Wydaje ci się, że bóle stawów dotykają tylko osoby starsze? Mamy złą wiadomość: mało ruchu, praca siedząca, a nawet nieprawidłowa dieta sprawiają, że z różnymi schorzeniami stawów zmagają się coraz młodsze osoby. Dlatego mamy wskazówki, jak o siebie zadbać.
Dieta na stawy
Chcesz zadbać o profilaktykę stawów? Postaw na odpowiednią dietę! I chodzi tutaj nie tylko o spożywanie konkretnych grup produktów (zaraz napiszemy jakich), ale także o dietę odchudzającą w przypadku, gdy posiadasz nadwagę – nadprogramowe kilogramy obciążają stawy.
Co jeść, aby je wzmocnić? Podstawą powinny być produkty pełnoziarniste oraz rośliny strączkowe – ważne jest dostarczanie witamin z grupy B. Co oprócz tego? W swoim codziennym jadłospisie uwzględnij ryby morskie, a w szczególności halibuta, śledzie, makrelę i łososia. Niech na twoim stole pojawiają się częściej, niż raz w tygodniu, ponieważ są dobrymi źródłami kwasów tłuszczowych omega-3.
Do sałatek czy owsianek dodawaj natomiast orzechy, w których znajdują się jednonasycone kwasy tłuszczowe o właściwościach przeciwzapalnych, które dostarczane w odpowiedniej ilości, będą zapobiegać problemom ze stawami.
Nie zapomnij też o warzywach i owocach, szczególnie tych, które są źródłem antyoksydantów. Unikaj natomiast żywności wysoko przetworzonej, a także smażonych potraw.
Jak widzisz, dieta na stawy nie jest ani skomplikowana, ani trudna w realizacji. Polega na codziennych, zdrowych wyborach z położeniem szczególnego nacisku na produkty bogate w kwasy nienasycone.
Aktywność fizyczna
Wiele osób nie ćwiczy, ponieważ w trakcie wykonywania niektórych ruchów, bolą ich stawy. Jednocześnie, brak aktywności fizycznej potęguje te dolegliwości i tak koło się zamyka. Jak temu zapobiec? Decydując się na taką aktywność, która nie sprawia ci problemów i co więcej, stanowi dla miłe urozmaicenie wolnego czasu. Każda forma ruchu, nawet ta o niskiej intensywności, wpływa na zwiększenie objętości tkanki chrzęstnej, a co za tym idzie, wydzielanie mazi do jamy stawowej, co poprawia ogólną sprawność.
Możesz spacerować, jeździć na rowerze, a także uprawiać jogę czy pilates. Ważne jest, aby codzienne dbać o odpowiednią dawkę ruchu, szczególnie jeśli twoje praca ma charakter siedzący. A skoro o tym już mowa, to szybko przejdź do kolejnego punktu.
Zdrowe stawy a praca siedząca
Kilkugodzinne przyjmowanie pozycji siedzącej nie jest ani zdrowe, ani naturalne dla ciała. Ma negatywny wpływ nie tylko na kręgosłup, ale również na kolana. W praktyce osoby wykonujące pracę siedzącą często skarżą się na problemy z bólem tych okolic.
Czy można temu zapobiegać? Tak, najważniejsze jest zachowanie prawidłowej postawy podczas siedzenia (to m.in. kolana i łokcie zgięte pod kątem prostym). Pomoże w tym fotel ergonomiczny o dużym zakresie regulacji, który można dostosować do swoich potrzeb. Dobrze jest również wykonywać proste ćwiczenia w trakcie pracy, również w pozycji siedzącej, aby wzmacniać mięśnie. I tutaj możesz jeszcze na chwilę wrócić do punktu drugiego, ponieważ jeśli wiele godzin spędzasz przy biurku, musisz się częściej ruszać.
Stawy to nie jest taka prosta sprawa. Dopóki funkcjonują jako tako, na pewno nie można ich przeciążać. Więc ta aktywność fizyczna to bardziej taka umiarkowana. Bieganie codzienne, wspinaczka to nie jest dobre dla zdrowia stawów. Prędzej jazda na rowerze.