Czy zlecić zarządzanie nieruchomością firmie zewnętrznej?

Duży budynek mieszkalny

15 grudnia 2017 • Biznes i Ekonomia, Finanse i Ekonomia • wejść: 2052

Zarządzanie nieruchomością to zadanie bardzo trudne, od zarządcy wymaga się znajomości przepisów, utrzymywania budynku w „niepogorszonym stanie”, umiejętnej obsługi administracyjnej i jeszcze sprawowania pieczy nad remontami i ubezpieczeniem. W tym artykule rozważymy czy warto zlecić zarządzanie nieruchomością firmie zewnętrznej czy lepiej powierzyć je komuś z mieszkańców?

Dlaczego warto powierzać zarządzanie nieruchomością firmie zewnętrznej?

Przede wszystkim osoba prywatna może sama nie podołać wielu obowiązkom jakie na nią spadną podczas zarządzania budynkiem. Niekwestionowaną korzyścią zlecenia zarządzania nieruchomością firmie zewnętrznej jest możliwość czerpania z jej doświadczenia. Więcej szczegółów o tym, jakie obowiązki zarządcy przejmują na siebie profesjonaliści w tej dziedzinie można doczytać na stronie http://gramat.pl/zarzadzanie-nieruchomosciami i dowiedzieć się, które z nich byłyby najtrudniejsze do realizowania. Często bowiem zdarza się, że członkowie zarządu wspólnoty nie posiadają odpowiednich kompetencji i mają nikłe pojęcie o administrowaniu budynkiem.

Jakie trudne aspekty zarządzania nieruchomością pomoże rozwiązać firma?

Wiele oczywiście zależy od samej wspólnoty mieszkaniowej, a co za tym idzie od komunikacji między sąsiadami. Bardzo często dochodzi jednak między nimi do konfliktów, zwłaszcza jeśli kwestie finansowe są prowadzone w sposób niejasny. Profesjonalny administrator i zarządca zdają całkowity raport zarządowi wspólnoty i mieszkańcom budynku jak wygląda rozliczenie i ewentualnie ile jeszcze pieniędzy może pochłonąć dana inwestycja. Kolejną kwestią, gdzie na pewno opłacalne może okazać się powierzenie zarządzania nieruchomością firmie zewnętrznej jest rozległość kontaktów takich spółek. Mieszkańcy wspólnoty mogą mieć problem ze znalezieniem dobrej ekipy remontowej, konserwatora czy kogoś kto zadba o zieleń wokół budynku. Doświadczona firma jest w stanie doradzić w wielu takich dylematach i polecić sprawdzonych fachowców.

Czy powierzenie zarządzania nieruchomością firmie jest opłacalne finansowo?

Może się wydawać, że powierzenie zarządzania budynkiem firmie zewnętrznej to spory koszt, ale warto przyjrzeć się tej sprawie bliżej. Na pewno takiej firmie zarządzającej będzie trzeba zapłacić i to niemało, jednak już pierwsze zetknięcie się z trudnościami podczas administrowania budynkiem może narazić wspólnotę na wielkie koszty. Osoby, które nigdy nie miały styczności z zarządzaniem nieruchomościami mogą nie podołać obowiązkom. Profesjonalne firmy zarządzające budynkami dysponują całym sztabem księgowych, inspektorów budowlanych, a nawet prawników, więc ryzyko narażenia na większe wydatki związanie z eksploatacją nieruchomości jest tu minimalne.

Jakie usługi oferuje dobra firma zarządzająca nieruchomością?

Przede wszystkim taka firma oferuje cały wachlarz usług takich jak prowadzenie księgowości – jest to przygotowywanie rocznego budżetu, ewidencja zaliczek, wpłat oraz wydatków, doradztwo w kwestii optymalizacji kosztów utrzymania, sporządzanie rocznych raportów i sprawozdań finansowych. Do obowiązków firmy zarządzającej budynkiem należą także sprawy administracyjne związane z organizacją zebrań wspólnoty mieszkaniowej, zapewnienie ochrony nieruchomości i jej sprawnego funkcjonowania. Obsługa techniczna i porządkowa również należy do obowiązków przejmowanych przez firmę. Dzięki temu mieszkańcy nie muszą martwic się o usuwanie awarii, konserwacje, odśnieżanie obejścia, pielęgnowanie zieleni.

Wiele firm zarządzających oprócz opisanych wyżej usług oferuje profesjonalne doradztwo prawne w zakresie wynajmu wolnych lokali czy pozyskiwania środków przez wspólnotę.

jeden komentarz do Czy zlecić zarządzanie nieruchomością firmie zewnętrznej?

  1. hejta pisze:

    Wcześniej o czymś takim nie słyszałam, ale ma to w sumie sens. Jeżeli jest opłacalne, to jak najbardziej warto jest o to zadbać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *