5 sposobów na pokonanie nieśmiałości

twarz zakryta dłońmi

22 czerwca 2015 • Psychologia • wejść: 2506

Nie mogę. Nie umiem. Nie poradzę sobie. Tak brzmią typowe wypowiedzi ludzi nieśmiałych. Jest to cecha, która utrudnia funkcjonowanie wielu ludziom na całym świecie. Jednak nieśmiałość nie musi towarzyszyć nam przez całe życie, bo istnieją sposoby na pozbycie się tego kłopotliwego uczucia. Droga do przełamania nieśmiałości nie będzie usłana różami, jednak kiedy będziemy pracować na sobą ciężko i konsekwentnie, na pewno osiągniemy zamierzony cel.

1. Poznanie źródła nieśmiałości

Po pierwsze musimy zastanowić się nad tym skąd bierze się w nas nieśmiałość. Określmy, które sytuacje nas stresują i co może powodować dyskomfort. Czy nasz strach ma związek z sytuacjami z przeszłości, czy jest traumą z dzieciństwa, a może wiąże się z nieradzeniem sobie z krytyką. Określenie powodu naszego irracjonalnego lęku będzie wielkim krokiem na przód w walce z tą przypadłością. Zlokalizujmy więc problem i walczmy.

2. Pozytywne myślenie a nieśmiałość

Po drugie włącz pozytywne myślenie. Zakładanie, że wszystko pójdzie źle jeszcze nigdy nie skutkowało sukcesem. Uwierz, że to co robisz ma sens. Oddaj się optymistycznemu myśleniu, gdyż właśnie wtedy rośnie nasza samoocena i nawet rzeczy trudne do osiągnięcia wydają nam się łatwiejsze. Co więcej, ludzie którzy się uśmiechają i podchodzą do życia pozytywnie są bardziej lubiani i lepiej postrzegani przez społeczeństwo.

3. Nieśmiałość a wygląd zewnętrzny

Wyprostowana postawa całego ciała czyni cuda. Sugeruje ona, że mamy do czynienia z osobą pewną siebie, która wie czego chce. Dlatego w kontaktach interpersonalnych dbajmy o posturę ciała i nawiązujmy kontakt wzrokowy z odbiorcą. Ręce trzymajmy złączone lub delikatnie nimi gestykulujmy. Starajmy się aby przekaz werbalny i niewerbalny szedł ze sobą w parze. Kiedy mamy jakieś kompleksy, to spróbujmy się ich pozbyć. Tak więc jeśli twierdzimy, że mamy brzydki kolor włosów – przefarbujmy je, pójdźmy na zakupy, do kosmetyczki, zróbmy coś, żeby poczuć się atrakcyjniejszymi, a wtedy nasza samoocena i poczucie pewności siebie wzrosną.

Zawstydzona kobieta

4. Emocje i nieśmiałość

Zapanujmy nad emocjami. Nie przejmujmy się zdaniem innych, a konstruktywną krytykę weźmy sobie do serca i potraktujmy jako bodziec do samodoskonalenia. Jeśli ktoś nie zgadza się z Twoją opinią, nie izoluj się ale pokaż tej osobie, że Twój punkt widzenia jest lepszy. Często już sam sposób mówienia sprawia, że ludzie chętniej nas słuchają i są skłonni przyznać nam rację. Dlatego starajmy się mówić wyraźnie, zdecydowanym i donośnym głosem.

5. Spotkania z ludźmi sposobem na nieśmiałość

Ludzie nie gryzą. Są dokładnie takimi samymi istotami jak my, dlatego dajmy im szanse nas poznać. Na początek najlepszym rozwiązaniem jest wyjście do ludzi o podobnym poglądach i zainteresowaniach. Wtedy zawsze mamy pewność, że nie zabraknie nam tematów do rozmowy.

Poza tym jeśli na czymś się znamy –  mówimy o tym chętniej. Spotkania z ludźmi to też doskonała szansa na pochwalenie się jakimś ukrytym talentem. Zaśpiewajmy więc na karaoke, zagrajmy na gitarze, osiągnijmy najlepszy wynik na kursie językowym lub zróbmy piękny zestaw biżuterii osobie, którą lubimy. Jeśli raz coś nam się uda, wtedy każde następne wystąpienie czy rozmowa z człowiekiem będą coraz łatwiejsze.

Zastanawiając się ciągle czy ktoś źle nas oceni może zaowocować tym, że w życiu ominie nas to, co najlepsze – wielka miłość, przyjaźń, wspaniałe podróże czy rozwój kariery zawodowej. Pamiętajmy, że na świecie żyje mnóstwo ludzi borykających się z tym samym problemem, a wielu z nich go pokonało. Pracujmy więc nad swoim poczuciem wartości i śmiejmy się, bo śmiech redukuje napięcie i odpręża.

jeden komentarz do 5 sposobów na pokonanie nieśmiałości

  1. Pola pisze:

    Ja byłam bardzo nieśmiała w dzieciństwie, ale z czasem samo mi przeszło. Musiałam wyjść do ludzi, wybrałam studia na których musiałam się otworzyć i chyba to tak mi pomogło w walce z nieśmiałością.,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *