6 atrakcji w Kazimierzu Dolnym i okolicach

rynek kazimierza dolnego

5 kwietnia 2023 • Turystyka i Sport • wejść: 772

Kazimierz Dolny nazywany jest małym miastem o wielkiej historii. Przyciąga rzesze turystów niezależnie od pory roku i oferuje wiele zabytków, malownicze położenie oraz pyszną, lubelską kuchnię. W dzisiejszym artykule przekonamy Was, że warto odwiedzić Kazimierz Dolny i jego okolice, a uargumentujemy to 6 wartymi poznania atrakcjami!

  1. Rynek Kazimierza Dolnego
  2. Zabytkowe kamienice Kazimierza Dolnego
  3. Kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja w Kazimierzu Dolnym
  4. Symbol Kazimierza Dolnego — maślany kogucik
  5. Kazimierskie nadwiślańskie bulwary
  6. Wąwozy lessowe w okolicy Kazimierza Dolnego

1. Rynek Kazimierza Dolnego

Pierwszą atrakcją Kazimierza Dolnego, od której warto rozpocząć eksplorację tego cudownego miejsca, jest jego rynek. Latem miejsce to tętni życiem aż do późnych godzin nocnych. Średniowieczny, kazimierski brukowany rynek to miejsce spotkań mieszkańców, turystów oraz artystów czy performerów. Znajdujące się nieopodal restauracje i kawiarnie pozwalają na skosztowanie regionalnych specjałów.

2. Zabytkowe kamienice Kazimierza Dolnego

Architektura Kazimierza Dolnego to prawdziwa gratka dla turystów. W mieście tym znajduje się wiele ciekawych budynków, a w ewidencji zabytków znaleźć można aż 250 wiekowych nieruchomości. Podziwiając kazimierski rynek, warto zwrócić uwagę na trzy kamienice — kamienicę Gdańską oraz kamienice Przybyłowskie, czyli Mikołaja i Krzysztofa. Fasady budynków ozdobione są ciekawymi płaskorzeźbami i według wielu, a my przychylamy się do tego stwierdzenia, są to jedne z najpiękniejszych polskich budynków renesansu.

3. Kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja w Kazimierzu Dolnym

Kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja w Kazimierzu Dolnym góruje nad rynkiem i mieści w sobie niezwykle cenny skarb. W kościele tym skrywają się najstarsze i zachowane w całości organy wykonane około 1620 roku przez Szymona Liliusa. Co ciekawe, pomimo tylu lat, instrument ten ciągle posiada zdolność koncertową.

4. Symbol Kazimierza Dolnego — maślany kogucik

Spacerując po Kazimierzu Dolnym, nie da rady obojętnie przejść obok straganów, oferujących ciekawe wypieki. Są to maślane koguciki, w smaku przypominające słodką chałkę. Wyrób ten stał się tak popularny i kojarzony z Kazimierzem Dolnym właśnie, że pozostał symbolem miasta.

5. Kazimierskie nadwiślańskie bulwary

Zdecydowanie polecamy spacer kazimierskimi nadwiślańskimi bulwarami, podczas którego podziwiać można stare spichlerze. Te magazyny zbożowe powstały w XVII wieku i z początkowych 60 sztuk, do dzisiejszego dnia przetrwało jedynie 11. Kazimierskie spichlerze są dosyć niespotykane i nietypowe, ponieważ wraz ze wzrostem zamożności ich właścicieli stawały się coraz okazalsze i warto zwrócić na nie swoją uwagę.

6. Wąwozy lessowe w okolicy Kazimierza Dolnego

Kazimierz Dolny niemal z każdej strony otoczony jest przez wąwozy lessowe. Naszym zdaniem zdecydowanie warto poświęcić czas na wycieczkę w ich tereny. Najpopularniejszym i najurodziwszym jest Wąwóz Korzeniowy Dół, który mierzy aż 400 metrów, a ściany miejscami dochodzą nawet do 8 metrów wysokości. Szczerze przyznajemy, że zrobiło to na nas ogromne wrażenie. Pomimo że spacer wąwozem nie jest wymagający, bazujcie na naszym doświadczeniu i zaopatrzcie się w wygodne sportowe obuwie, a także odpowiedni preparat przeciwko komarom, które zakłócają spokój tej cudownej wycieczki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *