Zastosowanie soli w życiu codziennym

sol kamienna w drewnianym moździeżu

28 lutego 2015 • Dom i Ogród • wejść: 5278

Chociaż sól nazywana jest przez wielu „białą śmiercią” i lepiej w kuchni jej unikać lub przynajmniej stosować z rozsądkiem, przydaje się w różnych życiowych sytuacjach, niekoniecznie kulinarnych. Czasem działa lepiej niż najsilniejsze detergenty, a nawet usuwa rdzę. Kiedy sól może nam pomóc? W czym można ją zastosować?

Sól jako środek bakteriobójczy

Tym razem nie chodzi o doprawianie potraw. Sól można wykorzystać na kilkadziesiąt sposobów, lista zastosowań właściwie nie ma końca. Znana jest przede wszystkim jako idealny środek na usuwanie zarazków. Najczęściej wymienia się tutaj deskę do krojenia, na której pełno jest różnych bakterii. Co zrobić? Wystarczy drewnianą deskę umyć, posypać solą kamienną, porządnie trzeć zmywakiem i dobrze spłukać Tak samo można postąpić ze sztućcami, naczyniami czy garnkami.

Wybielanie firanek solą

Tak, tak. Mało kto o tym wie, chyba że mowa o naszych babciach. Kiedyś nie było wybielaczy do firanek i trzeba było sobie radzić w inny sposób. Używano właśnie soli. A wystarczyło najpierw firany uprać, wypłukać, a potem, do ostatniego płukania, dodać soli kuchennej. Poza tym, że firanki dłużej były czyste, zauważalnie były też bardziej białe. Podobnie zresztą działa to na serwetki. Tutaj jednak trzeba je zostawić w roztworze z solą na dłużej, żeby uzyskać pożądany efekt.

Sól w drewnianej misce

Sól w czyszczeniu dywanu

Kiedy nasz dywan jest już stary i zabrudzony najlepiej wyczyścić go właśnie solą. Wystarczy gąbkę namoczyć w gotowym, ciepłym roztworze i przecierać nią poszczególne fragmenty dywanu.

Roztwór z soli na szyby samochodowe

Niewielu kierowców wie, że sól może im ułatwić życie, zwłaszcza zimą. A wystarczy przetrzeć szyby od wewnętrznej strony namoczoną gąbką z solą, a przez najbliższe kilka tygodni zapomnimy o porannym skrobaniu czy odmrażaniu.

Sól przydatna w odplamianiu

Czerwone plamy, czy to z wina czy soków, przysparzają nam zawsze sporo kłopotów. Jak się okazuje, wcale nie musimy kupować drogich detergentów, żeby się ich pozbyć. Nie musimy też od razu wymieniać bluzki czy obrusu na nowszy model. Wystarczy natychmiast zasypać plamę solą, a potem normalnie uprać.

Sól przedłuży trwałość kwiatów

Cięte kwiaty wcale nie muszą ładnie wyglądać jedynie przez kilka dni. I na to znajdzie się sprawdzony sposób. Jaki? Wystarczy dodać odrobinę soli do wody, w której stoją kwiaty. I najlepiej pamiętać o tym przy każdej zmianie wody. Wtedy kwiaty będą pięknie się prezentowały o kilka dni dłużej niż zazwyczaj.

Sól w kuchni

Zastosowanie soli w walce z łupieżem

Tutaj musimy użyć o wiele więcej soli niż w poprzednich przykładach. Żeby walczyć z łupieżem potrzebujemy filiżankę soli i 5 łyżek stołowych wody. Taką „pastę” wcieramy w suche włosy, zostawiamy na kilka minut i przeczesujemy. Następnie normalnie myjemy włosy.

Sól na mleko, które wykipiało

Chyba każdy kiedyś za długo gotował. Wystarczy chwila nieuwagi, żeby mleko wylało się na kuchenkę i jeszcze przypaliło garnek. Później w mieszkaniu unosi się charakterystyczny zapach, który trudno znieść. Jak się go pozbyć? Wystarczy posypać płytę kuchenną solą, która pochłonie zapach i ułatwi czyszczenie. Podobnie będzie w garnkiem. Jak widać, sposoby naszych babć nadal mają się dobrze i są niezastąpione.

Temat: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *