Coraz więcej osób w Polsce i na świecie choruje na nowotwór skóry. Na skutek tego, że zapominają o dbaniu o swoje ciało latem, kiedy jest ono bardziej wystawione na szkodliwe promieniowanie słoneczne. Narażeni są również Ci, którzy mają takie predyspozycje genetyczne, a także osoby cierpiące na niektóre schorzenia sprzyjające zachorowaniu na raka skóry. Na szczęście medycyna idzie wciąż do przodu i chorzy na tego typu nowotwór skorzystać mogą dziś z terapii fotodynamicznej.
• Jak działa diagnostyka fotodynamiczna?
• Terapia fotodynamiczna – zastosowanie i przebieg
• Jak przebiega zabieg terapii fotodynamicznej?
• Zalety terapii fotodynamicznej
Jak działa diagnostyka fotodynamiczna?
Dzięki diagnostyce fotodynamicznej jesteśmy w stanie w bardzo nieskomplikowany sposób wykryć zmiany nowotworowe w obrębie naszej skóry. Jak to zatem działa? Na podejrzane znamiona i ich okolice nakłada się specjalny fotouczulacz, który pozostawia się tam przez około trzy godziny. Po upływie tego czasu lekarz przygląda się temu obszarowi z użyciem niebieskiego światła, dzięki któremu zmiana nowotworowa zabarwiona jest na czerwono.
Terapia fotodynamiczna – zastosowanie i przebieg
Terapia fotodynamiczna, zwana skrótowo PDT jest bardzo skuteczną metodą walki z nowotworami skóry. Z jej pomocą wyleczyć można również kilka innych schorzeń skórnych, w tym:
- trądzik różowaty
- trądzik pospolity
- świetlne zapalenie warg
- uporczywy świąd sromu
- chorobę Bowena
- rogowacenie słoneczne
- leukoplaki
- erytroplaki
Jak przebiega zabieg terapii fotodynamicznej?
W jaki zatem sposób przebiega ten zabieg? Otóż na miejsce, które objęte jest nowotworem lub które wyleczyć chcemy z innej skórnej choroby nakłada się krem z fotouczulaczem, który wchłania się i wnika w zmiany. Naturalne procesy biologiczne sprawiają, że na tym obszarze wydziela się spora ilość porfiryn, działających jako fotouczulacze.
Sprawia to, że objęte chorobą komórki są bardziej wrażliwe na światło, a skóra jest dobrze przygotowana na naświetlanie. Po użyciu specjalistycznych lamp wszelkie niechciane komórki zostają zniszczone. Jest to oczywiście skrócony przebieg zabiegu, jeżeli zatem szukamy dokładniejszych danych, opis terapii fotodynamicznej na budzicz.pl na pewno spełni nasze oczekiwania.
Zalety terapii fotodynamicznej
Terapia ta charakteryzuje się sporą skutecznością i to z całą pewnością jedna z jej głównych zalet. Poza tym warto wziąć również pod uwagę to, że:
- dzięki terapii fotodynamicznej uniknąć możemy skomplikowanych zabiegów chirurgicznych, okaleczających naszą skórę i pozostawiających blizny
- diagnostyka i leczenie wykonywane są miejscowo, więc inne obszary naszej skóry na tym nie cierpią
- zabieg jest zazwyczaj zupełnie bezbolesny
- jesteśmy w stanie wyleczyć nowotwór znajdujący się nawet w trudniej zlokalizowanych miejscach takich jak okolice oka, policzki czy skrzydełka lub kąt nosa
Widać zatem, że tego typu terapia to dobra metoda walki z różnymi schorzeniami skóry, w tym również tymi groźniejszymi. Po więcej informacji warto oczywiście zwrócić się do odpowiedniej kliniki, która wykonuje tego typu zabiegi. Pamiętajmy również, że lepiej dmuchać na zimne i sprawdzajmy stan swojej skóry.
Nowotwory są obecnie jedną z największych przekleństw dzisiejszego świata i coraz więcej osób na nie zapada. U mnie w rodzinie niestety też się to zdarzało, choć nie był to rak skóry, mimo wszystko odpowiednia profilaktyka powinna być przestrzegana. O zabiegu fotodynamicznym nie słyszałem, ale też nigdy jakoś specjalnie nie wgłębiałem się w te tematy, dobrze wiedzieć, co można robić w przypadku potencjalnego zachorowania.