz obniżenia sufitu w celach podniesienia komfortu cieplnego, czy też zabudowania instalacji elektrycznej, wentylacyjnej czy kanalizacyjnej, można w prosty sposób ukryć elementy konstrukcji stropu.

Co więcej tego typu sufit obniżany może pełnić barierę ogniochronną lub izolować termicznie i akustycznie dwa znajdujące się pod sobą pomieszczenia.

Dzięki takiemu sufitowi możliwy jest montaż wbudowanych opraw świetlnych. Dzięki temu w pomieszczeniu można stworzyć efektowne oświetlenie punktowe i liniowe, pozwalające na lepsze doświetlenie pomieszczeń.

Co więcej, dzięki oryginalnym zabudowom sufitów o niepowtarzalnym kształcie, nadaje się wnętrzom nowoczesnego, oryginalnego wyglądu.

Płyty gipsowo-kartonowe są idealnym materiałem wykończeniowym na poddaszach, gdyż pozwalają na ukrycie konstrukcji więźby dachowej oraz zamocowanie warstwy materiału izolacyjnego w przestrzeni między krokwiami.

Co jest potrzebne do montażu sufitu podwieszanego?

Oczywiście do zbudowania sufitu podwieszanego niezbędnych jest wiele elementów. Zależą od rodzaju konstrukcji, jaką chce się zbudować, jednak ogóły są wiadome. Nie może zabraknąć płyt gipsowo-kartonowych. To one stanowią okładzinę sufitu podwieszanego. Najczęściej montuje się je na specjalnym stelażu, wykonanym ze stalowych profili przyściennych UD i profili CD. Wiadomo, że mocowanie podwieszanego sufitu (więcej: https://rawlplug.pl/produkty/koelner/zamocowania/zamocowania-lekkie/sufity-podwieszane) oczywiście nie obejdzie się bez zamocowań lekkich , takich jak uchwyty ES bądź EL, wieszaki obrotowe i łączniki. Oczywiście niezbędne są też kołki szybkiego montażu do mocowania elementów stelaża bezpośrednio do stropu lub ścian. Należy zaopatrzyć się również w blachowkręty, aby mocować płyty do profili, a także taśmę zbrojącą i gips szpachlowy do spoinowania płyt.

wieszaki bezpośrednie do montażu sufitów podwieszanych

Sposób mocowania stelaża do stropu lub ścian

Warto wiedzieć, że dobór odpowiednich elementów, które zamocują cały ruszt nośny do sufitu ma ogromne znaczenie. To nie mogą być pierwsze lepsze kołki. Ma to bowiem zasadniczy wpływ na trwałość konstrukcji podwieszanej i nasze bezpieczeństwo. Nikt nie chce przecież, aby konstrukcja oderwała się od sufitu. Warto wiedzieć, że nie można używać popularnych kołków plastikowych, gdyż nie dają wystarczająco wytrzymałego przytwierdzenia, odpornego na obciążenia. Nie mówiąc o podatności na nagrzewanie, np. od żarówki, czy ognia. Kołek dobiera się do materiału, z jakiego wykonany jest strop lub ściana, do których będą mocowane profile i/lub wieszaki.

Typy wieszaków

To, na jakiej wysokości planujemy mieć sufit ma znaczenie przy wybieraniu wieszaka. Jeżeli ma być nieznacznie obniżony – tak do 12 cm, to wystarczą elementy do mocowania bezpośredniego: ES, EL i WP. Łączą profile z podłożem w sposób sztywny.

Jeżeli sufit ma być znacznie bardziej obniżony, to koniecznie jest zastosowanie wieszaków obrotowych. Mają pewien zakres ruchów, a montując do nich płyty łatwo się je poziomuje. Jeśli powierzchnia sufitu jest równa – można pokusić się o zastosowanie profili kapeluszowych. W przypadku sufitów na poddaszach, najlepsze są wieszaki płaskie, które mocuje się do boków konstrukcji z elementów drewnianych.

wieszak obrotowy i pręty mocujące

Rodzaje profili

Przede wszystkim do wykonania sufitu podwieszanego niezbędne są profile. Wyróżnić można ich dwa typy: główne – CD i przyścienne – UD. Najczęściej wybierane są profile CD 60 i UD 30. Jeśli zależy nam na tym, by sufit miał wykończenie np. w kształcie łuku, wtedy warto postawić na profile gięte. Dostępne są również sufitowe UA, a profile C, CD, kapeluszowe stosuje się do konstrukcji okładzin sufitowych. Kapeluszowe nadają się do konstrukcji okładzin sufitowych. Mają niewielką wysokość, montowane są bezpośrednio do ściany lub stropu, wykorzystuje się przy sufitach łukowych.

Rodzaje płyt gipsowo-kartonowych

Oczywiście do wykonania sufitu podwieszanego niezbędne są również płyty gipsowo-kartonowe. Należy jednak wiedzieć, jakie wybrać w zależności od pomieszczenia, a także oczekiwań.

Standardowe płyty gipsowo-kartonowe stosowane są w pomieszczeniach, w których wilgoć nie przekracza 70%. Jeżeli będzie bardziej mokro – mogą pęcznieć i wypaczać się. W łazience i kuchni lepiej postawić na wodoodporne płyty gipsowo-kartonowe – sprawdzą się nawet przy wilgotności na poziomie 85%. Jeszcze lepsze są płyty ze zmniejszoną podatnością na wchłanianie wody. Mają nasiąkliwość poniżej 3%. Zabezpieczają więc konstrukcję również przed powstawaniem pleśni.

Jeśli zależy nam na tym, aby pomieszczenie było ognioochronne, najlepiej jest postawić na płyty, które są wzmocnione włóknem szklanym.

W sprzedaży są również płyty ognioodporne i wodoodporne równocześnie, wzbogacone o włókno szklane i nasączone impregnatem przeciwwilgociowym.

Wybierając odpowiednie płyty gipsowo-kartonowe do budowy sufitu podwieszanego należy zwrócić uwagę także na ich grubość. W przypadku tego typu zabudowy najlepiej sprawdzają się płyty o grubości 12,5 mm.

Jeżeli chcemy, aby część powierzchni sufitu podwieszanego miała obłe kształty, to warto zastosować płyty gipsowo-kartonowe, które są przeznaczone do gięcia na mokro – mają grubość 6,5 mm.

Sposoby układania konstrukcji z profili

W zależności od wielkości i kształtu pomieszczenia, planowanego układu płyt, a także celu, w jakim stawia się konstrukcję sufitu podwieszanego, czyli odległości podwieszenia od stropu, można wyróżnić 3 sposoby: pojedynczą konstrukcję, krzyżową, jednopoziomową konstrukcję, i krzyżową, dwupoziomową konstrukcję z profili.

Pojedyncza konstrukcja z profili – sprawdzi się w niskim pomieszczeniu, jeżeli buduje się sufit podwieszany tylko po to, by zamaskować nierówności na suficie lub założyć lekkie oprawy świetlne, a nie ocieplać, czy obniżać wnętrze. Właśnie do tego typu pojedynczej konstrukcji, aby zawiesić profile, stosuje się wieszaki ES. Dzięki nim minimalna odległość od stropu, na jakiej można podwiesić płyty wynosi 3 cm, a maksymalna – 12 cm. Wadą tego typu konstrukcji jest jej wiotkość. Poza tym utrudnia poziomowanie płyt.

Krzyżowa, jednopoziomowa konstrukcja z profili – najlepiej sprawdza się w wąskich pomieszczeniach. Jest gwarancją znacznie sztywniejszego rozwiązania, co ułatwia poziomowanie płyt. Ponadto można na niej układać izolację akustyczną czy cieplną. W krzyżowej, jednopoziomowej konstrukcji profile główne wiszą na wieszakach i są usztywnione profilami poprzecznymi, które wpina się w nie za pomocą łączników poprzecznych jednostronnych lub dwustronnych. Wadą jest to, że minimalna wysokość podwieszenia wynosi 15 cm.

Krzyżowa, dwupoziomowa konstrukcja z profili – montuje się ją i poziomuje znacznie najłatwiej. Sprawdza się i w dużych, i w małych pomieszczeniach. Ma największą grubość konstrukcyjną. W tym wypadku profile główne mocuje się wieszakami do stropu konstrukcyjnego, a pod nimi umieszcza się drugą warstwę profili – tak zwanych nośnych. Profile górnej i dolnej warstwy rusztu łączy się łącznikami krzyżowymi. Dopiero do profili nośnych mocuje są płyty gipsowo-kartonowe. By wszystko było zgodne ze sztuką, końce profili głównych i nośnych stabilizuje się w profilach przyściennych UD.

Na co warto zwrócić uwagę podczas montażu sufitu powieszanego?

Wykonanie sufitu podwieszanego nie jest trudne, ale należy dobrze się do niego przygotować. Przede wszystkim należy wykonać wszystkie niezbędne pomiary i stworzyć projekt sufitu. Oczywiście nie tylko uwzględniając rozmieszczenie oświetlenia, ale także innych otworów, np. wentylacyjnych, czy wnęki na karnisz na zasłony.

Należy w projekcie uwzględnić również odpowiednią ilość profili, ich rozmieszczenie, a także szacunkową ilość płyt gipsowych, wkrętów, łączników itd. Wszystko po to, aby budowa konstrukcji przebiegała w sposób sprawny i bez opóźnień. Istotnej jest to, aby używać wszystkich elementów: wieszaków, łączników, profili jednego producenta, a nawet – z jednego systemu. Oczywiście na pierwszy rzut oka są one identyczne, ale tak naprawdę znacząco się różnią. Chociażby grubością stali, rodzajem zabezpieczenia antykorozyjnego itp.

Oprócz płyt gipsowo-kartowych, profili, wieszaków, łączników, kołków rozporowych i wkrętów podczas pracy przyda się poziomica lub niwelator laserowy, ołówek, masa szpachlowa, preparat gruntujący, siatka spoinowa, siatka zbrojąca oraz wełna mineralna w przypadku ocieplania sufitu lub materiał izolujący akustycznie.

Jak zrobić sufit podwieszany? Instrukcja krok po kroku

Jeśli mamy już wszystko, co niezbędne do wykonania konstrukcji sufitu podwieszanego, to możemy przejść do prac. Oto jak praca powinna wyglądać krok po kroku.

Krok 1. Trasowanie, czyli wyznaczenie poziomej linii przebiegu nowego sufitu. Najlepiej zrobić to przy pomocy poziomicy lub niwelatora laserowego. Należy pamiętać, by minimalna odległość płaszczyzny sufitu od stropu wynosiła przynajmniej 45 mm. Wbrew pozorom – nie musi być to płaszczyzna równoległa do podłogi. W starych budynkach nie należy kierować się istniejącymi sufitami, gdyż bardzo często nie są proste.

Krok 2. Montaż paneli przyściennych UD. Należy zrobić to zgodnie z wyznaczonymi wcześniej liniami na ścianach. Jeszcze przed przywierceniem, profile od strony ściany podklejamy taśmą akustyczną, dzięki czemu w przyszłości nie będzie przenosił się dźwięk z sąsiednich pomieszczeń. Profile montuje się do wyznaczonych linii za pomocą kołków szybkiego montażu. Najczęściej przykręcane są co około 50-60 cm.

Krok 3. Montaż wieszaków. Kolejnym etapem prac jest wyznaczenie miejsc, w których znajdą się profile główne i wieszaki. Najlepiej jest wyznaczyć położenie łat głównych systemu podwieszenia przy wykorzystaniu sznura traserskiego. Warto pamiętać, by obie zewnętrzne łaty były oddalone od ściany o około 20 cm, a odstępy między łatami nie przekraczały 50 cm. Później wzdłuż wytyczonych linii trzeba zaznaczyć miejsca wywiercenia otworów pod wieszaki bezpośrednie. Między nimi należy pozostawić maksymalnie 100 cm. Po wywierceniu otworów trzeba przymocować wieszaki bezpośrednie do sufitu odpowiednimi kołkami i wkrętami. Ich zadaniem jest utrzymanie ciężaru całego sufitu podwieszanego, właśnie dlatego muszą być dobrze dobrane, a ich montaż niezwykle staranny.

wieszak obrotowy z noniuszem

Krok 4. Montaż profili głównych CD do wieszaków. Następnie należy przymocować łaty główne do wieszaków kotwowych. Końce głównych profili opiera się na wierzchu zamontowanych wcześniej profili przyściennych i przy użyciu stalowych prętów mocuje się na wieszakach. W trakcie tej czynności należy sprawdzać poziomicą, czy łaty nie zwisają poniżej linii sufitu. Jeżeli końce wieszaków wystają trzeba je odgiąć obcęgami do góry, aby nie przeszkadzały.

Krok 5. (opcjonalny) Montaż izolacji cieplnej i/lub akustycznej. Jeżeli chcemy dodatkowo ocieplić lub wyciszyć pomieszczenie, to warto zaizolować sufit. Na tym etapie po prostu pomiędzy stropem, a profilami głównymi umieszcza się wełnę mineralną lub inny materiał. Jeżeli nad nim jest np. niewykończone poddasze to dobrze jest zastosować izolację przeciwwilgociową.

Krok 6. Montaż profili nośnych CD. Następnie czas na zainstalowanie tzw. łat nośnych systemu sufitu podwieszanego, czyli po prostu profili poprzecznych. To do nich przykręca się płyty gipsowo-kartonowe, Aby tego dokonać należy końcówki profili CD wsunąć do środka profili przyściennych i przykręcić do profili głównych. Profile nośne oczywiście muszą być dokładnie wypoziomowane. Odstępy pomiędzy nimi nie powinny przekraczać 50 cm.

Krok 7. Montaż łącznika krzyżowego. Aby wszystko było perfekcyjnie połączone i nie przemieszczało się, należy miejsca skrzyżowania profili głównych i nośnych połączyć łącznikiem krzyżowym. Dzięki temu powstanie wytrzymała, dwupoziomowa konstrukcja.

Krok 8. Przycięcie płyt gipsowo-kartonowych. Kolejnym etapem jest przygotowanie płyt systemu sufitu podwieszanego na potrzebną długość. Do tego wystarczy nożyk do tapet. Krawędzie warto jednak wygładzić i usunąć z nich pozostałości pyłu.

Krok 9. Mocowanie płyt gispowo-kartonowych na suficie. Następnie należy przykręcić docięte płyty do profili nośnych przy pomocy odpowiednich wkrętów z drobnym gwintem. Należy zaczynać od narożników lub środka płyty, aby uniknąć odkształceń. Śruby powinny się znaleźć w odstępach nie większych niż 17 cm. Każdy rząd powinien powstać z przesunięciem o min. 40 cm. Nie należy dopuścić do powstania fug krzyżowych.

Krok 10. Gruntowanie. Na początku dobrze jest zagruntować krawędzie cięte płyt, aby zapobiec odpadaniu masy szpachlowej. Po wyschnięciu preparatu do wgłębnego gruntowania nadchodzi czas na ostatni etap prac.

Krok 11. Szpachlowanie. Należy nałożyć szpachelką masę szpachlową do podwieszenia sufitu poprzecznie względem fugi. To zapewni całkowite i dopasowane do kształtu wypełnienie. Dobrze jest też zaszpachlować otwory po wkrętach. Następnie warto wyrównać powierzchnię wypełnionych fug, a po upływie czasu schnięcia, usunąć delikatnie szpachelką wystające części. Czas na szpachlowanie końcowe. Do jego wykonania potrzebna jest masa szpachlowa, którą nakłada się pacą wyrównującą szerokimi ruchami, by uzyskać jednolitą powierzchnię. Jak to nie wyjdzie, to po wyschnięciu można je jeszcze zeszlifować.

Jak widać – sufity podwieszane wciąż cieszą się popularnością. Nic dziwnego – mają wiele zalet. To funkcjonalne rozwiązanie dość proste w realizacji. Wyposażając się we wszystkie niezbędne materiały i narzędzia, a także odrobinę czasu i cierpliwości, można stworzyć samodzielnie zabudowę sufitu i korzystać z dobrodziejstw, jakie daje tego typu rozwiązanie.

Temat: , , , , ,

jeden komentarz do Sufity podwieszane cieszą się nadal dużą popularnością, dlaczego? co o nich wiesz?

  1. anka_budowlanka pisze:

    U nas sufit podwieszany to była po prostu najlepsza opcja. Inaczej trzeba by kuć w ścianie, żeby zrobić nową instalację pod żarówki – mamy punktowe oświetlenie. I w gruncie rzeczy niewiele centymetrów to zabiera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *