Czy cięzko jest zdać prawo jazdy?

kierowca prowadzi samochód

4 sierpnia 2015 • Motoryzacja i Transport • wejść: 2944

Zdobycie prawa jazdy w naszym kraju to nie lada wyczyn. Obecnie egzamin zdaje tylko nieco ponad 30% kursantów, a tendencja jest spadkowa. Na ten wynik wpływ ma przede wszystkim częsta zmiana przepisów i forma przeprowadzania egzaminu praktycznego oraz teoretycznego. W tym wypadku można zastanawiać się nad tym czy egzamin na prawo jazdy w ogóle zdać się da, a jeśli tak to za którym razem?

Dlaczego warto mieć prawo jazdy?

Winą obecnej sytuacji jest system, który należałoby zmienić od początku do końca. Coraz to nowe, jedne bardziej absurdalne od pozostałych przepisy regulujące, to ile metrów przed sygnalizacją świetlną czy zakrętem ma hamować kursant lub to ile benzyny powinien spalić i w jaki sposób ma on hamować mają wpływ na zawstydzająco niską zdawalność egzaminu na prawo jazdy w Polsce. Jednak prawo jazdy bardzo ułatwia życie, więc mimo niezbyt pozytywnych prognoz w kolejkach na kursy ustawiają się tłumy.

Ile godzin teorii i jazd podczas kursu na prawo jazdy?

Biorąc udział w kursie na prawo jazdy każdy kursant musi odbyć 30 godzin wykładów dotyczących teorii jazdy oraz 30 godzin praktycznej nauki jazdy na placu manewrowym oraz ulicach miasta. Aby na egzaminie móc podejść do praktycznej części i wyjechać na miasto najpierw należy zdać część teoretyczną. W związku z tym warto jest dobrze przestudiować kodeks ruchu drogowego oraz materiały i testy na płycie CD o ruchu drogowym, które każdy dostaje na kursie.

Na egzaminie pytania będą inne, ale przynajmniej w ten sposób da się zapoznać z logiką testu. Dodatkowo warto bardzo dobrze przyswoić zasady pierwszej pomocy oraz nauczyć się na pamięć wyglądu i znaczenia każdego znaku drogowego. Materiału może wydawać się dużo ale przecież poruszając się ulicami miasta chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo ludzi i nasze.

Kluczyki do samochodu

Na co zwracać uwagę podczas egzaminu?

Przede wszystkim przystępując do praktycznej części egzaminu na prawo jazdy upewnij się, że wszystkie światła w samochodzie działają, miej pewność, że wiesz gdzie znajduje się chłodnica, olej i płyn do spryskiwaczy pod maską.

Wsiadając do auta nie zapomnij zapiąć pasów, wyregulować siedzenia i dostosować lusterek do swoich potrzeb, następnie należy spuścić hamulec ręczny i spokojnie swoim tempem rozpocząć jazdę. Dojeżdżając do pasów  dla pieszych upewnij się, że chcesz kogoś przepuścić i że ma to swoje uzasadnienie. Jeśli zatrzymasz się przed pasami paniom, które tylko rozmawiają w ich pobliżu – egzaminator uzna to za błąd.

Wjeżdżając na rondo lub skrzyżowanie bez sygnalizacji świetlnej uważaj na to, aby nie wymusić pierwszeństwa lub nie zwlekać z wjazdem na nie. To także zostanie uznane przez egzaminatora za niewiedzę. Dodatkowo trzeba jeździć ekologicznie tzn, że kursant musi  hamować silnikiem, bo w innym przypadku egzamin zakończy z wynikiem negatywnym.

Idąc na egzamin przede wszystkim trzeba być przygotowanym, mieć dobre nastawienie, być wyspanym, zrelaksowanym i odpowiednio ubranym (wygodne ciuchy, buty na płaskiej podeszwie, związane włosy itp.). Takie podejście do egzaminu na pewno nam pomoże, bo reszta zazwyczaj zależy już tylko od egzaminatora.

jeden komentarz do Czy cięzko jest zdać prawo jazdy?

  1. Olga pisze:

    Zdawałam pół roku temu, według nowych przepisów. Teoria wcale nie jest taka trudna, ale trzeba się trochę pouczyć. Wcześniej można było zdać nie zaglądając do kodeksu drogowego, teraz bez tego się nie obejdzie. A praktyka? Poszła mi świetnie, ale to głównie zasługa instruktorów ze szkoły jazdy. Oni nauczyli mnie jeździć dynamicznie, poprawnie ustawiać się do linii, a że zdawałam w zimę, to pokazali mi nawet co robić podczas wpadania w poślizg. I ja zdałam za pierwszym razem, a Wy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *