7 najdroższych alkoholi na świecie

Kieliszki z kolorowymi alkoholami

18 lipca 2014 • Kuchnia i Kulinaria, Ludzie i Społeczeństwo • wejść: 5256

Spożywanie alkoholu ma długą historię. Towarzyszy człowiekowi niemalże od zarania ludzkości Im droższy i trudniej dostępny staje się ten trunek, tym więcej prestiżu przynosi on dla jego posiadacza. Nic więc dziwnego, że niektóre butelki przeznaczone są tylko dla elity będącej w stanie „przepić” cenę ekskluzywnego apartamentu lub najlepszego samochodu na świecie. Poznaj 7 najdroższych alkoholi, których wartość przysporzy Cię o zawrót głowy.

1. Heidsieck 1907 – 275 000 dolarów

Taką kwotę trzeba zapłacić za butelkę szampana, który liczy sobie przeszło 100 lat. Trunek ten był pierwotnie przeznaczony dla cara Mikołaja II. Niestety podczas rejsu zatonął wraz ze statkiem na dno Bałtyku. Dopiero w 1997 roku udało się odnaleźć wrak razem z 200 nienaruszonymi butelkami szampana na jego pokładzie. Wszystkie zostały wykupione przez hotel Ritz-Carlton w Moskwie, który obecnie serwuje je swoim zamożnym gościom.

2. Mendis Coconut Brandy – 1 000 000 dolarów

Na wysoką cenę brandy składa się wiele czynników. Pierwszym z nich jest jej wyjątkowy zapach i smak zawdzięczany produkcji z orzechów kokosowych prosto ze Sri Lanki. Następnie, sama butelka została podpisana przez założyciela destylarni działającej od 1947 roku – W. M. Mendisa. Wreszcie fakt bycia pierwszą oficjalnie dopuszczoną do sprzedaży brandy kokosową znacznie wpłynął na wzrost jej kwoty oraz rangi wśród pozostałych alkoholi. Co ciekawe, w ramach zakupu każda osoba wybierze się na luksusową wycieczkę z prywatną ochroną mającą zapewnić bezpieczeństwo klienta oraz jego trunku.

3. Diva Vodka – 1 060 000 dolarów

Kto by pomyślał, że jedna z najdroższych wódek, będącym popularnym trunkiem w Europie Wschodniej, należy do szkockiego producenta alkoholu Blackwood, udostępniającym go tylko na terenie Anglii, Irlandii, Hiszpanii i Ameryki Północnej. Wytwarzana przez nich Diva Vodka poddawana jest potrójnej destylacji, w tym przepuszczeniu przez kruszone diamenty i klejnoty. Gdyby tego było mało, zostaje ona filtrowana przez węgiel drzewny brzozy skandynawskiej. Dopiero wtedy przelewa się ją do zaprojektowanych przez twórcę lub samego klienta butelki ozdobionej kamieniami szlachetnymi, półszlachetnymi oraz diamentami.

4. Russo-Baltigue Vodka – 1 452 064 dolarów

Co możemy otrzymać poprzez połączenie firmy Russo-Balti zajmującej się produkcją samochodów pancernych z córką potentata naftowego z Kazachstanu Reginą Abdurazakovą? Odpowiedź na to pytanie tkwi w rosyjskiej wódce Russ-Baltique, traktowanej jako ekskluzywne dzieło sztuki. Już sama nakrętka zrobiona jest z białego i żółtego złota oraz dwugłowego orła z diamentami, natomiast butelka ze złotych monet wyrabianych na początku XX wieku. Tak więc, jeżeli nie należysz do elity bogaczy, możesz tylko pomarzyć o jej zakupie.

5. Henri IV Dudognon Heritage – 1 982 300 dolarów

Nazwę tę możemy przypisać najdroższemu koniakowi na świecie wyprodukowanemu przez meksykańską firmę Tequila Ley. Tajemnicza receptura napoju pochodzącego z trzech rodzajów białych winogron oparta jest na dwukrotnej destylacji oraz wymaga stuletniego leżakowania w dębowych beczkach, aż do osiągnięcia 41% zawartości alkoholu. Po upływie tego czasu, koniak przelewa się do butelek wykonanych przez jubilera Jose Davalosa, pokrytych 24 karatowym złotem, platyną i 6500 drobnymi diamentami. Dzięki temu jest on zaliczany nie tylko jako wyśmienity trunek, lecz również prawdziwy skarb dla każdego kolekcjonera.

6. Billionaire Vodka – 3 700 000 dolarów

Podobnie jak w pozostałych przypadkach, na cenę rosyjskiego alkoholu firmy Leon Luxury Group w głównej mierze składa się butelka zawierająca 3 tysiące diamentów oraz pokrycie ze sztucznego białego futra. Dodatkowym plusem jest aż 5 litrowa pojemność pozwalająca na długie delektowanie się jego smakiem. Napój produkowany z najlepszej jakości pszenicy oraz krystalicznie czystej wody podlega destylacji, a w następnej kolejności kilkukrotnej filtracji za pomocą prawdziwych diamentów. Zatem co staje się bardziej wartościowe – wódka, czy butelka? Myślę, że odpowiedź na to pytanie stanowi indywidualną kwestię dla każdej osoby.

7. D’amalfi Limoncello Supreme – 43 600 000 dolarów

Oto i on – król wszystkich alkoholi. Cytrynowy likier produkcji włoskiej destylarni Antica Desilleria Russo i studia designu Stuarda Hughesa zajmującego się projektowaniem niezwykle ekskluzywnych dóbr. Zapierająca dech w piersiach butelka posiada umieszczone na szyjce trzy nieskazitelne diamenty o całkowitej masie 13 karatów. Główną uwagę skupia jednak jeden z najrzadszych diamentów na świecie o masie 18,5 karata, zlokalizowany pośrodku butelki. Ze względu na wyrazisty smak wydobywany ze skórek cytryn pochodzących z regionu Kampanii, trunek najlepiej jest pić przed lub zaraz po posiłku dla oczyszczenia i odświeżenia palety smakowej. Z nim nawet najgorsze danie zamienimy w bajeczną potrawę godną podania w najlepszych restauracjach świata.

2 komentarze do 7 najdroższych alkoholi na świecie

  1. Joanna pisze:

    Ciekawe czy ktoś ten alkohol kiedykolwiek wypije… Jak na mój gust, to nie. Trzyma się go w domu bardziej kolekcjonersko? jako inwestycję? Ja na pewno miałabym opory przed wypiciem czegoś wartego 43 mln…

  2. Monia pisze:

    Spróbowałabym tej brandy… 😉 i nie miałabym oporów, żeby się napić takiego alkoholu. Pod warunkiem, że nie byłby on mój na własność 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *