Co powinno być w domowej skrzynce z narzędziami?

Narzędzia budowlane na stole

8 lutego 2017 • Dom i Ogród • wejść: 2395

Każdy z nas, prędzej czy później, musi zmierzyć się z samodzielnym naprawieniem drobnej usterki. Ci bardziej zręczni i zaprawieni w bojach, często decydują się nawet na przeprowadzenie remontu bez pomocy fachowców. Do tego wszystkiego przydadzą się jednak specjalne przyrządy. Co trzeba mieć w domowej skrzynce z narzędziami, aby stać się bohaterem we własnym domu?

Co powinno znaleźć się w skrzynce z narzędziami?

Wyposażenie domowej skrzynki z narzędziami często uzależnione jest od przeprowadzanych remontów i napraw, choć są takie przyrządy, które powinny znaleźć się w każdym domu, tak na wszelki wypadek. Modeco Home, na stronie: https://rawlplug.pl/modeco-home/informacje, wymienia ogólnie, ale trafnie, co powinno znaleźć się w skrzynce z narzędziami do użytku własnego. O jakich przyrządach nie można zapomnieć?

Jakie podstawowe narzędzia ręczne?

W każdym polskim domu powinien być młotek. Warto zainwestować w dwa jego rodzaje – mniejszy i większy. Najważniejsze, żeby młotek miał gumowany trzonek, dzięki któremu nie będzie wyślizgiwał się z ręki podczas pracy.

W skrzynce z narzędziami powinny się znaleźć także kombinerki, zwane także szczypcami uniwersalnymi lub obcęgami. Przydadzą się one do wielu czynności, na przykład do wykręcenia uciążliwej śruby, cięcia drutu czy zdejmowania izolacji. Idealne kombinerki powinny być zabezpieczone miękkim plastikiem na rączkach, nie tylko po to, żeby gwarantować lepszy komfort pracy, ale też żeby zapewnić ochronę przed wysokim napięciem.

Nie można też zapominać o wkrętaku, czyli o śrubokręcie. Najlepiej, żeby mieć ich kilka, takich z różnymi końcówkami, nigdy nie wiadomo, kiedy przyda nam się płaski, a kiedy krzyżakowy wkrętak. Popularnym rozwiązaniem jest kupienie całego zestawu śrubokrętów z różnymi grotami.

W każdym domu może przydać się także klucz nastawny. Ma on zmienne rozwarcie szczęk, dzięki czemu można nim odkręcać i przykręcać różnych rozmiarów śruby itp. Konkretne modele kluczy nastawnych przydadzą się w pracach hydraulicznych, gazowych lub w innych pracach monterskich.

Jakie narzędzia do pomiaru?

Najpopularniejsza jest metrówka, znana też jako miara stalowa. Uniwersalna będzie taka o długości 5 metrów, krótsze raczej nie zdadzą egzaminu, szczególnie gdy trzeba będzie wymierzyć duży pokój.

Oprócz metrówki warto też mieć poziomicę, najlepiej taką z dwoma wskaźnikami: do pomiaru w poziomie i w pionie. Przyda się ona nie tylko do skomplikowanych prac remontowych, ale także do powieszenia szafek czy do prawidłowego postawienia pralki.

Co jeszcze warto mieć w skrzynce z narzędziami?

W wyposażeniu warto mieć także nóż introligatorski, który będzie potrzebny nie tylko do cięcia tapety czy taśmy izolacyjnej, ale też na przykład do rozcięcia grubego kartonu. Poza tym, w skrzynce na narzędzia powinny znaleźć się także różnych rozmiarów gwoździe, śruby i kołki. Bardziej zaawansowani amatorzy domowych napraw powinni także mieć wiertarko-wkrętarkę, która będzie nieocenioną pomocą w wielu pracach monterskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *