Czego potrzebuje złota rączka? Przedstawiamy listę narzędzi ręcznych

Zestaw narzędzi ręcznych dla złotej rączki w pomarańczowym etui

17 maja 2017 • Dom i Ogród, Hobby • wejść: 4406

Każdy, czy to profesjonalista, czy amator wie, że nawet podstawowej naprawy nie da się przeprowadzić „gołymi rękami” i zawsze potrzebne są nam narzędzia, które pozwalają na sprawną reperację. Tak samo jest w przypadku remontów. Bez odpowiednich akcesoriów i narzędzi, tak naprawdę nie będziemy w stanie nic zrobić. Istotnym jest więc, by starannie je dobrać tak, by służyły nam przez lata i pomagały w wykonaniu wielu prac.

Jakie narzędzia powinny znajdować się w zestawie złotej rączki?

Złota rączka to osoba, która potrafi wszystko – zamontuje półkę na ścianie, złoży szafkę kuchenną, dokręci śruby w rowerze i naprawi zepsutą pralkę, a do tego jeszcze sporo wie o motoryzacji, także jest w stanie poradzić sobie z wieloma awariami i drobnymi naprawami samochodu. Taka osoba w domu czy w sąsiedztwie to prawdziwy skarb. Złota rączka nic jednak nie jest w stanie zdziałać bez odpowiednich akcesoriów i przyrządów.

To, co powinno znajdować się w zestawie złotej rączki, zależy przede wszystkim od prac jakimi się zajmuje. Niektórzy bardziej będą musieli zwrócić uwagę na narzędzia ręczne tnące, głównie używane do prac stolarskich, innym, znacznie bardziej przydadzą się narzędzia malarskie lub mechaniczne.

Ich rodzajów i kategorii jest bardzo wiele, także trzeba dobrać je do własnych potrzeb i prac, które się najczęściej wykonuje. Dla ułatwienia, przykłady narzędzi ręcznych majsterkowicze mogą sprawdzić np. na https://www.koelnerpolska.pl/produkty/narzedzia/narzedzia-reczne. Istnieją jednak podstawowe przyrządy, bez których nie obejdzie się żaden majsterkowicz amator, jak i profesjonalista. Mogą się one wydawać niektórym oczywiste, natomiast często zapomina się, jak bardzo są ważne podczas wykonywania napraw i przeprowadzania remontów.

Istotną rolę odgrywa tu ich jakość, uniwersalność oraz funkcjonalność. Poniżej przedstawiamy listę najbardziej potrzebnych narzędzi ręcznych, które powinny znaleźć się nie tylko w zestawie narzędziowym złotej rączki, ale i w każdym domu bądź mieszkaniu.

Skrzynki na narzędzia ręczne dla majsterkowicza

1. Młotek

To narzędzie dobrze znane każdemu, towarzyszy człowiekowi w większości drobnych napraw i przy remontach. Głównie służy nam ono do wbijania gwoździ i klinów, obróbki wielu materiałów, a także ułatwia pracę z innymi narzędziami typu punktak czy dłuto. Istnieją różne rodzaje młotków, które posiadają odmienne zastosowanie. To determinuje ich budowę i kształt oraz materiały z jakich są wykonane. Najbardziej znanymi typami młotków są te ślusarskie, stolarskie i ciesielskie.

Obecnie, młotki najczęściej wykonane są z takich materiałów jak: drewno, stal, guma i plastik. Obuchy młotków ze stali są hartowane strefami, po to, aby jego wytrzymałość została zwiększona. Głównie, ten zabieg stosuje się na końcówkach obucha, czyli w miejscach, które są najbardziej narażone na urazy i uszkodzenia podczas korzystania. Natomiast, im bliżej środka obucha, tym stal jest mniej zahartowana, aby jego część łącząca się z trzonkiem była bardziej sprężysta. Dzięki temu całe narzędzie jest znacznie bardziej odporne na pęknięcia.

Różne typy młotków dla majsterkowiczów

Na co zwrócić uwagę przy wyborze młotka?

Bardzo istotnym miejscem w konstrukcji młotka jest strefa łączenia się obucha z trzonkiem. W przypadku tych drewnianych, najczęściej scala się te dwa elementy, poprzez podwójne klinowanie, klinami wykonanymi z drewna i stali.

Bardzo popularne są obecnie młotki o trzonkach z włókna szklanego. W ich przypadku producenci stosują specjalne kleje, które mają zapewnić odpowiednie mocowanie. Jeśli chodzi o młotki ze stalowymi trzonkami, w jego konstrukcji najlepiej sprawdza się kołek rozprężny, łączący oba elementy. Gumowe obuchy łączone są poprzez wbicie w nie specjalnego sztyftu wykonanego ze stali.

Ponieważ trzonek młotka jest elementem, który posiada bezpośredni kontakt z naszymi dłońmi, musi on być ergonomiczny i właściwie przystosowany. Aby chwyt był wygodny i bezpieczny, trzonek powinien mieć dobrze dobrany kształt i materiał, z którego będzie wykonany. Z tego względu, młotki o drewnianym trzonku są produkowane z drewna hikorowego, które jest elastyczne, sprężyste, a zarazem twarde i trudno łupliwe. Dzięki temu, drgania powstające podczas użytkowania młotka, są odpowiednio redukowane.

Szczegółowe elementy narzędzi ręcznych

W przypadku trzonków wykonanych z włókna szklanego i metalu, stosuje się bardziej specjalistyczną technologię. Aby wibracje, które przenoszone są na dłoń, były odpowiednio tłumione, trzonki te produkowane są z miękkich tworzyw, których plastyczność pozwala na stworzenie ergonomicznej formy i wysoką absorpcję drgań. Tego typu trzonki nazywa się z angielskiego – anti-shock bądź potocznie antyszokami.

2. Wkrętak

Wkrętak jest jednym z podstawowych narzędzi, bez którego żaden zestaw nie będzie kompletny. Potocznie zwany śrubokrętem, wydaje się być bardzo prostym przyrządem, który nie kryje w sobie niczego szczególnego. To jednak tylko pozory, gdyż wkrętak wkrętakowi nierówny i to właśnie dzięki niewidocznym na pierwszy rzut oka rozwiązaniom technologicznym, różnią się one jakością i zastosowaniem.

Konstrukcja każdego wkrętaka składa się z dwóch podstawowych elementów: grotu i rękojeści. Grot jest tak zwaną częścią roboczą śrubokrętu, a więc musi być trwały i wytrzymały. W tym przypadku najlepiej sprawdza się stop stali chromowo-molibdenowej o wysokich parametrach twardości i jest on używany przez profesjonalnych producentów narzędzi ręcznych. Stop ten jest także odporny na działanie wysokich temperatur i nie ulega odkształceniom. W dobrej jakości wkrętakach, ich końcówka, która bezpośrednio styka się z wkrętami i śrubami, powinna być dodatkowo zahartowana. Ciekawą propozycją jest śrubokręt z namagnesowaną końcówką, co znacznie ułatwia pracę, gdyż śruby będą trzymać się wkrętaka, nie spadając i nie gubiąc się.

Rodzaje wkrętaków używanych przez majsterkowiczów

Jakie cechy powinien posiadać dobry wkrętak na lata?

Połączenie grotu z rękojeścią musi być solidne, dlatego powinien być on głęboko zatopiony w uchwycie. To pozwoli na uniknięcie bardzo często spotykanego uszkodzenia jakim jest wyłamanie części roboczej z trzonu.

W przypadku samej rękojeści, najlepiej, jeśli będzie ona wykonana z połączenia dwóch materiałów odpowiedniej jakości. Zewnętrzna warstwa uchwytu powinna być miękka, np. gumowana i powinna przeciwdziałać ślizganiu się w dłoni. Wewnętrzna warstwa musi być wytrzymała i twarda. Solidny trzon wkrętaka pozwoli na jego wieloletnie użytkowanie.

Kształt rękojeści również odgrywa istotną rolę. Warto zwrócić uwagę na to, by była ona wyprofilowana ergonomicznie, ponieważ dzięki temu obciążenia dłoni będą zredukowane, a optymalny moment obrotowy będzie zapewniony. Jest to szczególnie istotne w momencie, gdy w naszej pracy bardzo często i przez długi czas używamy wkrętaków. Aby dłoń się nie męczyła, najlepiej postawić na trójgraniasty uchwyt.

3. Kombinerki i obcęgi

Kombinerki i obcęgi to kolejne narzędzia, których nie może zabraknąć w zestawie majsterkowicza. Ich uniwersalne zastosowanie sprawia, że często ciężko się bez nich obejść, szczególnie gdy trzeba coś mocno przytrzymać lub przyciąć.

Najbardziej uniwersalnym typem tego narzędzia są szczypce zwane kombinerkami. Świetnie nadają się do przytrzymywania różnych przedmiotów, a także do przecinania drucików i na przykład ściągania izolacji z różnorodnych kabli.

Ich charakterystycznym elementem są płaskie i proste szczęki, z zaokrąglonym otworem w środkowej części. Jest on potrzebny do wygodnego chwytania przedmiotów o kulistych bądź walcowatych kształtach. Część robocza szczypiec uniwersalnych zazwyczaj jest zaostrzona, co przydaje się do przecinania różnych materiałów. Wewnętrzna część szczęk powinna posiadać bruzdy, co uniemożliwi wyślizgiwanie się chwytanych elementów.

Szczypce uniwersalne jako przykład narzędzia ręcznego

Jakie typy kombinerek są najbardziej przydatne?

Kombinerki często są przez producentów modyfikowane, przez co mogą służyć do wielu różnych celów. Najczęściej zmiany dotyczą szczęk, które mogą być wydłużone, odgięte lub proste. Pozwalają one na sprawniejszą pracę w ciasnych miejscach i lepiej chwytają drobne elementy. W trudno dostępnych miejscach świetnie sprawdzą się także szczypce płaskie lub okrągłe. Dzięki wąskiej i przedłużonej części roboczej, praca będzie mogła być wykonana bardziej precyzyjnie.

Do cięcia, najlepiej używać szczypiec bocznych bądź czołowych, nazywanych potocznie obcęgami. Ich szczęki są ostre i ułożone, jak sama nazwa wskazuje poprzecznie lub czołowo. Dzięki zwartej budowie szczęk, praca przy ich pomocy nie wymaga dużego nakładu siły. Szczypce czołowe świetnie sprawdzają się także do wyciągania gwoździ z różnych powierzchni i materiałów.

Przykłady szczypiec specjalistycznych

Istnieją także szczypce specjalistyczne, przeznaczone do wykonywania różnych dodatkowych czynności. Między innymi mogą być to szczypce do rur. Ich specjalnie dostosowany kształt, a także możliwość dopasowywania rozstawu szczęk, służy do mocnego chwytania rur, bez jednoczesnego narażenia ich na odkształcenia. Profesjonaliści najczęściej używają konkretnych typów szczypiec, służących do zaciskania różnorodnych końcówek.

4. Miarki i poziomnice

Wbrew pozorom są to mało istotne akcesoria, a jednak bez porządnej miarki nie będziemy w stanie wymierzyć powierzchni pomieszczenia np. podczas wyboru mebli do jego urządzenia, a bez poziomnicy trudno będzie coś równo przywiesić. Podczas większości prac remontowych, budowlanych czy dekoratorskich, dokładny pomiar może mieć bardzo istotne znaczenie.

Jak właściwie dobrać narzędzia do pomiarów?

Dobór narzędzia pomiarowego będzie zależał od obszaru lub przedmiotu, który będziemy chcieli zmierzyć. W przypadku średnicy otworu pod kołek bądź szerokości łba śruby, najlepiej będzie użyć suwmiarki. Ważne, by była ona wykonana z trwałego materiału, na przykład ze stali nierdzewnej, aby służyła nam przez wiele lat.

Istnieją także suwmiarki cyfrowe, które znacznie uprościły dokonywanie pomiarów, głównie za sprawą dużych wyświetlaczy, na których wyraźnie pojawiają się wyniki mierzenia. Ponadto, są one szybsze i bardziej precyzyjne od modeli analogowych. Przy tego typu akcesoriach warto zwracać uwagę na ich opakowanie. Od dobrej jakości etui może zależeć wydłużona żywotność narzędzia i jego bezawaryjność.

Dwa tyoy suwmiarek

Do mierzenia większych powierzchni najlepiej nadają się stalowe miary zwijane. Poszczególne modele posiadają wiele różnych długości. Najczęściej jednak spotykane są te w przedziale od 2 do 10 metrów. Przydatną opcją będzie automatyczna blokada, dzięki której nasza miara nie będzie się samoczynnie zwijać, tylko pozostanie wysunięta na długość, której będziemy potrzebować.

Aby taśma pomiarowa nie uległa szybkiemu zniszczeniu, warto wybrać taką, która pokryta będzie nylonową warstwą. Niektórzy producenci tworzą miary ze specjalnym zaczepem z magnetyczną końcówką, która idealnie sprawdza się w momencie, gdy sami musimy dokonać pomiaru powierzchni. Najlepiej, by końcówka była połączona z taśmą odpowiednimi, podwójnymi nitami.

W przypadku gdy potrzebujemy wymierzyć jeszcze większą powierzchnię, przydatne będą taśmy miernicze. Mogą one posiadać długość od 10 aż do 100 metrów. Głównie spotykane są modele zwijane nie poprzez automat lecz dzięki składanej korbce.

Bardzo często, do produkcji takiej taśmy używa się wzmacnianego włókna szklanego, dzięki któremu będzie ona znacznie bardziej wytrzymała. Do pomiarów wykonywanych na otwartej przestrzeni świetnie nadadzą się taśmy miernicze zaopatrzone w ostrą końcówkę, którą można osadzić w podłożu. Tego typu model będzie nieoceniony podczas dokonywania pomiarów w przydomowym ogrodzie bądź na działce czy placu budowy.

Profesjonalne miary stalowe i taśmy miernicze

Aby dokonać szczególnie precyzyjnych pomiarów, skorzystajmy z odległościomierzy ultradźwiękowych i laserowych. Są one niewielkich rozmiarów i pozwalają na wymierzenie nawet dużych powierzchni bez konieczności ruszania się z miejsca. Dzięki nim możemy zmierzyć przedział od 0,1 do 60 metrów. Modele laserowe są znacznie bardziej dokładne, dlatego jeśli potrzebujemy szczegółowych i rzetelnych pomiarów, postawmy na ten typ odległościomierza.

Jaka poziomnica będzie najlepsza?

Do zmierzenia kąta lub wyznaczenia poziomu potrzebna jest poziomnica. Obecnie, są one najczęściej wykonane z aluminium, co powoduje, że są lekkie i trwałe. Dzięki tak zwanej libelce zainstalowanej w poziomnicy analogowej, będziemy mogli dokonywać pomiarów. Istnieją także modele cyfrowe, które posiadają wyświetlacz, na którym będą pojawiać się wyniki.

Poziomnice z libellą

Podczas dokonywania bardziej wymagających pomiarów, na przykład przy budowie domu, świetnie sprawdzi się poziomnica laserowa. Jest to najbardziej zaawansowane narzędzie tego typu i dzięki niemu można dokładnie wymierzyć, gdzie postawić ściankę działową, położyć glazurę czy wybrać miejsce na kontakt elektryczny. Poziomnica, za pomocą strumienia światła laserowego, wyznaczy linie poziome, pionowe, a także krzyżowe, na różnych płaszczyznach. Najlepiej, by była ona wyposażona w statyw, który znacznie ułatwi posługiwanie się tym narzędziem.

 

Oczywiście niezbędnych narzędzi ręcznych jest o wiele więcej, natomiast są to już przyrządy, których potrzebujemy podczas konkretnych prac remontowych i budowlanych. Mogą to być pędzle i wałki do malowania, piły do prac stolarskich bądź klucze nastawne, używane do reperacji. Przy wyborze każdego narzędzia, warto zwrócić uwagę na jego wykonanie i jakość. Lepiej móc z nich korzystać przez długi czas, niż co chwilę kupować nowe.

jeden komentarz do Czego potrzebuje złota rączka? Przedstawiamy listę narzędzi ręcznych

  1. krystekwolf pisze:

    Do narzędzi manualnych dorzuciłbym jednak garść elektronarzędzi, bo to jednak mocno ułatwia życie. Jakieś głupie skręcanie szafek idzie o wiele szybciej, kiedy masz w ręku wkrętarkę, a nie śrubokręt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *