Co na ból gardła? Sposoby na domową kurację

21 kwietnia 2016 • Dzieci i wychowanie, Medycyna, Zdrowie i uroda • wejść: 2111

Sezon przeziębień w pełni. Choć wydaje Ci się, że jesteś odporny/a, że dbasz o siebie, ból gardła może dopaść i Ciebie. Gdy czujesz kłucie, drapanie w gardle, nie czekaj, aż samo minie. Nie pozwól rozwinąć się infekcji. Ból gardła może świadczyć o infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Działaj od razu! Co robić? Oto kilka skutecznych sposobów.

1. Stosuj płukanki

Możesz je wykonać sam/a lub kupić w aptece. Płukanki zrobisz z zaparzonych ziół. Jakich? Świetnie sprawdzi się szałwia, rumianek, kwiat czarnego bzu lub kora dębu. Zaparz zioła, poczekaj aż ostygną i płucz nimi gardło około 5 razy dziennie. Równie dobrze sprawdzi się płukanka przygotowana z przegotowanej, ostudzonej wody, soli lub sody. (1 szklanka wody, 1 łyżeczka soli). Woda z octem jabłkowym również może zdziałać cuda! Do szklanki wody dodaj 3 łyżeczki octu jabłkowego i gotowe!Łącząc ocet jabłkowy – 1/3 z sokiem z buraków, otrzymasz płukankę o wyjątkowej skuteczności. Za tego typu płukanki zapłacisz kilka groszy.

WARTO WIEDZIEĆ: W aptece również może kupić różne płukanki na gardło, o wartości – od 20-40 zł. Bardzo dobrym specyfikiem jest np. Glimbax, płukanka o działaniu przeciwzapalnym, ale też przeciwbólowym. Pamiętaj, by po płukaniu gardła nie jeść ani nie pić przez około 20 minut.

2. Pij herbatę z miodem, cytryną, sokiem malinowym, imbirem

Imbir najlepiej zetrzyj na tarce. Nie żałuj go sobie. Ostry, wyrazisty smak herbaty imbirowej możesz nieco zniwelować miodem, który ukoi i nawilży twoje gardło. Witamina C zawarta w cytrynie wzmocni twój układ odpornościowy. Pij ją letnią w dużych ilościach. Imbir możesz pokroić na cienkie plasterki i ssać go, najlepiej tak długo, jak wytrzymasz. Posiada on m.in. właściwości przeciwbakteryjne.

herbata cytrynowa

3. Jedz czosnek

Naturalny antybiotyk, który dzięki zawartości fitoncydów, działa przeciwwirusowo, antybakteryjne. Jeśli potrafisz, wymieszaj dwa zmiażdżone ząbki czosnku z ciepłym mlekiem i wypij. Jeśli nie, używaj go do różnych dań: mięs, zup lub do masła.

ząbki czosnku

4. Pij syrop z cebuli

Pokrój cebulę w plasterki, zasyp cukrem, przykryj i odłóż w ciepłe miejsce. Syrop, który się wytworzy, pij po łyżce 3 razy dziennie.

5. Stosuj inhalacje

Solanka czyści i dezynfekuje gardło. Warto ją robić kilka razy dziennie. Po inhalacji staraj się nie jeść i nie pić przez przynajmniej 20 minut.

6. Odżywiaj się zdrowo

Gdy boli gardło, człowiek nie ma nawet ochoty na jedzenie, ale staraj się jeść przynajmniej 3 posiłki dziennie. Do dań nie używaj ostrych przypraw. Jedz zupy krem lub rosół z kury. Delikatne, a zarazem odżywcze zupy wzmocnią twój organizm.

zupa-krem

7. Zrezygnuj z nałogów

Dym papierosowy, alkohol tylko pogorszą stan twojego gardła.
Jeśli powyższe sposoby wykorzystasz w pierwszych kilku godzinach od momentu pojawienia się infekcji, masz sporą szansę na wyleczenie gardła! Dużo zdrowia!

jeden komentarz do Co na ból gardła? Sposoby na domową kurację

  1. Teresa pisze:

    Mnie właśnie boli gardło i już nie wiem co robić. Chyba klima mnie tak załatwiła. Muszę zaryzykować i pomyśleć o tych metodach z artykułu. Może coś mi pomoże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *