7 porad jak skutecznie chronić pupili przed słońcem

czarny pies

5 czerwca 2015 • Dom i Ogród • wejść: 4069

Wskaźniki termometrów mogące sięgać nawet do 30ºC, przyprawiają o ból głowy każdego z Nas. Bez przerwy szukamy sposobu, aby schłodzić organizm i schronić się przed żarem płynącym z nieba. To samo dotyczy naszych czworonożnych przyjaciół, dla których letnie upały są szczególnie uciążliwe, a w przypadku poważnych zaniedbań nawet zabójcze. Prezentujemy 7 sprawdzonych sposobów, na zabezpieczenie zwierząt przed wysokimi temperaturami.

1. Zapas zimnej wody

Musimy pamiętać, że w przeciwieństwie do człowieka zwierzęta takie jak psy czy koty, są stałocieplne. W związku z tym, trudniej znoszą wysokie temperatury i są o wiele bardziej narażone na udar słoneczny. Dlatego szczególnie istotne w tym zakresie, jest zapewnienie im dużej ilości zimnej wody. Oprócz tego starajmy się częściej przebywać w miejscach mniej nasłonecznionych. Na spacery zabierajmy butelkę wody mineralnej, aby w każdej chwili nasz pupil mógł się napić. Możemy nią również zmoczyć mu futro.

Jak chronić zwierzęta przed upałem

2. Unikanie nagrzanych nawierzchni

W przypadku spaceru z psem, należy omijać takie powierzchnie jak asfalt czy cement, które dość szybko się nagrzewają co w konsekwencji może skutkować oparzeniami łap. Dla psów jest to tak samo bolesne, jak dla człowieka oparzenie się gorącym żelazkiem. Aby tego uniknąć, wyprowadzajmy psa w takich porach, kiedy słońce jest mniej dokuczliwe. Jeśli jest to trudne do zrealizowania, zabierzmy go do lasku lub parku gdzie trawa jest chłodniejsza. Możemy mu również zafundować chłodzącą kąpiel nad jeziorkiem czy stawem.

3. Utrzymanie odpowiedniej temperatury w domu

W domowym zaciszu zwierzęta nadal mogą odczuwać dyskomfort spowodowany upałem. Możemy poprawić mu samopoczucie włączając na niedużych obrotach wiatrak. Warto również zasłonić i przymknąć okna, aby gorące powietrze nie dostawało się do pomieszczenia. Sprawdzajmy czy nasi podopieczni mają wodę w misce. Możemy dodać do niej kostkę lodu, bądź natrzeć zwierzaka mokrym ręcznikiem lub też zrobić mu zimną kąpiel.

zmęczone psy w lecie

4. Zamknięty samochód – śmiertelną pułapką

Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać zwierząt w zamkniętym samochodzie ani na chwilę. Nawet przy otwartych oknach, pojazd nagrzewa się w szybkim tempie do temperatury przewyższającą tą panującą na zewnątrz. Pozostawienie zwierzęcia w takich warunkach może być tragiczne w skutkach.

5. Nie zabierajmy psów do strzyżenia

Wbrew powszechnemu myśleniu, że furto potęguje uczucie gorąca, eksperci alarmują aby nie zabierać zwierząt do fryzjera w okresie letnim. Zwierzęce futro ma za zadanie nie tylko chronić przed zimnem, ale pełni też funkcję zabezpieczającą przed szkodliwymi promieniami UV oraz owadami. Pozbawiając go futra na lato tylko mu zaszkodzimy. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku, gdy zwierzę jest uczulone na słońce lub nadmierne promieniowanie słoneczne powoduje występowanie u niego różnych chorób skórnych. W innym razie jest to nie wskazane.

mały piesek

6. Szlaban na zabawy na słońcu

W przypadku silnych upałów, odłóżmy zabawę z rzuceniem patyków na inną okazję. Lekarze weterynarii przestrzegają przed tego typu zabawami, gdyż wysiłek fizyczny przy wysokich temperaturach powoduje dodatkowe obciążenie organizmu. Nie tylko wzrasta temperatura ciała ale zwierze narażone jest na odwodnienie. Spowodowane jest to tym, że zgrzany pies usiłuje schłodzić się „ziając”, jednak zamiast tego traci cenną wodę z języka.

7. Jak postępować w sytuacji przegrzania organizmu i jakie są tego objawy

Przegrzanie u zwierząt objawia się przede wszystkim nadmierną ospałością, rozdrażnieniem a nawet otumanieniem. Oprócz tego zwierzę bardzo ciężko oddycha, a jego język i wargi mogą przybrać krwistoczerwoną barwę. Jeżeli zauważymy, że zmieniły kolor szary bądź sino-fioletowy to znak, że przegrzanie postępuje i należy niezwłocznie udać się do weterynarza. Nie próbujmy działać na własną rękę bo możemy tylko pogorszyć sytuację. Nie odkładajmy wizyty na później, gdyż stan przegrzania organizmu postępuje bardzo szybko, a zwierze bardzo cierpi. Jeżeli nie chcemy aby nasz czworonożny przyjaciel przepłacił tego życiem, musimy działać szybko i zdecydowanie.

przegrzany pies

Pamiętajmy, że zwierzęta nie powiedzą nam, że jest im gorąco i że ciężko to znoszą. To my jesteśmy za nich odpowiedzialni i my musimy zadbać o to, aby spokojnie przetrwały ten trudny dla nich okres.  Zastanówmy się jak nam trudno jest wytrzymać choćby kilka minut w upalnym słońcu i pomnóżmy to przez 3. Będziemy mieli wtedy pełny ogląd na to, w jak przykrej sytuacji znajdują się nasi kudłaci towarzysze.

jeden komentarz do 7 porad jak skutecznie chronić pupili przed słońcem

  1. Martusia pisze:

    Ja jeszcze schładzam mojego psa wilgotnym ręcznikiem. Nie lubi tego, ale nie ma wyjścia. No i nie wychodzę z nim jak jest masakryczny upał, nawet jak się tego domaga. Trzeba być twardym, dla jego dobra.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *