Co zwiedzić w Krakowie? Najważniejsze zabytki polskiej historii

panorama Krakowa

15 listopada 2015 • Turystyka i Sport • wejść: 5231

Kraków – dawna stolica Polski, siedziba królów, miejsce ważnych i znaczących wydarzeń historycznych. Miejsce corocznie odwiedzane przez miliony turystów z całego świata, mogące pochwalić się piękną architekturą, licznymi historycznymi zabytkami i atrakcjami turystycznymi pod postacią różnorodnych imprez. O tym, co należy zwiedzić podczas wizyty w tym majestatycznym mieście, podpowiada poniższy artykuł.

Rynek Główny w Krakowie

To jeden z największych placów w Europie mierzący 200×200 metrów. Powstał w 1257 roku i początkowo był miejscem handlu. W późniejszych okresach przyjął również funkcje administracyjne oraz sądownicze, kiedy to na krakowskim rynku zaczęło coraz częściej wykonywać egzekucje. Dzisiaj jest to miejsce tętniące życiem towarzyskim, gdzie co roku organizowane są liczne imprezy, koncerty, zabawy okolicznościowe, festiwale i wiele innych.

Do najbardziej znanych i cieszących się największą popularnością imprez można zaliczyć Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, pochód Lajkonika, targ staroci, Festiwal Tańców Dworskich, Konkurs Szopek Krakowskich czy coroczne imprezy sylwestrowe. Rynek był również świadkiem ważnych wydarzeń historycznych takich jak przysięga złożona przez Tadeusza Kościuszko przed wyruszeniem na bitwę pod Racławicami czy hołd pruski złożony królowi Zygmuntowi Staremu przez księcia Alberta. Wydarzenia te upamiętniają tablice umieszczone, w dokładnych miejscach tych wydarzeń.

Najsłynniejsze krakowskie Sukiennice

Powstały w XIII w. i początkowo stanowiły rząd kramów którego północna i południowa strona była zamknięta. Dopiero za rządków Kazimierza Wielkiego powstała hala targowa. W wyniku pożaru mającego miejsce w 1555roku Sukiennice zostały odbudowane w stylu renesansowym zawierającym elementy gotyckie. Zostało również przebite przejście dzięki czemu dzisiaj Sukiennice są świetnie skomunikowane z pozostałymi częściami miasta.

Swój wygląd zmieniały kilkakrotnie, aby dziś stać się jednym z najważniejszych punktów atrakcji turystycznych. Na dolnym poziomie znajdują się stragany z biżuterią, rękodziełem i pamiątkami, natomiast piętro zajmują wystawy Galerii Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku.

Krakow- Sukiennice

Kościół Mariacki na krakowskim Rynku

Powstał na fundamentach innego kościoła i dlatego jego usytuowanie względem rynku jest nieco nieproporcjonalne. Powstał w latach 1392-1397 i posiada dwie charakterystyczne wieże. W niższej wieży znajdują się dzwony kościelne, natomiast w wyższej znajduje się dzwonnica zwana Strażnicą „Excubiarum”.

Ze względu na świetną widoczność pełniła funkcje wieży strażniczej i to właśnie stamtąd co godzinę rozbrzmiewa hejnał mariacki rozchodzący się na wszystkie strony świata. Zwiedzając kaplice koniecznie trzeba zobaczyć piękny, pozłacany ołtarz autorstwa Wita Stworza, znajdziemy tam również dzieła ręki Jana Matejki czy Stanisława Wyspiańskiego, który wykonał majestatyczne witraże.

kosciol mariacki w Krakowie

Zamek Królewski w Krakowie

Symbol Krakowa, położony jest na Wzgórzu Wawelskim w samym sercu Krakowa. Już za panowania pierwszych Piastów, Wawel stanowił najważniejszą siedzibę królewską. Jednak swój oficjalny status zyskał dopiero w XIV po koronacji i osiedleniu się na Wawelu Władysława Łokietka. Wokół wzniesiono solidne mury, a sam zamek został rozbudowany. Największe lata świetności przypadają na czasy panowania Jagiellonów, zwłaszcza Zygmunta III Starego i Zygmunta Augusta, którzy pragnęli nadać mu nowoczesny charakter.

Od początku XVII w. kiedy przeniesiono stolicę stolicy z Krakowa do Warszawy, znaczenie Zamku znacznie spadło. Miały miejsce kilkakrotne pożary, a przebywający w Warszawie królowie nie spieszyli się z jego odbudową. Po trzecim rozbiorze i wkroczeniu do Krakowa Austriaków, Wawel przez cały XIX wiek, wykorzystywany był przez nich do celów wojskowych. Przez następne kilka dziesięcioleci, z przerwą przypadającą na wybuch II wojny światowej, na Wawelu trwały zakrojone na szeroką skalę prace konserwatorskie.

Dziś wzdłuż murów rozciągają się tabliczki z nazwiskami osób biorących udział w jego odbudowie. W 1978 roku Wawel, wraz ze Starym Miastem, Kazimierzem i Stradomiem, znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Zamek krolewski

Kraków – Katedra na Wawelu

Katedra na Wawelu (Świętego Stanisława i Wacława) jest budowlą mającą największe znaczenie w historii Polski. To miejsce koronacji królów polskich oraz spoczynku najwybitniejszych Polaków. Znajdują się tu liczne bezcenne dzieła sztuki i narodowe pamiątki. Katedra od lat uchodzi za najdostojniejszą polską świątynię.

W jej podziemiach spoczywają szczątki królów polskich, członków ich rodzin i wielu zasłużonych wybitnych postaci takich jak Józef Piłsudski, Władysław Sikorski, Adam Mickiewicz czy Juliusz Słowacki. Jej wygląd w ciągu następnych stuleci ulegał ciągłym zmianom.

Królowie, magnaci oraz biskupi ciągle ją przebudowywali, wznosili nowe kaplice oraz wyposażając wnętrze w cenne dzieła sztuki. To właśnie tutaj w roku 1320 odbyła się pierwsza historycznie udokumentowana koronacja Władysława Łokietka oraz jego żony. Oprócz koronacji odbywały się tutaj śluby, chrzciny oraz pogrzeby królów oraz członków ich rodzin.

katedra w Krakowie

Barbakan – warty zobaczenia w Krakowie

Został wzniesiony w latach 1498-1499 za panowania króla Jana Olbrachta w obawie przed najazdem wołosko-tureckim który wówczas zagrażał miastu. Był fortecą nie do zdobycia. Na Barbakanie znajduje się płyta poświęcona osobie Marcina Oracewicza. Według legendy podczas konfederacji barskiej, w trakcie obrony Krakowa zabrakło mu amunicji i wówczas nabił karabin guzikiem od czamary, którym zabił rosyjskiego dowódcę. Dzięki temu wyczynowi Rosjanie odstąpili od oblężenia miasta, a ekshumacje ciał osób poległych pod Barbakanem potwierdzają wyczyn Oracewicza.

Obecnie Barbakan stanowi oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Wykorzystywany jest jako miejsce ekspozycji różnorodnych wystaw czy wydarzeń sportowych np. mistrzostw Polski w szermierce lub rekonstrukcji walk rycerskich czy tańców dworskich. Barbakan to potężna budowla, o niezwykle oryginalnej konstrukcji, a do tego zachowana w idealnym stanie. W późniejszych okresach stracił on na swoim znaczeniu, a na początku XIX w. Austriacy chcieli go nawet zburzyć. Szczęśliwie Barbakan uniknął tego strasznego losu.

Kopalnia w Wieliczce niedaleko Krakowa

To jeden z najcenniejszych zabytków kultury materialnej i duchowej Polski. Co roku przybywają tu turyści z całego świata, aby ujrzeć piękne wnętrza kopalni. Jako jeden z pierwszych dwunastu zabytków, został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Wieliczka to licząca dziś ponad 700 lat, najstarsza polska kopalnia.

Zapierające dech w piersiach piękne wnętrza kopalni były natchnieniem dla wielu artystów, którzy przyjeżdżali tu, aby znaleźć inspiracje dla swoich dzieł. Wizyta w Wieliczce skutkowała, powstawaniem wielu rzeźb, obrazów czy dzieł literackich. Zachwyt pięknem kopalni można znaleźć chociażby w niektórych obrazach Jana Matejki. Na piękno i majestat kopalni zapracowali w głównej mierze górnicy, którzy swoimi rzeźbami oraz ogromnym wkładem sił, ozdobili podziemne kaplice.

Smocza jama atrakcją krakowską

Jedna z największych turystycznych atrakcji Krakowa. Wzgórze wawelskie kryje w sobie liczne grota i pieczary, które w średniowieczu były zamieszkiwane przez ubogich. Wszystkie one zostały zamurowywane, za wyjątkiem Smoczej Jamy, z którą wiąże się znana wszystkim legenda o smoku wawelskim, zakłócającym spokój mieszkańcom grodu Kraka. Największa komora jaskini ma 10 metrów wysokości i 25 metrów długości, a wyjście z jaskini prowadzi poza mury zamku. Przed wyjściem z pieczary stoi rzeźba smoka, która zionie ogniem na życzenie zwiedzających (trzeba wysłać sms).

Krakowska Manufaktura Czekolady

To idealne miejsce dla miłośników słodkości. Manufaktura Czekolady to jedyny w Polsce zakład, w którym czekolada jest produkowana ręcznie z ziarna kakaowca i bez dodatku zbędnych konserwantów czy chemicznych ulepszaczy. Cały proces produkcji odbywa się na miejscu. Czekolada jest wyrabiana ręcznie w tradycyjny sposób, tak jak robiono to przed wiekami. W manufakturze wyrabiane są małe ilości czekolady, dzięki czemu każda tabliczka wykonana jest z ogromną precyzją.

czekolada

Fabryka Cukierków – najsłodsze miejsce w Krakowie

To kolejne miejsce do którego żadnego dziecka siłą nie trzeba zaciągać. Fabryka Cukierków to jedno z najsłodszych miejsc w Krakowie. W lokalu nie tylko można kupić pyszne, własnoręcznie robione słodycze, ale także wziąć udział w pokazach wyrobu kolorowych cukierków czy lizaków. Wszystkie słodycze produkowane są ręcznie na bazie technologii zaczerpniętych z XVII i XVIII – wiecznych technologii, co czyni to miejsce wyjątkowym.

kolorowe lizaki

Krakowski Park Wodny

Jeden z największych tego typu obiektów w Polsce, to największa sieć zjeżdżalni i moc atrakcji dla najmłodszych i nie tylko. Główna hala basenowa to miejsce z wieloma atrakcjami. Pośrodku stoi smok z trzema głowami z których tryska woda, oprócz tego można skorzystać z hydromasaży oraz dać się ponieść wirowi który wciąga w komorę jaskini, czy oddać się relaksowi podczas kąpieli w jacuzzi. Największą atrakcją są niewątpliwie liczne zjeżdżalnie o różnej skali trudności oraz dostępne w określonym przedziale wiekowym.

Ogród zoologiczny w Krakowie

To jedno z ulubionych miejsc rekreacyjnych nie tylko krakowian, ale i odwiedzających go turystów. Ogród ma specyficzny, kameralny charakter. Dobrze utrzymana i zadbana zieleń stwarza zwiedzającym dogodne warunki do zwiedzania, a mieszkającym tam zwierzętom poczucie swojego naturalnego środowiska. Znajduje się on w centrum Lasu Wolskiego i stanowi największą zieloną enklawę w całym Krakowie. W stworzonym tu niewielkim ogródku zoologicznym, istnieje możliwość bliskiego kontaktu z młodymi zwierzętami. Można pogłaskać a nawet nakarmić przygotowaną wcześniej przez pracowników zoo paszą, małe kucyki, króliczki miniaturowe, świnki morskie, żółwie, kózki, osiołki czy lamy.

zyrafy

jeden komentarz do Co zwiedzić w Krakowie? Najważniejsze zabytki polskiej historii

  1. Fanka26 pisze:

    Jak ja się cieszę, że mam blisko do Krakowa! Uwielbiam odwiedzać to miasto, żeby chociaż posiedzieć nad Wisłą, przejść się uliczkami wśród zabytkowych kamienic, zjeść coś dobrego na Kazimierzu… Aż czasem nie mogę uwierzyć, że są tacy Polacy, którzy nigdy w Krakowie nie byli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *