Co korzystnego ma wynajem długoterminowy auta, a nie ma leasing?

wynajem auta a leasing

28 października 2015 • Motoryzacja i Transport • wejść: 3004

Większości firm ciężko egzystować bez własnego auta, które pozwala szybko i swobodnie poruszać się zarówno w obrębie miasta, jak i w zasięgu innych miejscowości. W naszym kraju większość przedsiębiorców stawia najczęściej na leasing. Za granicą panuje jednak moda na długoterminowy wynajem samochodów, który zdobywa też szturmem polski rynek, zachęca atrakcyjnymi cenami i dodatkowymi usługami. Dlaczego zatem warto wziąć go pod uwagę jako alternatywę leasingu?

Wynajem długoterminowy auta – co to takiego?

Przeglądając ofertę wynajmu długoterminowego auta w NajemAuta.pl lub innych lepszych wypożyczalniach samochodów, widzimy, że wiąże się on z dłuższym okresem użytkowania. Klient wypożycza dany pojazd zazwyczaj na co najmniej rok, a całkowity najem może trwać nawet kilka lat. Przez cały ten czas, jak również po wygaśnięciu umowy samochód jest własnością firmy wynajmującej. Ona odpowiada za jego serwisowanie i naprawę, a także zajmuje się pozbyciem się zużytego samochodu po zakończeniu trwania umowy.

Niższe koszty wynajmu

W czym zatem wynajem jest lepszy od leasingu? Przede wszystkim charakteryzują go dużo niższe koszty. Cena staję się tym bardziej atrakcyjna, im bardziej wydłużymy okres wynajmu. W przeciwieństwie do leasingu nie musimy również wpłacać 20% wartości samochodu, zanim otrzymamy go do użytkowania. Nie pokrywamy także kosztów ubezpieczenia, serwisowania oraz ewentualnych naprawa, tym zajmuje się bowiem wypożyczalnia.

Zaparkowane samochody

Korzyści pod kątem księgowości

Czynsz opłacany miesięcznie przez przedsiębiorcę wpisany może być w wypadku wynajmu długoterminowego auta jako koszt uzyskania przychodu, zaliczamy go zatem w całości do kosztów podatkowych. Dodatkowo tego typu najem nie obniża zdolności kredytowej firmy, a wszelkie formalności są dużo mniej skomplikowane niż w przypadku tradycyjnego leasingu, co stanowi dla nas sporą oszczędność czasu.

Zarządzanie flotą pojazdów

Długoterminowy wynajem samochodu wiąże się także dość często z usługą zarządzania flotą. W przeciwieństwie do leasingu nie musimy martwić się serwisowaniem auta, czy jego naprawami. Wypożyczalnia opłaca wówczas ubezpieczenie OC, AC i Assistance, gwarantuje nam serwis techniczny, samochód zastępczy, wymianę opon, likwidację szkód, a w niektórych przypadkach nawet system kontroli zużycia paliwa oraz GPS.

Co po zakończeniu użytkowania auta?

Kiedy spłacimy leasing, auto należy w całości do nas, jest to jednak często problem dla firm, na których głowie jest wówczas pozbycie się starego i zużytego pojazdu. W przypadku wynajmu długoterminowego, auto należy w tym wypadku do wypożyczalni i nie musimy martwić się tym, co się z nim dalej stanie. Mamy ponadto możliwość wynajęcia nowego, bardziej odpowiadającego nam pojazdu i cieszenia się z jego idealnego stanu. Chętni wykupić mogą także używany przez siebie samochód po zakończeniu umowy z wypożyczalnią, jeżeli taka opcja ich zadowala.

jeden komentarz do Co korzystnego ma wynajem długoterminowy auta, a nie ma leasing?

  1. kulka pisze:

    Wynajem długoterminowy ma przewagę nad leasingiem, bo nie zaciągamy żadnych kredytów tak więc historia kredytowa nie jest weryfikowana, nie interesuje nas ubezpieczenie ani serwisowanie samochodu. Co kilka lat wóz wymieniamy na nowy. Moim zdaniem jest to znacznie lepsza opcja dla firm aniżeli tradycyjny leasing. Gdzie w Warszawie znajdę dużą firmę posiadającą duży wybór samochodów różnych marek? Kończy mi się umowa na wynajem i zamierzam skorzystać z usług innej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *