Co oznacza mruczenie kota czyli jakie informacje przekazuje swoim zachowaniem

9 lipca 2015 • Przyroda • wejść: 5806

Koty uważane są za tajemnicze i ciche zwierzęta, dlatego wielu ludzi ma problem z odczytaniem intencji płynących z ich zachowania lub wydawanego odgłosu Nie chodzi tu tylko o miauczenie ale i o inne dźwięki wydawane przez te zwierzęta, z którymi nigdy wcześniej się nie spotkali. Wprost przeciwnie, koty swoim zachowaniem chcą zademonstrować, że w danym momencie się boją lub coś im dolega. Dlatego warto wiedzieć, co oznaczają dźwięki wydawane przez kota.

Co oznacza mruczenie?

Z reguły mruczenie oznacza, że kot jest szczęśliwy i rozluźniony. Z tą zdolnością koty przychodzą już na świat, nie nabywają jej w trakcie dorastania. Dojrzałe koty mruczą nie tylko wtedy, kiedy oddają się przyjemnościom (mruczeć mogą nawet w trakcie jedzenia), ale kiedy chcą oznajmić stadu że wchodzą właśnie do legowiska. W tym wypadku mruczenie oznacza, że dorosły osobnik ma przyjazne zamiary i nie należy się czego bać. Mruczenie działa zarówno na mniejsze jak i większe koty uspokajająco i kojąco. Podobnie oddziaływanie mają zresztą na człowieka.

Jednak koty mruczą nie tylko w sytuacji kiedy są zadowolone, lecz także wtedy gdy odczuwają ból, są chore lub niespokojne. Próbują w ten sposób uspokoić same siebie, że to przejściowe trudności i wszystko się ułoży. Bardzo przypomina to nasze, ludzkie zachowanie kiedy nie chcemy dopuścić do siebie myśli, że moglibyśmy nie wyzdrowieć lub coś poszłoby nie tak jak powinno.

Gruchanie kota – co znaczy?

To dogłos bardzo przypominający mruczenie, tym że jest intensywniejsze. Taki dźwięk oznacza, że kot w obecności danego osobnika czuje się bezpiecznie i swobodnie. Jeżeli towarzyszy temu przymilanie, obracanie się na grzbiet aby odsłonić brzuszek, wówczas można mieć pewność że kot ma duże zaufanie do osoby z nim przebywającej.

kot w prążki turla się

Ocieranie się kota – co symbolizuje?

Kot ocierający się o meble, zaznacza w ten sposób swoje terytorium. Ocierając się o człowieka pokazuje, że przyjął go do swojego stada bo pozostawił na nas swój zapach czyli został w pewnym sensie „odznaczony”. Jest to oznaka radości i przywiązania do człowieka, szczególnie jeśli w trakcie ocierania jednocześnie przy tym mruczy. Stanowi to wówczas przejaw całkowitej satysfakcji i wdzięczności. W ten sposób kot może również starać się uzmysłowić otoczeniu, że jest głodny lub chce się pobawić.

Kocia poza na „posążek”

Pozycja w której kot siedzi równo, ze złączonymi łapami i podwiniętym ogonem, przymykając czasami oczy jakby miał zasnąć na siedząco oznacza, że jest odprężony i zrelaksowany. Najczęściej zaraz potem kot się kładzie i faktycznie zasypia.

czarno- biały kot

Dlaczego kot syczy?

To dźwięk, który koty zaczerpnęły od… wężów, które wydają go tuż przed atakiem na przeciwnika lub potencjalną ofiarę. Koty stosują tą technikę jako ostrzeżenie, otwierając pysk w ten sam sposób co węże, uwidaczniając przy tym kły jakby chciały powiedzieć „Idź stąd!” Chcą zakomunikować swoje niezadowolenie z danej sytuacji. Koty syczą również wtedy, kiedy czują się zagrożone i kiedy się boją. Jeśli w ocenie kota zagrożenie, mimo stosowania tej techniki nie ustąpi, wówczas następuje bezpośredni atak.

kot prychający

Co kot komunikuje miauczeniem?

Miaucząc kot najczęściej chce zasugerować, że czegoś chce. Może chodzić o jedzenie lub, że coś mu nie pasuje. Bardzo głośne i intensywne miauczenie, ocierające się wręcz o zawodzenie jest informacją dla otoczenia, że kot ma ruję. Generalnie miauczenie to podstawowy sposób komunikacji. Koty miauczą nie tylko między sobą ale próbują uświadomić człowieka, że w danym momencie czegoś od nas oczekują.

Temat: , ,

2 komentarze do Co oznacza mruczenie kota czyli jakie informacje przekazuje swoim zachowaniem

  1. Sara pisze:

    A to ja kiedyś czytałam, że miauczą tylko koty domowe, bo wiedzą, że w ten sposób mogą coś uzyskać. Mój Franuś wydaję całą gamę dźwięków – od mruczenia i gruchania, gdy jest szczęśliwy, przez „szczekanie” gdy widzi ptaszki lub lata jak głupi po mieszkaniu, po syczenie (no przecież czemu ja go głaszczę, jak on tego nie chce?!). Ale kot przyjaciółki praktycznie w ogóle nie mruczy. Wiecie od czego to zależy?

  2. Odeta pisze:

    A ja nie sądziłam, że tak wiele może oznaczać miauczenie czy mruczenie kota. Najbardziej zaciekawiła mnie kwestia pozy na „posążek, zauważyłam to u wielu kotów ale nie sądziłam, że to coś znaczy. Bardzo fajny artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *