Jak dbać o samochód? Bo dbać przecież trzeba, to oczywiste. Co można zrobić dla swojego auta, aby było w świetnym stanie i dobrze się prezentowało? Może już czas, żeby zdecydować się na porządny auto detailing? Na pewno już nieraz słyszałeś to słowo. Ale co się właściwie za nim kryje? Cóż to za proces i co obejmuje?
Czym jest auto detailing?
Auto detailing to sposób na to, by utrzymać swoje auto w dobrym stanie. Jest to nie tyle zabieg, co cała grupa kompleksowych zabiegów służących renowacji, czyszczeniu i konserwacji całego auta lub tylko jego elementów. Wbrew pozorom nie chodzi tu tylko o poprawienie wyglądu samochodu, choć to zwraca uwagę w pierwszej kolejności – dobrze wykonany auto detailing pomaga autu lepiej funkcjonować, co sprawia, że dłużej nam ono posłuży.
A gdzie można poddać samochód takiej operacji? W pewnym ograniczonym zakresie można spróbować samemu zatroszczyć się o auto, ale aby wykonać to profesjonalnie, potrzeba specjalistów. Istnieją zakłady, specjalizujące się właśnie w tej dziedzinie, ale oprócz tego warto też wiedzieć, że auto detailing to dodatkowa usługa sprzedawców najlepszych marek, np. Bracia Pietrzak, dobrze jest więc podowiadywać się zawczasu o takiej możliwości.
Co obejmuje auto detailing?
Jeśli chce się naprawdę zadbać o swoje auto, nie można działać powierzchownie. Dlatego dobrze, kompleksowo przeprowadzony auto detailing nie ogranicza się do zewnętrza pojazdu – równie ważne jest zatroszczenie się o jego wnętrze.
Detailing zewnętrzny polega na regeneracji i konserwacji takich elementów jak koła, szyby, chromowane części, oraz oczywiście lakier. Jeżeli chodzi o wnętrze pojazdu, to przede wszystkim czyści się elementy tapicerki, kokpitu, podsufitki, a także wszystko, co z plastiku i metalu.
Jak przebiega auto detailing?
Jakie zabiegi wchodzą w skład auto detailingu? Jeśli chodzi o lakier, ważne jest czyszczenie, czyli po prostu mycie za pomocą wody i odpowiednich, specjalistycznych środków chemicznych. Używa się do tego myjki ciśnieniowej lub specjalnej rękawicy, co pozwala na usunięcie wszelkich nalotów. Do oczyszczania służy też specjalna glinka, która wyciąga brud, nawet ten niedostrzegalny na pierwszy rzut oka, z wszelkich porów lakieru. Proces glinkowania nadaje lakierowi pożądaną gładkość.
Gdy powłoka lakiernicza jest już czysta, poleruje się ją, by usunąć rysy, wżery i utlenienia – można to robić ręcznie lub za pomocą maszyny polerskiej. W obu wypadkach stosuje się do tego celu różne rodzaje past, kilku po kolei – zaczyna się od mocno ściernej, a na koniec używa wygładzającej. Jest to tak zwana korekcja lakieru, zresztą podobnemu zabiegowi możemy poddać również lampy i reflektory.
Wreszcie lakier poddaje się konserwacji poprzez nałożenie warstwy wosku, która będzie chronić go przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych oraz brudem. Woski mogą być syntetyczne lub naturalne, oparte na składnikach występujących w przyrodzie, takich jak wosk carnauba z liści pewnej brazylijskiej palmy, czy dobrze wszystkim znany propolis.
Także detailing wewnętrzny nie jest tylko zwykłym czyszczeniem. Nie należy więc mylić go z pospolitym praniem tapicerki. Tapicerka czy plastikowe elementy muszą zostać przecież doprowadzone do nienagannego stanu. Liczy się każdy detal – nawet uszczelki czy listwy. Niczego nie można przeoczyć. Do tego dochodzi też naturalnie odkurzanie.
Jeżeli chcemy, aby auto detailing był wykonany dobrze i naprawdę gruntownie, powinniśmy się liczyć z tym, że trochę to potrwa. Jeśli liczymy na rzeczywiście profesjonalną usługę, może się to wiązać z tym, że będziemy się musieli obyć bez samochodu od dwóch do czterech dni. Ale efekt zapewne okaże się tego wart.
Każdemu auto takie coś by się przydało od czasu do czasu