Co zobaczyć na Bałkanach?

Most nad rzeką

22 lutego 2020 • Turystyka i Sport • wejść: 1080

Bałkany to coraz ciekawszy kierunek turystyczny. Dotyczy ogromnego regionu geograficznego, dlatego ma wiele różnorodnych atrakcji do zaproponowania. Każdy podróżnik, niezależnie od tego, jakie ma upodobania, znajdzie na Bałkanach coś, co go zauroczy. Co więc warto zwiedzić na południu Europy? Czym turystów kuszą Bałkany?

Bałkany – co warto wiedzieć?

Bałkany to region w Europie, który w znacznej mierze obejmuje Półwysep Bałkański. Bardziej jednak odnosi się go nie tyle do samej geografii, ile do uwarunkowań historycznych i kulturowych. Wśród państw bałkańskich wymienia się Albanię, Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Bułgarię, Grecję, Kosowo, Macedonię Północną, Serbię i Chorwację. Zdarza się, że do krajów bałkańskich zalicza się również Rumunię i Słowenię. Region ten przez lata kojarzony był głównie z wyniszczającą wojną w byłej Jugosławii. Obecnie coraz więcej osób planuje odwiedzenie krajów na południu Europy, o atrakcjach na Bałkanach pisze podróżnik na blogu krzysztofskok.pl. Co więc warto zobaczyć?

Albania

Albania od kilku lat staje się wśród turystów coraz popularniejsza. Głównie za sprawą pięknych plaż i atrakcyjnej pogody. Baza noclegowa jest tu dobrze rozwinięta, nie ma problemów ze znalezieniem noclegów. Będąc w Albanii, koniecznie należy udać się do kilku czołowych jej miast. Jest to przede wszystkim Tirana – stolica kraju, która przyciąga turystów różnorodnością, a także Kruja, historyczna stolica Albanii. Duże wrażenie zrobi także Park Narodowy Theth z wodospadami i źródłem „Błękitne Oko”.

Macedonia

Macedonia ma do zaoferowania wiele ciekawych miast do zwiedzenia, jest także ciekawym krajem pod względem walorów przyrodniczych. Wybierając się do tego państwa, warto zobaczyć nie tylko stolicę – Skopje, ale też pojechać do Ochrydy (część miasta jest wpisana na listę UNESCO) i zwiedzić niewielką miejscowość nad Jeziorem Ochrydzkim – Święty Naum. Miłośnicy starożytnych zabytków będą zadowoleni z udania się do Bitoli, natomiast osoby, które cenią sobie ciszę i kontakt z przyrodą, będą pod wrażeniem Kanionu Matka.

Czarnogóra

Czarnogóra to niewielki kraj, który ma do zaproponowanie kilka pięknych parków narodowych, ponadto ma dostęp do morza. Będąc w tym państwie, koniecznie trzeba odwiedzić Kotor ze średniowieczną starówką, kurort Budva, z którego można popłynąć na pobliską wyspę oraz Cetinje, historyczną stolicę Czarnogóry, w której znajduje się Monastyr Cetyński.

Chorwacja

Przy okazji podróży po Bałkanach nie można pominąć Chorwacji, a raczej jej części dalmatyńskiej. Będąc tam, warto wybrać się do Splitu, miasta nad Morzem Adriatyckim. Jest tam mnóstwo zabytków, jakie wręcz trzeba zobaczyć. Wśród nich wyróżnia się pałac cesarza Dioklecjana, mauzoleum Dioklecjana, Złotą Bramę, świątynię Jupitera, Narodni trg, kościół św. Franciszka i pozostałości akweduktu. Warto też udać się na spacer promenadą w Splicie, gdzie tętni życie towarzyskie tego miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *