Automaty biletowe stają się coraz powszechniejsze w naszym życiu. Widać je na dworcach, przystankach, w komunikacji miejskiej czy licznych instytucjach administracyjnych i kulturowych. Ich najważniejszą funkcją jest szybka i sprawna sprzedaż biletów. Nie trzeba stać w długiej kolejce – wystarczy pójść do biletomatu i wybrać, co się chce, załatwiając sprawę od ręki. W Polsce mamy kilku producentów tych urządzeń. Jakich?
- Do czego służą biletomaty?
- Mera Systemy
- KZŁ Bydgoszcz – Locomat
- Proelectronic
- Stadtraum Systems – Automaty Cale
Do czego służą biletomaty?
Biletomaty, albo inaczej mówiąc automaty biletowe to urządzenia, które mają proste zadanie – sprzedawać nam bilety. Można je spotkać w wielu różnych miejscach, przeważnie na dworcach i przystankach autobusowych, a także w środkach transportu publicznego. Za pomocą prostego systemu i ekranu dotykowego wybiera się rodzaj i liczbę biletów razem z formą płatności. Wiele takich urządzeń można także spotkać w urzędach, muzeach, galeriach i innych instytucjach, dzięki czemu w prosty sposób da się zarządzać sprzedażą i dystrybucją biletów. Do tego potrzeba jednak sprawdzonych producentów biletomatów. Poniżej najwięksi producenci tych urządzeń.
Mera Systemy
Najpopularniejszym obecnie producentem biletowmatów w kraju zdecydowanie jest Mera Systemy, której urządzenia można znaleźć w wielu polskich miastach, głównie w zakresie obsługi transportu publicznego, ale zahaczają także o inne instytucje. Przede wszystkim biletomaty produkcji Mera Systemy (www.mera-systemy.pl), to inteligentne rozwiązanie do kompleksowej obsługi i monitorowania sieci sprzedaży. Można tutaj wyróżnić dwa rodzaje automatów biletowych: stacjonarne i mobilne, ale oprócz nich w ofercie firmy są: kioski pocztowe, infokioski, jak również opłatomaty. Dodatkowo oprócz produkcji i dystrybucji urządzeń, wśród usług oferowanych przez Mera Systemy znajduje się także serwis, utrzymanie, wsparcie techniczne oraz usługi operatorskie.
KZŁ Bydgoszcz – Locomat
KZŁ to firma, która specjalizuje się w produkcji i dostawie urządzeń i systemów dedykowanych do obsługi komunikacji kolejowej, pozakolejowej oraz do poboru opłat. Jest to jednocześnie najstarsza polska firma zajmująca się branżą komunikacyjną na kolei. Ich biletomaty oraz systemy komunikacji pasażerskiej dostępne są na wielu polskich dworcach. Automaty biletowe Locomat należą do rodziny urządzeń usprawniających sprzedaż i dystrybucję biletów, głównie w pociągach i na dworcach kolejowych. W ofercie zakładu znajdują się także systemy łączności dyspozytorskiej, informacji pasażerskiej, systemy pokładowe, parkingowe oraz inteligentne systemy transportowe.
Proelectronic
Jest to firma, która funkcjonuje na rynku polskim od 2006 roku i zajmuje się produkcją, handlem oraz usługami związanymi elektroniką i informatyką. W ich ofercie znajduje się wiele rozwiązań i produktów, wśród których dostępne są także biletomaty – wewnętrzne i zewnętrzne. Umożliwiają one samoobsługową formę sprzedaży biletów, tym samym odciążając tradycyjne kasy biletowe. Oprócz tego, w ofercie firmy można znaleźć opłatomaty, dyspensery kasjerskie, multisejfy czy wpłatomaty. Rozwiązania Proelectronic znajdują zastosowanie w bankach i instytucjach finansowych, administracji publicznej, szkolnictwie, sądownictwie oraz rzecz jasna w transporcie.
Stadtraum Systems – Automaty Cale
Jest to firma, która w głównej mierze specjalizuje się w produkcji i dystrybucji parkometrów, jednak w ofercie Stadtraum znajdują się także biletomaty. Mogą być one z powodzeniem wykorzystane w komunikacji miejskiej, jak również w wielu innych instytucjach, w tym także w obiektach kulturowych i sportowych. Oprócz tego w ofercie firmy znajdują się także urządzenia informacji miejskiej, które mogą pełnić rolę infokiosku, a także targomaty, czyli automaty biletowe służące do obsługi opłat na targach i bazarach.
Ciekawe porównanie, a czy ukaże się porównanie funkcjonalności topowych biletomatów tych producentów? Ostatnio dużo w mediach mówi się o biletomatach solarnych.