Co warto zobaczyć w Filadelfii?

Panorama Filadelfii

25 marca 2017 • Turystyka i Sport • wejść: 3466

Filadelfia to urokliwe miasto położone w stanie Pensylwania w USA. Turyści chętnie odwiedzają to miasto, głównie dlatego, że jest ono położone niedaleko Nowego Jorku i Waszyngtonu. Filadelfia ma jednak o wiele więcej do zaoferowania niż jedynie walory lokalizacyjne. Co warto zobaczyć będąc w Filadelfii?

Z czego znana jest Filadelfia?

Przede wszystkim z tego, że była to pierwsza stolica Stanów Zjednoczonych, zanim przeniesiono ją do Waszyngtonu. Przez długi czas było to największe miasto w USA. To właśnie tutaj powstało wiele pomysłów rewolucyjnych i niepodległościowych, wiele zasług miał sam Benjamin Franklin. To tutaj odbywały się kongresy kontynentalne, na jednym z nich uchwalono Deklarację Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Filadelfia znana jest również ze szkół prawniczych na wysokim poziomie, a także z uniwersytetów medycznych. Miasto można było podziwiać w latach 90. XX wieku w głośnym filmie „Filadelfia” Jonathana Demme.

Co warto zobaczyć w Filadelfii?

To właśnie w tym mieście zapadły najważniejsze dla Stanów Zjednoczonych decyzje. Nic dziwnego, że wiele zabytków łączy się właśnie z historią USA. Wiele osób, zapytanych o to miasto, odpowiada, że kojarzy im się ono z wojną o niepodległość. Chociaż trudno w to uwierzyć, to do dzisiaj w Filadelfii stoją budynki, które powstały w czasach kolonialnych.

Independence Hall

Jest to budynek, który każdy musi zobaczyć, będąc w tym mieście. To właśnie w nim podpisano historyczną Deklarację Niepodległości i Konstytucję Stanów Zjednoczonych. Tutaj też odbywały się ważne kongresy kontynentalne.

Dzwon Wolności

W Filadelfii wszystko związane jest z wolnością i prawem. Obowiązkowym punktem jest zobaczenie słynnego Dzwonu Wolności, który kiedyś znajdował się w Independence Hall. Dziś stał się częścią Liberty Bell Center. Na dzwonie widnieje istotna dla wszystkich Amerykanów inskrypcja pochodząca z Biblii, z Księgi Kapłańskiej – „ Oznajmijcie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców”.

City Hall

Ratusz w Filadelfii przez wiele lat miał nieformalny tytuł najwyższego na świecie, ma on bowiem 167 metrów wysokości. Na wieży znajduje się zegar, którego tarcza ma średnicę 8 metrów. Budynek został zaprojektowany w stylu Drugiego Imperium, co akurat do Filadelfii bardzo pasuje. W tym mieście, patrząc na różne budynki, można odnieść wrażenie, jakby było to jakieś europejskie miasto.

Constitution Center

Będąc w Filadelfii trzeba też zajrzeć do Constitution Center, gdzie przechowywana jest konstytucja Stanów Zjednoczonych. Każdy może kupić sobie jej kopię na pamiątkę. Budynek Constitution Center jest współczesny, a zaraz przy jego wejściu widnieją pierwsze słowa konstytucji – „We The People”.

Rocky Balboa

Niektórych może zdziwić fakt, że w tak historycznym mieście, jakim jest Filadelfia, można spotkać pomnik Rocky Balboa. Tutaj też znajdują się słynne schody, na których trenował Rocky. Kto oglądał film o tym bokserze, z pewnością teraz przypomina sobie tą ważną scenę w filmie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *