Co to są implanty zębowe?

Implanty zębowe wstawiane przez dentystę

20 czerwca 2016 • Zdrowie i uroda • wejść: 2090

Leczenie ubytków w uzębieniu przy pomocy implantów jest coraz bardziej popularne. Dodatkowo koszt takiego zabiegu w Polsce, w porównaniu do innych krajów europejskich, jest stosunkowo niski. Dlatego tak wiele osób obecnie się na to decyduje. Sprawdźcie dlaczego warto wybrać się na wszczepianie implantów zębowych.

Implanty zębowe – co to jest?

Implant zębowy to tak naprawdę sztuczny korzeń, na który dopiero w późniejszym etapie mocowana jest korona, czyli sztuczny ząb. Implanty najczęściej tworzone są z tytanu, który jest bardzo trwałym i wytrzymałym materiałem. Rodzajów sztucznych zębów jest już dużo więcej, a do najpopularniejszych należy korona metalowa licowana porcelaną. Wygląda jak naturalny ząb, a jest tańszym rozwiązaniem niż korona ceramiczna. Implanty zębowe są od dawna popularnym zabiegiem w klinikach dentystycznych, np. w klinice Śmigiel, ponieważ jest to najbardziej estetyczny sposób na uzupełnienie brakującego uzębienia.

Jak przebiega wstawianie implantów zębowych?

Leczenie w profesjonalnym gabinecie dentystycznym powinno zacząć się od konsultacji z lekarzem, który musi ocenić stan zdrowia pacjenta oraz wykonać szczegółowe badania. Dopiero po tym implantolog jest w stanie zaproponować optymalne w danym przypadku rozwiązanie. Następnie cały proces przebiega w trzech etapach:

  • Dentysta musi rozpocząć od przygotowania (wywiercenia) otworu, do którego będzie mógł wprowadzić implant. Nie brzmi to zbyt przyjemnie, ale dzięki znieczuleniu cały zabieg jest bezbolesny. Następnie wystarczy wprowadzić implant oraz zszyć ranę. Dzięki temu sztuczna korona nie będzie w ogóle widoczna.
  • W kolejnym etapie lekarz wkręca w implant śrubę gojącą. Pozwala mu to nałożyć w późniejszym czasie koronę zęba.
  • Na samym końcu mocowana jest korona protetyczna, której kolor został dobrany na podstawie pobranego wcześniej wycisku protetycznego.

Proces wszczepiania implantów zębowych oraz korony może trwać do kilku tygodni. Jednak w nowoczesnych klinikach dentystycznych wykonują go nawet w ciągu jednej wizyty, więc warto dopytać się o taką możliwość.

Efekt po zabiegu wstawiania implantów

Jakie są przeciwwskazania do wstawiania implantów zębowych?

Nie u każdej osoby można wykonać zabieg wszczepienia implantów zębowy. Kobiety w ciąży z pewnością będą musiały odłożyć w czasie podjęcie decyzji o leczeniu. Natomiast profesjonalny lekarz nie podejmie się przeprowadzania operacji w przypadku osób chorych na cukrzycę, osób z chorobami krwi czy chorobami układowymi. Ze względu na postępujący rozwój kości, zabiegu nie przeprowadza się także u osób poniżej 16 r. ż. Przeciwwskazaniem mogą być również niektóre problemy w jamie ustnej – związane z niekorzystną anatomią szczęki oraz z rażącym zaniedbaniem higieny ze strony pacjenta. Czasami może być tak, że implantu nie da się wszczepić tylko w jednym, konkretnym miejscu, np. ze względu na brak miejsca pomiędzy zębami. Ze względu na powyższe przeciwwskazania, ważne jest przeprowadzenie szczegółowych badań.

Decydując się na wstawianie implantów, nie można kierować się tylko i wyłącznie względami estetycznymi, ale także zdrowotnymi. Dlatego tak ważny jest wybór profesjonalnej kliniki dentystycznej, w której pracować będzie doświadczona kadra medyczna, wykorzystująca najwyższej jakości materiały i sprzęt. Średnia cena całego leczenia to 3 500 zł, lecz na pewno nie warto wybierać gabinetu, gdzie koszt uzupełniania ubytków jest najniższy.

jeden komentarz do Co to są implanty zębowe?

  1. Anna pisze:

    Ale jak to zepsuł Ci zęba? Co zrobił? Jak nic już nie masz to zdecydowanie powinieneś się zdecydować na implanty. Byle nie u tego dentysty…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *