Co powinna zawierać domowa apteczka? Lista niezbędnych w domu leków

Domowa apteczka

30 sierpnia 2016 • Zdrowie i uroda • wejść: 1756

Czy często macie tak, że chcecie opatrzyć ranę po skaleczeniu i nagle okazuje się, że nie macie ani plastrów, ani bandażu? Albo boli Was głowa, a w szafce pozostało tylko puste opakowanie po tabletkach przeciwbólowych? Sprawdźcie, co zawsze powinniście mieć w domowej apteczce.

1. Materiały opatrunkowe

W każdym domu powinien być zapas materiałów opatrunkowych: bandaży, plastrów z opatrunkiem i bez oraz gazy i kompresy. Każdy z tych produktów musi być też szczelnie zapakowany – bandaże, gazy i kompresy leżące gdzieś w kącie apteczki bez żadnego opakowania zaczną żółknąć i oczywiście gromadzić będą się na nich różne bakterie – takim opatrunkiem nie można przykrywać rany!

2. Środki dezynfekcyjne

Woda utleniona to kolejny obowiązkowy element w każdej apteczce. Dobrze byłoby mieć również gencjanę, spirytus salicylowy oraz plaster nasycony srebrem, który chroni przed zakażeniem oraz przyśpiesza gojenie się rany.

3. Termometr

Jeśli macie jeszcze w domu termometr rtęciowy, to koniecznie wymieńcie go na elektroniczny. Zostały one całkowicie wycofane z produkcji w 2009 roku, ponieważ rtęć jest bardzo niebezpieczną dla zdrowia substancją. I o ile w termometrze nie jest szkodliwa, o tyle w przypadku jego rozbicia, opary rtęci dostają się do organizmu przez drogi oddechowe. A jeśli posiadacie małe dzieci, to z pewnością przyda Wam się termometr bezdotykowy.

4. Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe

Nigdy nie wiadomo, kiedy pojawi się ból głowy, brzucha czy zęba. Doraźnie można sobie wtedy pomóc zażywając leki przeciwbólowe. Dlatego zawsze trzeba pilnować, żeby mieć tabletki na bazie ibuprofenu. A gdy w domu są małe dzieci, należałoby postawić na paracetamol (najlepiej w formie syropu), który jest dla nich bezpieczny i szybko zbija gorączkę.

5. Bezpieczne leki na przeziębienie

Nie zawsze w przypadku kataru czy lekkiego przeziębienia trzeba pędzić do lekarza, by ten przepisał antybiotyki. Często wystarczą krople do nosa, syrop lub tabletki na kaszel, tabletki do ssania na ból gardła oraz leki z ibuprofenen lub paracetamolem, które złagodzą pierwsze objawy zachorowania.

6. Panthenol na poparzenia

W przypadku poparzenia trzeba zadziałać szybko. Dlatego w domowej apteczce powinien pojawić się panthenol, najlepiej w formie pianki. Szybko łagodzi uczucie pieczenia skóry oraz stymuluje ją do regeneracji, nawilża i zapobiega tworzeniu się blizn oraz przebarwień.

7. Leki na niestrawność

Niestrawność to wyjątkowo uciążliwa dolegliwość. Nawet jeśli nie cierpicie na to zbyt często, to zawsze warto mieć w apteczce leki na zgagę, wzdęcia czy stany skurczowe.

8. Maść na stłuczenia

Na pewno przyda Wam się maść na stłuczenia, np. Altacet. Taki krem łagodzący zmniejsza obrzęk i działa przeciwbólowo. Skuteczne są też okłady żelowe typu ciepło-zimno.


Bardzo ważnym aspektem jest sposób przechowywania domowej apteczki. Musi być ona przede wszystkim w miejscu niedostępnym dla dzieci oraz tam, gdzie jest sucho. Takie pomieszczenia jak kuchnia i łazienka nie nadają się do trzymania lekarstw, gdyż panuje w nich zbyt duża wilgoć. Trzeba też raz na jakiś czas robić przegląd apteczki, aby na bieżąco wyrzucać leki, których data ważności już upłynęła.

jeden komentarz do Co powinna zawierać domowa apteczka? Lista niezbędnych w domu leków

  1. Dorcia pisze:

    Ja apteczkę mam pełną. Poza tymi rzeczami z listy mam nawet antybiotyki. Ale one są na „wyjątkowe okazje”. Bez potrzeby lepiej z nich nie korzystać. I nie na własną rękę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *