Co można zabrać do samolotu – o czym pamiętać przy pakowaniu?

Skrzydło samolotu w trakcie lotu

1 marca 2016 • Ludzie i Społeczeństwo, Turystyka i Sport • wejść: 3043

Loty samolotem mogą wiązać się z wieloma problemami i nie chodzi tu o kłopoty z samym lotem, ale to, co można, a czego nie można wnieść ze sobą na pokład w charakterze bagażu podręcznego. O czym powinno się pamiętać zanim postanowi się wyruszyć w podróż?

Co można przewozić w bagażu podręcznym?

W większości linii lotniczych są dość restrykcyjne zasady dotyczące bagaży podręcznych, które mają swoje uzasadnienie przez wzgląd na bezpieczeństwo. Zazwyczaj można posiadać tylko jedną sztukę, a jego waga nie powinna przekraczać 8-10 kilogramów, z czego większość linii górny limit określa jako 8 kg.

Podobnie jest z wymiarami bagażu, które zazwyczaj są ściśle określone. Czasem niektóre linie pozwalają na wzięcie dodatkowego bagażu podręcznego, jak np. torba z laptopem, płaszcz czy damska torebka. W tym wypadku jednak trzeba się wcześniej upewnić czy rzeczywiście takie zezwolenie jest.

Co można zabrać do samolotu?

Linie lotnicze mają ścisłą listę przedmiotów dozwolonych i niedozwolonych, które można ze sobą wnieść w bagażu podręcznym. Można więc wziąć ze sobą płyny i napoje, pod warunkiem, że znajdują się one w pojemnikach nie większych niż 100 ml każdy i maksymalnie 1 litr łącznie i ważne jest, by wszystkie płyny umieszczone były w przezroczystych plastikowych buteleczkach.

Sok czy alkohol są więc dozwolone, choć w tym drugim przypadku trzeba się upewnić, czy przepisy celne danego kraju pozwalają na przewóz alkoholu. Pod płynami ma się na myśli nie tylko napoje, ale także żele, perfumy, pasty do zębów. Oprócz tego takie przedmioty jak sprzęt elektroniczny, odzież, kosmetyki, leki i niektóre ściśle określone ostre narzędzia, które także można wnieść z bagażem.

Podróżujący ludzie na lotnisku

Czego nie można wnieść na pokład samolotu?

Lista przedmiotów, których nie wniesie się na pokład jest dosyć długa. Wchodzą w to przede wszystkim praktycznie wszystkie ostre przedmioty, choć są wyjątki od tego. Z pewnością nie da się też wnieść żadnych materiałów wybuchowych, jak również broni, zarówno palnej, jak i jakiejkolwiek innej, w tym także chociażby niektóre sprzęty sportowe i biwakowe (odpadają kusze i kije golfowe), a także amunicja do broni.

Nie można także wnosić narzędzi typu czekany, stalowe linki, młotki czy śrubokręty. Nie da się także zabrać ze sobą substancji chemicznych i toksycznych, ani takich, które uznane są za wybuchowe. Pełna lista jest dosyć długa i znajduje się na niej wiele przedmiotów, które nie da się wnieść w bagażu podręcznym, ale mogą one być w bagażu rejestrowanym, oczywiście, w niektórych przypadkach, bo substancje chemiczna, toksyczne czy wybuchowe są całkowicie zakazane.

Jak spakować bagaż podręczny?

Zanim więc zdecydujemy się na to, co spakujemy, najlepiej znacznie wcześniej zorientować się w liście dostępnych artykułów, które można ze sobą wziąć. Linie posiadają specjalne przepisy, z dokładną listą konkretnych przedmiotów, które wolno, a które nie wolno wnieść na pokład. Jeżeli więc nie chcemy mieć problemów w czasie odprawy, trzeba o tym pomyśleć wcześniej inaczej, w razie wątpliwości, możemy zostać poproszeni o usunięcie konkretnych rzeczy z bagażu i dotyczy to zarówno bagażu podręcznego, jak i rejestrowanego.

2 komentarze do Co można zabrać do samolotu – o czym pamiętać przy pakowaniu?

  1. Paula pisze:

    Ja za 2 tygodnie będę się pakować na urlop i zupełnie nie wiem co zabrać. Dobrze, że wiem już co wolno, a czego nie wolno pakować do bagażu podręcznego. Z tym zawsze jest największy problem.

  2. Kasia12 pisze:

    Ostatnio leciałam liniami Easy Jet i jestem pod wrażeniem. Nie wykupowałam bagażu rejestrowanego – tylko podręczny. Przed wylotem długo analizowałam co mogę spakować a czego nie. Największym problemem były kosmetyki – okazalo sie jednak ze w Easy Jet możesz zabarac co tylko chcesz – po warunkiem ze ciecz znajduje się w opakowaniu nie większym niz 100 ml a wszystkie kosmetyki są zapakowane w przezroczysta folię zamykaną zamkiem. Spakowalam do niej nawet pilniczek – nie bylo zadnego problemu 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *